Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DEAD MAN'S SHOES

DEAD MAN'S SHOES

Dead Man's Shoes

ocena:9
Rok prod.:2004
Reżyser:Shane Meadows
Kraj prod.:Wielka Brytania
Obsada:Paddy Considine , Gary Stretch , Toby Kebbell , Jo Hartley , Seamus O'Neill , Stuart Wolfenden,
Autor recenzji:Ash J. Williams
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:9
Głosów:7
Inne oceny redakcji:

"Dead Man's Shoes" nie jest filmem łatwym, lekkim i przyjemnym, nie jest nawet horrorem w pełni tego słowa znaczeniu, jednak sam w sobie przeraża realizmem. Jest to brytyjski obraz z 2004 roku, który po raz kolejny potwierdza wyższość ambitnych, niekomercyjnych filmów nad hollywoodzkimi superprodukcjami.

Fabuła opiera się na motywie zemsty. Richard i Anthony są braćmi. Anthony cierpi na porażenie mózgowe, co powoduje, że jest podatny na manipulacje. Gdy Richard wstępuje do wojska Anthony wpada w nieciekawe towarzystwo narkomanów i dealerów. To oni pod pozorami przyjaźni znęcają się psychicznie i fizycznie nad biednym młodzieńcem, nie do końca świadomy, co dzieje się w jego otoczeniu. Sprawy stają się na tyle poważne, że Richard postanawia wrócić z wojska i zemścić się za wszystkie krzywdy jakie zostały wyrządzone Anthony`emu.

Fabułą nie należy do najoryginalniejszych, jednak jej zrealizowanie odbiega od znanych doskonale amerykańskich kanonów. Jest to moralizatorska opowieść z zaskakującym finałem, która nie tylko daje do myślenia, ale także na długo pozostaje w naszej pamięci. Nie ujrzymy tutaj mrocznych scenerii, czy strasznych potworów - film skupia się bardziej na przerażającej naturze człowieka. Współgrają z tym znakomicie dobrane scenerie o surowym charakterze i wręcz uboga, ale bardzo melancholijna, warstwa dźwiękowa, która idealnie pasuje do tej produkcji. Wszystko to tworzy atmosferę nastrojowego smutku i cichej desperacji, która aż wylewa się z ekranu. Duża w tym zasługa Paddy'ego Considine w roli Richarda. Nie jest to jednak konwencjonalny bohater. Jego postać nie wzbudza od razu naszej sympatii, nie do końca możemy pochwalać jego metody działania, jednak współczujemy mu i odczuwamy przepełniający go żal i ból. Wszystkim tym cechom towarzyszy realizm, który przez sceny retrospekcji jeszcze bardziej jest zaakcentowany. Dowiadujemy się z nich co się działo z Anthonym, gdy Richard był w wojsku, w jaki sposób miasteczkowy margines stroił sobie żarty i zabawiał się kosztem opóźnionego w rozwoju chłopca. I najważniejsze, czego dowiadujemy się na końcu - co sprowokowało Richarda do podjęcia tak drastycznych kroków.

W filmie nie ujrzymy wielu brutalnych scen, co mimo wszystko staje się zaletą obrazu. "Dead Man's Shoes" nie gloryfikuje przemocy i brutalności (pomijając oczywiste intencje Richarda). Reżyser raczej stara nam się uzmysłowić, że przemoc, zemsta niekoniecznie jest najlepszym środkiem, gdyż po wszystkim i tak zostaje pustka, a to co wydawało się, że da rozwiązanie - nie daje go. Najlepszym tego przykładem jest świetna scena w której padają znamienne słowa "You, you were supposed to be a monster - now I'm the fucking beast" ("Ty miałeś być potworem - teraz ja jestem pieprzoną bestią").

Końcowe fragmenty filmu są najbardziej wymowne i zaskakujące - to one nadają filmowi taki a nie inny wydźwięk. Jest to film, w którym tak naprawdę nikt nie wygrywa, zatraca się granica pomiędzy dobrem a złem, a to jak postępujemy zależy wyłącznie od nas.

"Dead Man's Shoes" to bardzo dobre i nieszablonowe kino, które stara się nam przekazać coś więcej, niż kilka banałów. Jeśli macie ochotę na coś "cięższego" emocjonalnie i intelektualnie, niż nieskomplikowane hollywoodzkie produkcje to szczerze polecam ten brytyjski thriller.

Screeny

HO, DEAD MAN'S SHOES HO, DEAD MAN'S SHOES HO, DEAD MAN'S SHOES HO, DEAD MAN'S SHOES HO, DEAD MAN'S SHOES HO, DEAD MAN'S SHOES HO, DEAD MAN'S SHOES HO, DEAD MAN'S SHOES HO, DEAD MAN'S SHOES HO, DEAD MAN'S SHOES HO, DEAD MAN'S SHOES HO, DEAD MAN'S SHOES

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ nieszablonowy film
+ opowieść z morałem
+ gra aktorska
+ nastrój smutku i cichej desperacji
+ pozostaje w pamięci

Minusy:

- nie dla wszystkich

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -