Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FRANKENSTEIN MEETS THE WOLF MAN

FRANKENSTEIN MEETS THE WOLF MAN

Frankenstein Spotyka Człowieka-Wilka

ocena:8
Rok prod.:1943
Reżyser:Roy William Neill
Kraj prod.:USA
Obsada:Lon Chaney Jr., Bela Lugosi, Patric Knowles, Ilona Massey, Dennis Hoey
Autor recenzji:Mr Filth
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.67
Głosów:12
Inne oceny redakcji:

Pierwszy w historii film, w którym spotkały się ze sobą dwie najbardziej znane postaci z filmów grozy: Frankenstein i Wilkołak. Film z pewnością zdobędzie uznanie wśród fanów takiego "mieszania" bohaterów różnych horrorów.

Dwóch mężczyzn postanawia okraść grób. Nie wiedzą jednak, iż osoba, która w niej spoczywa jest... wilkołakiem. Jeden ze złodziei staje się jego ofiarą, a drugi ucieka. Chwilę potem przenosimy się do pewnego miasta, w którym policjant znajduje Talbota (naszego wilkołaka) w bardzo złym stanie. Zostaje on umieszczony w szpitalu, gdzie z pomocą doktora Frank'a Mannering'a dochodzi do zdrowia. Inspektor postanawia dowiedzieć się parę szczegółów o tym tajemniczym człowieku. I tak wychodzi na jaw, że Talbot nie może być człowiekiem, za którego się podał, bo on... nie żyje. Na dodatek, podczas pełni księżyca, zainteresowany ucieka ze szpitala, aby pod postacią Wilkołaka zbierać krwawe żniwo. Następnego dnia opowiada swoją historię inspektorowi Owen'owi i Mannering'owi. Nikt nie chce mu uwierzyć. Nie pozostaje mu nic innego jak odnaleźć cygankę Rudi, której syn również był stworzeniem nocy i który sprawił, że Talbot jest tym kim jest. Gdy po długiej podróży osiąga swój cel, Rudi postanawia mu pomóc. Zabiera go do doktora Frankensteina. Niestety, kilka lat temu zdarzył się wypadek, który skończył się tragicznie dla naukowca i jego monstrum. Na dodatek w skutek pewnych nieprzewidzianych okoliczności i splotu wydarzeń. wieśniacy z miasteczka Dr Frankensteina, chcą zabić "zwierzę", które zaczęło grasować w ich lasach. Tym "zwierzęciem" okazuje się Talbot. Podczas ucieczki trafia on do zniszczonego zamku szalonego naukowca, gdzie odnajduje zamrożone... monstrum. Postanawia on z jego pomocą odnaleźć notatki doktora, aby raz na zawsze pozbyć się swej klątwy. Nie może ich jednak nigdzie znaleźć. W tej sprawie musi się zwrócić do córki Frankensteina. Czy z pomocą córki doktora i lekarza Mannering'a uda mu się raz na zawsze pozbyć klątwy?

"Frankenstein Meets the Wolf Man" jest filmem bardzo przyjemnym w odbiorze. Ogląda się go szybko i przyjemnie. Niestety, jak przystało na stare filmy, uświadczymy tutaj zdecydowanie więcej dialogów, niż akcji. Jednakże całość jest skomponowana w sposób taki, że film nie zanudzi widza, a wręcz przeciwnie - wzbudzi spore zainteresowanie. Na uwagę zasługują szczególnie krajobrazy na tle, których rozgrywa się akcja filmu. Miasta, lasy - widząc to wiemy, że mamy do czynienia z horrorem, a nie z jakimś filmem w którym rodzina pojechała sobie na piknik. Wygląd tytułowych bohaterów (jak na czasy w których powstał film] jest wykonany świetnie. I choć dzisiaj już nikogo nie przestraszy, to z pewnością w latach '40 dostarczył publiczności niezapomnianych wrażeń. Ścieżka dźwiękowa idealnie oddaje klimat czasów II Wojny Światowej i w połączeniu z filmem tworzy niezapomnianą całość, do której widz wróci jeszcze nie jeden raz.

"Frankenstein spotyka Wilkołaka" to pozycja, którą polecam osobą lubującym się w klasycznych, czarno-białych produkcjach, które wniosły wiele do obecnej filmowej sceny horroru.

Screeny

HO, FRANKENSTEIN MEETS THE WOLF MAN HO, FRANKENSTEIN MEETS THE WOLF MAN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ muzyka
+ sceneria
+ Frankenstein i Wilkołak
+ przyjemny w odbiorze
+ nadaje się do wielokrotnego oglądania

Minusy:

- pójście na łatwiznę (zakończenie)
- krótki

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -