Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NIGHTWATCH

NIGHTWATCH

Nocna straż /Nocny strażnik/ Nocna zmiana

ocena:7
Rok prod.:1997
Reżyser:Ole Bornedal
Kraj prod.:USA
Obsada:Ewan McGregor, Nick Nolte , Patricia Arquette, Josh Brolin, Lauren Graham, Brad Dourif, Alix Koromzay,
Autor recenzji:Ash J. Williams
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:8
Głosów:5
Inne oceny redakcji:
Skaraś - 6

"Nightwatch" z 1997 roku to amerykański remake duńskiego filmu "Nattevagten". Zazwyczaj nie oglądam remake`u przed oryginałem, jednak ten tytuł zwrócił moją uwagę znakomitą obsadą, a jako że nie miałem dostępu do duńskiego oryginału, postanowiłem obejrzeć wersję amerykańską, a następnie podzielić się moimi wrażeniami.

Student prawa, Martin Bells (Ewan McGregor) znajduje pracę jako nocny portier w miejscowej kostnicy. Nowe zajęcie wzbudza dezaprobatę dziewczyny bohatera, Katherine (Patricia Arquette). Jednak Martin potrzebuje pieniędzy - a jak wiadomo żadna praca nie hańbi. W tym samym czasie w mieście dochodzi do serii morderstw prostytutek. Ofiary po uśmierceniu są okaleczane przez wycięcie oczy. Zwłoki następnie trafiają do kostnicy, w której pracuje bohater. Przed znajomymi Martin udaje, że praca nocnego portiera w tym specyficznym miejscu to dla niego pestka, jednak każda noc jest jednym wielkim koszmarem. Na szczęście po pewnym czasie przyzwyczaja się do obecności zmarłych. Martin ma przyjaciela - Jamesa (Josh Brolin), który jest znudzonym życiem hedonistą. Proponuje Martinowi grę w podejmowanie coraz bardziej niebezpiecznych wyzwań, które mają uatrakcyjnić ich życie. Uczestniczką ryzykownej zabawy staje się także, wplątana w nią, młoda prostytutka - Joyce, która - jak się okaże - ma do spełnienia o wiele większą rolę w tym przedsięwzięciu. Podczas pracy w kostnicy Martin zaprzyjaźnia się z inspektorem Thomasem Cray'em (Nick Nolte), który prowadzi śledztwo w sprawie brutalnych morderstw. Wkrótce zostaje popełniona kolejna zbrodnia, a dziwnym zbiegiem okoliczności podejrzenia padają właśnie na Martina. Bohater znajduje się między młotem a kowadłem. Teraz morderca zna każdy jego krok, a policja jest coraz bliżej...

Film ten został wyreżyserowany prze Ole Bornedal - reżysera, który odpowiedzialny jest za duński oryginał, co z całą pewnością wyszło na dobre temu obrazowi. Gwiazdorska obsada na szczęście nie spowodowała nadmiernej komercjalizacji filmu, a aktorzy znający się na swojej pracy to zawsze ogromna zaleta każdego filmu. "Nightwatch" to film przesycony suspensem, intrygą i znakomitą atmosferą. Nie jest to stricte horror, lecz raczej detektywistyczny thriller z przewrotną intrygą. Tajemnicza kostnica podczas nocy, jej ciemne korytarze, wszechobecność śmierci oraz izolacja nocnego portiera tworzą znakomitą atmosferę. Co z całą pewnością może się podobać, to idealnie obmyślona intryga, która precyzyjnie dąży do punktu kulminacyjnego. Wszystko to wykonane jest nad wyraz profesjonalnie, ale bez przesadnej hollywoodzkiej komercjalizacji. Jak na uznanych aktorów przystało ich kreacje są bardzo przekonujące i zapadają w pamięć - szczególnie Nick Nolte w roli inspektora Craya oraz Ewan McGregor odtwarzający postać Martina. Josh Brolin i Patricia Arquette prezentują się równie dobrze. Podczas seansu nie nastawiajcie się na efekty specjalne, gdyż dużo w filmie ich nie zobaczymy, ale nie jest to w żadnym wypadku wadą, gdyż "Nightwatch" stylizowany jest bardziej na thrillery mistrza Hitchocka niż na amerykańskie kino klasy B. Na co należy zwrócić uwagę, to bardzo dobrze dobrana ścieżka dźwiękowa nastawiona raczej na tworzenie mrocznego klimatu niż na zaskakiwanie podczas tzw. "jump scen". Natomiast nieco razi zbyt naciągany zbieg okoliczności, który ma miejsce w idealnym miejscu i czasie. Martin już po kilku dniach spotyka inspektora i, od tak, zaprzyjaźnia się z nim, a ten bez wahania zdradza tajemnice śledztwa.

"Nightwatch" to bardzo dobra produkcja, która według mnie jest trochę niedoceniania we współczesnym filmowym świecie. Dobra i wierna oryginałowi reżyseria, znakomita obsada, mroczna atmosfera, suspens oraz znakomita intryga to mocne strony tego filmu. Jeśli remake jest tak dobry, już nie mogę się doczekać oryginalnej duńskiej wersji. Pomimo kilku małych niedociągnięć, polecam ten film każdemu fanowi filmów z dreszczykiem, a i fani czystych gatunków horrorów nie powinni narzekać.

Screeny

HO, NIGHTWATCH HO, NIGHTWATCH HO, NIGHTWATCH HO, NIGHTWATCH HO, NIGHTWATCH

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ profesjonalna realizacja
+ mroczna atmosfera
+ intryga
+ obsada

Minusy:

- dla niektórych tylko thriller
- zbyt naciągany zbieg okoliczności

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -