Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:VENOM

VENOM

Venom

ocena:4
Rok prod.:2005
Reżyser:Jim Gillespie
Kraj prod.:USA
Obsada:Agnes Bruckner, Jonathan Jackson, Laura Ramsey, D. J. Cotrona, Rick Cramer, Meagan Good,
Autor recenzji:czarna
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:4.31
Głosów:16
Inne oceny redakcji:


Co jest potrzebne, aby nakręcić dobry horror? Odpowiednie miejsce akcji, pomysł na film, aktorzy, muzyka... Kiedy większość tych warunków zostanie spełniona, film powinien być doskonały. Dlatego przy oglądaniu filmu "Venom" zastanawiamy się: "co poszło nie tak?"

Na mrocznych bagnach Louisiany, stara szamanka wykopuje z ziemi tajemniczy kufer. W tym samym czasie na moście kłóci się para nastolatków: Eden i Eric. Pojawia się tam też miejscowy dziwak - Ray. Szamanka wraca samochodem z kufrem na tylnym siedzeniu. Z przeciwnej strony nadjeżdża Ray, kobieta w ostatniej chwili gwałtownie skręca i jej samochód staje na krawędzi mostu. Chłopak wyciąga ją, a następnie wraca po kufer. Niestety w tej samej chwili samochód traci równowagę i spada do wody, a co gorsza z walizki wydostają się jadowite węże i dobijają mężczyznę. Jego zwłoki trafiają do kostnicy, ale już po chwili znikają i od tej pory zaczynają się tajemnicze zaginięcia mieszkańców miasteczka.

Największą wadą tego filmu jest jego szablonowa fabuła i budowa. Mamy grupę bezbronnych nastolatków, w tym skłóconą parę zakochanych. Zrozumiałe jest, że kiedy bohaterowie są młodzi, przyciągają większą liczbę widzów. Jednakże film nie może tracić na jakości, aby lepiej się sprzedawać. Ujęcia w podziemiach i w krypcie są zupełnie nieoryginalne. Miliony takich scen widzieliśmy w licznych horrorach i chyba już wszystkim się przejadły. Te nie wnoszą niczego nowego, po prostu powielają schemat - psuje się światło, bohater idzie dalej pomimo ciemności, nagle urywa się scena. Jest to nieznośnie banalne. Od samego początku wiemy, kto z bohaterów dotrwa do końca. Obecny w filmie zombie również nie jest doskonały i raczej nie przeraża. Twórcy wprawdzie próbowali ratować sytuację i pokazywali go w cieniu, nagle urywali ujęcia, przyspieszali tempo. Niestety niewiele to pomogło, w tym przypadku żywy trup po prostu nie sprawdził się jako straszak. Niemniej docenić należy, że reżyser filmu, Jim Gillespie odważył się podjąć próbę opowiedzenia historii o żywym trupie w sposób odmienny, niż nakazuje tradycja tego rodzaju filmów. Niestety, poniósł porażkę.

Muzyka, choć nie najgorsza, nie zwraca szczególnej uwagi widza, bo też i nie wyróżnia się niczym specjalnym. Podtrzymuje resztki tajemniczej atmosfery i napięcie, ale nie narzuca się widzowi. Kilka scen potrafi wywołać gęsią skórkę, częściej przez chwilowe zaskoczenie, niż umiejętne budowanie uczucia przerażenia. Sceny ze zmiennym tempem są pewnym urozmaiceniem, można powiedzieć, że chronią przed nudą. Dla wielbicieli krwawych scen mam złą wiadomość, wszystkie brutalniejsze sceny są albo pokazane w cieniu, albo w ogóle wycięte.

Pomimo wielu niedoskonałości "Venom", nie mogę powiedzieć, że film jest absolutnie bezwartościowy. Jest to średni horror, niezbyt straszny, raczej płytki i przewidywalny, ale całość ogląda się lekko i przyjemnie. W sam raz na zimowe wieczory, kiedy nie mamy ochoty na bardziej ambitną rozrywkę.

Screeny

HO, VENOM HO, VENOM HO, VENOM HO, VENOM HO, VENOM HO, VENOM

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ miejsce akcji
+ przyspieszanie i zwalnianie tempa scen
+ muzyka

Minusy:

- zombie
- przewidywalność
- kolejny film o grupie nastolatków
- niezbyt straszny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -