Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DECOYS

DECOYS

Decoys

ocena:3
Rok prod.:2004
Reżyser:Matthew Hastings
Kraj prod.:Kanada
Obsada:Corey Sevier, Stefanie von Pfetten, Kim Poirier , Elias Toufexis , Meghan Ory , Enis Esmer
Autor recenzji:Lohikaarme
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:4.31
Głosów:16
Inne oceny redakcji:

Inwazja obcych istot na planetę Ziemia. Ileż razy już to przerabialiśmy? Kosmici przybierali już chyba wszelkie możliwe kształty, rozmiary i kolory. W tym temacie powiedziano już niemal wszystko co do powiedzenia było. Większość powstających obecnie filmów traktujących o tej tematyce to w gruncie rzeczy już tylko powielanie schematów. Filmów ukazujących wspomniane zagadnienia w jakiś nowatorski sposób, ze świecą szukać. Zdarzają się oczywiście chlubne wyjątki, ale kanadyjski "Decoys" do takowych niestety nie należy.

Akcja filmu rozgrywa się na uniwersyteckim campusie w jakimś niewielkim kanadyjskim miasteczku. Jest środek zimy, a te potrafią być w Kanadzie naprawdę ostre. Na ulicach zalega gruba warstwa śniegu, a temperatura nie podnosi się nawet w okolice zera. W takiej to zimowej scenerii spokojne i żyjące własnymi problemami miasteczko przeżywa najazd istot z innej planety. Jak się szybko okazuje zimowa sceneria nie jest wcale przypadkowa. Głównym bohaterem całej tej historii jest chłopak imieniem Luke. On, oraz jego przyjaciel Roger dostali się na pierwszy rok studiów na tej właśnie uczelni. Przypadek sprawia, że w pralni Luke poznaje dwie piękne dziewczyny. Jak nietrudno się domyślić chłopak jest zauroczony ich urodą. Jedna z nich zostawia na pralce rulon z monetami. Uczynny Luke postanawia odnieść je do pokoju nowo poznanych koleżanek. Już wtedy zauważa pierwsze niepokojące symptomy, które świadczą, że z dziewczynami jest coś nie tak. Pomimo, iż na zewnątrz jest lodowato zimno to okna w pokoju są otwarte na oścież. Chwilę potem jest on świadkiem zdarzenia, które utwierdziło go w przekonaniu, że coś dziwnego dzieje się na uczelni. Jak każdy praworządny obywatel Luke postanawia więc rozwikłać całą sprawę.

Tyle tytułem wstępu do fabuły. Jak widać nie jest ona zbyt odkrywcza ani oryginalna. Niemal od samego początku filmu nie mogłem się opędzić od bardzo niemiłego uczucia, że już gdzieś to wszystko widziałem. Wprawdzie w nieco innej scenerii i z innymi aktorami, ale w gruncie rzeczy to samo. Odpowiedzią na te wątpliwości jest film "The Faculty". "Decoys" przy ogólnych założeniach jest tak do niego podobny, iż w zasadzie mógłby być jego sequelem. Można byłoby na to nawet przymknąć oko, gdyby "Decoys" był filmem dobrym. Prawda jest jednak taka, że filmem dobrym nie jest. Mógłbym długo wymieniać to, co mi się w tym filmie nie podobało, ale skupię się tylko na kwestiach w moim odczuciu najważniejszych. Pierwsza sprawa to sam sposób ukazania zdarzeń i wprowadzania kolejnych wątków do historii. Niby nic nie brakuje: bohaterowie chodzą, rozmawiają, tropią kosmitów, raz na jakiś czas w tajemniczych okolicznościach ktoś ginie straszną śmiercią, ktoś się pobije czy pokłuci, tylko gdzie w tym wszystkim podział się horror? O co mi chodzi: chodzi o to, że film jest tak przegadany (i przeimprezowany - o tym za chwilę) jak rzadko który. Przez zdecydowaną większość czasu na ekranie po prostu nic się nie dzieje. A co kilkanaście minut wraz z bohaterami gościmy na jakiejś suto zakrapianej alkoholem imprezy studenckiej. I wszystko byłoby OK., gdyby miało to jakiś sens i coś wnosiło do fabuły. Nawiasem mówiąc kosmitów też przyjdzie nam oglądać raczej rzadko i w większości dopiero pod koniec filmu.

Sam w sobie "Decoys" nie jest może filmem złym, ale miłośnik horroru nie znajdzie w nim nic interesującego, czy nowatorskiego. Jedyne co może zaoferować ten film to tylko powtarzanie znanych od lat schematów, do których wnosi jeszcze wiele bezowocnej paplaniny. Mówiąc krótko: odradzam.

Screeny

HO, DECOYS HO, DECOYS HO, DECOYS HO, DECOYS HO, DECOYS HO, DECOYS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ niezły początek + 2 lub 3 udane motywy w środkowej części filmu

Minusy:

- przegadany
- niestraszny
- do bólu schematyczny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -