Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:HITCHHIKER, THE

HITCHHIKER, THE

Autostopowicz 2007

ocena:4
Rok prod.:2007
Reżyser:Leigh Slawner
Kraj prod.:USA
Obsada:Jaci Twiss , Jeff Denton , James C. Morris , Shaley Scott , Jessica Bork , Sarah Hall , Alexandra Boylan ,
Autor recenzji:Tomasz P.
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:4
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Autostrada i przydrożny motel czasami pojawiają się w kinie grozy. Wystarczy przypomnieć sobie choćby kultową ,,Psychozę” A. Hitchocka, czy nowszą produkcję z 1986 r. pt. „Autostopowicz” ze świetną rolą Rutgera Hauera. Film niezależnej wytwórni Asylum także zatytułowany ,,Autostopowicz”, poprzez swoje nawiązanie do wyżej wymienionych produkcji miał odświeżyć ten temat. Wytwórnia Asylum do potęg finansowych kina grozy nie należy, co wcale nie skazywało obrazu na porażkę. Można zrobić dobry film małym nakładem środków finansowych, ale czy udało się to tym razem?

Jack jest sfrustrowanym trzydziestolatkiem podróżującym po autostradzie. Nie ma pracy i jest samotny, za to podoba się kobietom. Rozstanie z dziewczyną, którą bardzo kochał doprowadziło go do załamania nerwowego. Nowym zajęciem Jacka jest pastwienie się i zemsta na kobietach. Psychopata zastawia pułapkę, w którą dają się złapać cztery śliczne dziewczyny jadące do Las Vegas. Lekkomyślne kobiety zabierają przystojnego autostopowicza i udają się w stronę najbliższego motelu, w celu wezwania pomocy do rzekomo zepsutego samochodu Jacka. Decyzja o pozostaniu na noc w jednym motelu z psychopatą, nie wróży nic dobrego.

Główna akcja filmu rozgrywa się w motelu. Brutalny gwałt, grożenie bronią, zabójstwa z zimną krwią, chore dialogi, to motor napędowy tego filmu Spróbujmy porównać ,,Autostopowicza” z fragmentami scen motelowych ,,Bękartach Diabła” Roba Zombiego, które osobiście uważam za bardzo sprawnie zrealizowane. W ,,Bękartach Diabła” do stworzenia klimatu beznadziejności, dominacji napastnika nad ofiarą, klaustrofobii zamkniętego motelowego pokoju, potrzebna była sprawna gra aktorska i pomysł. Niestety mimo szczerych chęci twórcom „Autostopowicza” wyszło to delikatnie mówiąc ,,średnio”. Jednym z wielu ,,grzechów” tego filmu to błędy logiczne i momentami słaba gra aktorska. Scena w której zgwałconym dziewczynom udaje się pozbawić przytomności agresora nie dobijając go, (na co decydują się po upływie czasu wystarczającym do odzyskania pełnej sprawności przez Jacka) to nielogiczna ,, słabizna” połączona z tragicznym montażem. Takich drobiazgów w tym filmie jest więcej, nie mówiąc już o bystrości płci pięknej, która według mnie, może trochę świadomie, lub nieświadomie, została przez reżysera pozbawiona inteligencji (np. scena z samochodem policyjnym).

Scenariusz również pozostawia wiele do życzenia. Odniosłem wrażenie, że głównemu bohaterowi w niektórych scenach wręcz zabrakło pomysłu na akcję, co w połączeniu ze słabym warsztatem aktorskim dało mizerny efekt. Jeżeli odniesiemy się do tego z przymrużeniem oka, to Jackowi brakowało suflera.Brak pomysłu na przemoc, akcja ograniczającą się do kilku bluźnierstw i efektownie bryzgającej krwi po ścianach ( nieliczny plus techniczny tego filmu) to wszystko, co oferuje nam ten obraz. Muzyka w filmie ma za zadanie budować stan napięcia i generalnie wyszło to poprawnie, gdyby nie scena strzelaniny na parkingu z fatalnym podkładem muzycznym. Niski budżet wcale nie oznacza skazanie obrazu na porażkę, ale w ,,Autostopowiczu” widzimy przysłowiowy przerost formy nad treścią. Bezwzględnych zabójców w filmach grozy cechuję niesłychana odporność na ból, ale to przez co przeszedł Jack, pomijając już logikę, nie powstydziłby się sam Terminator grany przez Arnolda Schwarzeneggera. Miałem nadzieję że może scena finałowa uratuje honor filmu, niestety była schematyczna i przewidywalna do bólu. Jak cały zresztą ,,Autostopowicz”.

Film mimo wielu niedociągnięć można zobaczyć, lecz nie radzę spodziewać się po nim wielkiej rewelacji. Zbyt wiele błędów na wszystkich płaszczyznach sprawia, że nie wróżę ,,Autostopowiczowi” wielkiego sukcesu komercyjnego połączonego z rzeszą fanów. Kicz może się jednak podobać, tyle że nie wszystkim.

Screeny

HO, HITCHHIKER, THE HO, HITCHHIKER, THE HO, HITCHHIKER, THE HO, HITCHHIKER, THE HO, HITCHHIKER, THE HO, HITCHHIKER, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ krew po postrzale
+ za małe pieniądze można zrobić ,,film”
+ coś dla fanów strzelanin i kiczowatych pościgów

Minusy:

- nudny
- schematyczny
- scena finałowa
- rażący brak logiki i inteligencja bohaterów

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -