Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:5IVE GIRLS

5IVE GIRLS

5 dziewczyn

ocena:4
Rok prod.:2006
Reżyser:Warren P. Sonoda
Kraj prod.:Kanada
Obsada:Ron Perlman, Jennifer Miller, Jordan Madley, Barbara Mamabolo, Tasha May,
Autor recenzji:Lohikaarme
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:4.33
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

"5 dziewczyn kontra 2000 demonów. Sam policz." Mniej więcej takim właśnie hasłem reklamowany jest ten film. Sprawdźmy zatem, jak wyglądał będzie rachunek, gdy podliczymy wady i zalety omawianego obrazu.

Przed kilkunastoma laty w pewnej katolickiej szkole dla dziewcząt doszło do tragedii. Jedna z uczennic została zamordowana w tajemniczych okolicznościach. Wszystko wskazuje na to, że w śmierć dziewczyny zaangażowane były siły nieczyste. Po tym incydencie szkołę zamknięto. Ostatecznie po kilku latach placówka znów otwiera swe podwoje dla nowego pokolenia uczennic. No, może z tym pokoleniem to trochę przesada, bowiem naukę w szkole rozpoczyna jedynie pięcioro dziewczyn.
Od samego początku dyrektorka narzuca im ostry dryl i wymaga posłuszeństwa. Nie jest to jednak takie łatwe do osiągnięcia, zwłaszcza, że dziewczyny nie przypadkiem trafiły do tej placówki. Większość z nich bowiem miała mniejszy lub większy konflikt z prawem lub inne problemy. Jak się okazuje każda dysponuje jakąś nadprzyrodzoną mocą. Ich liczba również nie jest bez znaczenia. A już wkrótce całej piątce przyjdzie zmierzyć się z siłami znacznie potężniejszymi niż ziemskie...

Reżyser tego obrazu. Warren P. Sonoda, również nie ma zbyt wielu osiągnięć w swym fachu. Wcześniej stworzył tylko jeden film, oraz kilka odcinków serialu telewizyjnego. A w gatunku horroru jest to jego debiut. Niestety dla niego, a może przede wszystkim dla potencjalnych widzów, debiut niezbyt udany. Pozostaje mieć nadzieję, że jeśli na trwałe związał swą profesję z filmowa grozą to ewentualny kolejny film będzie bardziej godny zapamiętania niż "5ive Girls".

Powiedzmy sobie prawdę, ten obraz w żadnym razie nie należy do szczytowych osiągnięć sztuki filmowej. Nie plasuje się nawet w wyższych stanach średnich. W zasadzie wszystko co może nam zaoferować widzieliśmy już w wielu innych filmach, a tu po prostu zebrano różne motywy w jednym obrazie. Sama fabuła jest prosta jak konstrukcja cepa. Po co jednak było wprowadzać do niej wątki nadprzyrodzonych umiejętności (telekineza, przenikanie przez przedmioty, natychmiastowe uleczanie itp.), skoro w filmie prawie w ogóle nie są one wykorzystywane. Każda z dziewczyna daje próbkę swoich możliwości raz, czy dwa i na tym w zasadzie koniec. Po co więc w ogóle całe to zamieszanie? Aktorzy również nie zachwycają poziomem swej gry, może poza odtwórcą roli księdza Drake'a, którego gra Ron Perlman. Od zachwytów nad jego grą jestem wprawdzie daleki, ale pod tym względem prezentuje w najwyższy poziom w całym tym towarzystwie. Chociaż prawdę mówiąc, w przypadku tego filmu nie jest to aż takie trudne zadanie.

Niestety, jeśli przywołamy fakt, że "5ive Girls" jest z założenia horrorem to w ostatecznym rozrachunku wypada jeszcze słabiej. Ani to bowiem straszne, ani krwawe. Jednak aby sprawiedliwości stało się zadość należy wspomnieć o kilku scenach, które mogą robić jako takie wrażenie. To, że pojawiają się jakieś demony (sztuk jeden, a nie 2000 jak głosi hasło) czy moce piekielne to jeszcze trochę za mało, aby mówić o porządnym horrorze. Efekty specjalne, które parę razy ujrzymy w filmie prezentują co najwyżej średni poziom, zwłaszcza zważywszy na rok powstania filmu. Ale czegóż spodziewać się za około 3 mln dolarów, jakie poszły na całą produkcję.

"5ive Girls" to film z typu: zobaczyć, przyjąć do wiadomości i puścić w niepamięć jak wiele podobnych produkcji. Po prostu obraz jakich dziesiątki, jeśli nie setki czy nawet tysiące. Ale muszę przyznać, że oglądało się go całkiem przyjemnie a czas spędzony z tą produkcją nie dłużył się zanadto. Jednak już następnego dnia zadawałem sobie pytanie: "co to ja w wczoraj oglądałem?". Film to bowiem kiepski, nie ma w nim niemal niczego co by zasługiwało na większą uwagę, czy głębszą analizę. Obejrzeć można, ale z góry należy się nastawić na produkt niższej klasy, w porywach przeciętny. Jako niezobowiązująca rozrywka na jeden wieczór może nawet się sprawdzić.

Screeny

HO, 5IVE GIRLS HO, 5IVE GIRLS HO, 5IVE GIRLS HO, 5IVE GIRLS HO, 5IVE GIRLS HO, 5IVE GIRLS HO, 5IVE GIRLS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ nawet nieźle się go ogląda

Minusy:

- ale w sumie to słaby film i nic ponad to
- na dodatek oryginalnością nie grzeszy
- a jako horror sprawdza się kiepsko

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -