Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BRUSH WITH DEATH, A

BRUSH WITH DEATH, A

A Brush With Death

ocena:2
Rok prod.:2007
Reżyser:Brad Wiebe
Kraj prod.:USA
Obsada:Seanna McDonald, Missy Sturges, Lily Vu, Ali Thurlow, Nicholls Melancon,
Autor recenzji:Lohikaarme
Ocena autora:2
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Ileż razy można wykorzystywać te same schematy w coraz to nowych filmach? Wprawdzie obecnie trudno już wymyślić coś naprawdę oryginalnego, ale ostentacyjne, a co najgorsze, nieudolne kopiowanie z pewnością nie świadczy o najwyższej jakości filmu. Niestety niniejszy obraz jest tego najlepszym przykładem.

Głównymi bohaterkami historii, jaką w tym filmie zobaczymy jest pięć dziewczyn, które wybierają się spędzić weekend w okazałej posiadłości należącej do rodziny jednej z nich. Już podczas drogi pojawiają się jednak trudności: samochód psuje się pośrodku odludnej okolicy. Brzmi znajomo? Ale to dopiero początek. Po chwili bowiem z pomocą przypadkowo przejeżdżającego mężczyzny udaje się odpalić wóz. Dalsza podróż przebiega już bez większych problemów, jednakże pewne zdarzenie będzie miało bardzo poważne konsekwencje. Po drodze do celu dziewczyny mijają bowiem stary, opuszczony dom. Po dotarciu na miejsce poznają też mieszkającego nieopodal młodzieńca, z którym od razu nawiązują dość bliski kontakt. On też opowiada im straszną historię związaną z owym budynkiem. Oczywiście jak to zwykle bywa, bohaterki postanawiają spędzić noc w tajemniczym domu. A, że nic dobrego z tego nie wyniknie to już nawet nie trzeba wspominać.

Po seansie "A Brush With Death" nasunęło mi się pewne pytanie. Zresztą towarzyszyło mi ono już mniej więcej od połowy seansu, ale wciąż miałem nadzieję, że dalszy rozwój wydarzeń coś w tej materii zmieni na lepsze. Jednakże wątpliwości tylko wzbierały na sile. Wątpliwości, co do tego, czy naprawdę oglądam w tym momencie horror. O tym filmie można powiedzieć wiele złego (co też mam zamiar za chwilę uczynić), ale podstawowy i niewybaczalny zarzut brzmi: ten "horror" nie ma prawie nic wspólnego z horrorem. Gwoli sprawiedliwości, może ostatnie 10 minut na siłę dałoby się zaliczyć do kina grozy, ale i tak najniższych lotów. Zaś cały pozostały czas seansu to po prostu jedna wielka potworna nuda. Nie zdziwiłbym się, gdyby się okazało, że scenariusz do tego filmu powstawał na godzinę przed rozpoczęciem zdjęć (a to i tak optymistyczne założenie). Fabuła nie dość, że ledwo trzyma się kupy, to jeszcze jest bezczelną kalką różnych schematów znanych ze slasherów.

W rolach głównych nie uświadczymy prawie nikogo, na podliczenie czyjego dorobku filmowego potrzeba by użyć więcej palców niż ma jedna dłoń (może być nawet po amputacji kciuka i palca wskazującego). I reżyser nie jest tu żadnym wyjątkiem – jak do tej pory jest to pierwszy i, jak na razie ostatni, obraz w jego dorobku. I to widać bardzo wyraźnie. Niestety amatorszczyzną (i to w najgorszym znaczeniu tego słowa) bije od tego filmu na odległość. O aktorach i aktorkach szkoda nawet wspominać, bowiem poziom przez nich zaprezentowany jest po prostu żaden. Dialogi prezentują się niewiele lepiej. Jak na produkt, zapewne do miana slashera aspirujący, w "A Brush with Death" zostanie popełnionych parę morderstw, ale na tym koniec wszelkich aspektów wiążących ten film z horrorem. O jakichkolwiek efektach gore, klimacie zagrożenia, czy czymś w podobnym stylu nawet nie ma w tym filmie mowy. Po co w ogóle było rozciągać go do niemal półtorej godziny, skoro tą samą fabułę można z większym powodzeniem i bez zbędnych dłużyzn zawrzeć w co najmniej o połowę krótszym czasie? No, ale czemu się dziwić, skoro przez jakieś 3/4 czasu bohaterowie łażą bez sensu i gadają o pierdołach.

Nie wątpię, że w intencji twórców ich "dzieło" miało należeć do gatunku zwanego horror. Jednak nad efektem końcowym najlepiej byłoby spuścić zasłonę milczenia. Skoro więc film ten ma w zasadzie same wady, to dlaczego ocena aż 2 a nie tylko 1, na co w sumie by zasługiwał? Hmm, powiedzmy, że pisząc tą recenzję miałem "dzień dobroci dla gniotów"

Screeny

HO, BRUSH WITH DEATH, A HO, BRUSH WITH DEATH, A HO, BRUSH WITH DEATH, A HO, BRUSH WITH DEATH, A HO, BRUSH WITH DEATH, A HO, BRUSH WITH DEATH, A HO, BRUSH WITH DEATH, A

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ w zasadzie brak

Minusy:

- w zasadzie wszystko

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -