Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FREAK OUT!

FREAK OUT!

Freak Out!

ocena:7
Rok prod.:2004
Reżyser:Christian James
Kraj prod.:Wielka Brytania
Obsada:James Heathcote, Nicola Connelly, Chili Gold, Yazz Fetto, Freaky Cameos
Autor recenzji:Spike
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:5.8
Głosów:5
Inne oceny redakcji:
Majster - 8
GrzEGOrz - 5

Jak powiedział kiedyś Joss Whedon "szkoła jest najbardziej straszliwym doświadczeniem, przez jakie może przejść istota ludzka" - nie mylił się. Dzieci potrafią być naprawdę okrutne, a gnębienie przez nich słabszych, może w efekcie wywołać nieodwracalne urazy psychiczne. Tak właśnie szkolne lata przeżył bohater filmu "Freak Out!".

Początek filmu przenosi nas 13 lat wstecz do pewnej szkoły podstawowej. Poznajemy tam ofiarę prześladowań - chłopca, który zawiniał jedynie tym, że jest wegetarianinem. Prześladowany przez innych uczniów, zapowiedział, że powróci na teren tej przeklętej szkoły za 13 lat i krwawo zemści się na swoich prześladowcach. Tak też mijają lata, a nasz bohater, idąc boso przez las, ubrany jedynie w szpitalną koszulę i z założonym na głowę workiem po ziemniakach kieruje się w miejsce, gdzie ma zamiar dokonać straszliwego odwetu. Jednak na miejscu zostaje niemile zaskoczony - szkoła została już dawno zamknięta, a budynek zburzony. Załamany staje pod zamkniętą bramą ze słowami "O Cholera!". Od teraz, pozbawiony jedynego sensu życia, zaczyna błąkać się po mieście. W tym samym czasie, poznajemy resztę bohaterów filmu - młodego fana horrorów - Merva i jego stukniętego kumpla Onkeya. Pewnego zwykłego wieczora, Merv znajduje pod prysznicem niedoszłego mordercę, który na jego widok traci ze strachu przytomność. Merv jako zapalony fan filmów grozy, postanawia związać swojego nieprzytomnego gościa i zbadać na jego przykładzie naturę filmowych psychopatów z jego ulubionych slasherów. Jednak jak się okazuje, to odbiega on od wizerunku mordercy - psychopaty, jaki wymarzył sobie chłopak, głównie ze względu na to, że jest on pacyfistą o homoseksualnych skłonnościach. Od tej chwili Merv wraz z Onkeyem, będą robić wszystko, by z ofermy przeistoczyć go w zabójcę z prawdziwego zdarzenia. Kupują mu specjalne ubranie, maskę i narzędzia zbrodni (spośród których najbardziej do gustu przypadła mu kucharska szpatułka), z nadzieją na stworzenie "nowego Freddiego" czy "następnego Jasona". Jak się okaże, nie będzie to wcale takie łatwe. A sprawy zaczynają mieć się jeszcze gorzej, gdy ich pupil wymyka się z pod kontroli...

Douglas A. Waltz, określił "Freak Out!" jako "kultowy kult", natomiast "Penthouse" określił mianem "Nisko budżetowego triumfu". Nie można zaprzeczyć, że "Freak Out!", jest niezwykle udaną komedią z elementami horroru. Bardzo chwali się to temu obrazowi, gdyż takich udanych prób połączenia tych dwóch gatunków jest naprawdę niewiele. W tym obrazie znajdziemy całe mnóstwo odnośni do kultowych horrorów, lecz sceny kręcone na ich podstawie już nie budzą grozy, lecz są tak umiejętnie zrealizowane, że powodują u widza salwy śmiechu. Jak na brytyjska komedię przystało, film zawiera również wiele z typowego angielskiego humoru. Mimo, iż twórcy filmu opierali się przy jego realizacji na horrorach, to na pierwszy plan wybija się jednak świetna poczucie humoru w klimacie filmów Kevina Smitha. Można by wprawdzie zarzucić obrazowi to, że jego pomysły są wtórne i sztampowe, jednak film ten posiada wiele oryginalnych i zarazem świetnych gagów. Obraz, mimo iż jest to w zasadzie bardziej komedia niż horror, odniósł wielki sukces na HORROR FIEŚCIE. Widownia nagrodziła go największymi brawami. Pomimo, iż "Freak Out!" jest dobrą komedią, to zupełnie nie sprawdza się jako film grozy. Zaznaczam więc, że ocena wystawione tej produkcji jest oceną całokształtu filmu, a nie jego walorów jako filmu grozy. Gdyby było inaczej, to "Freak Out!", nie wzniósł by się powyżej 3.

"Freak Out!", jest nietypowym filmem o nietypowym mordercy. Bohater tego obrazu jest najbardziej żałosnym i nieporadnym psychopatycznym mordercą, jakiego widział świat... lecz na tym polega cały jego urok.

Screeny

HO, FREAK OUT! HO, FREAK OUT! HO, FREAK OUT! HO, FREAK OUT! HO, FREAK OUT! HO, FREAK OUT!

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ humor
+ humor
+ humor
+ postać mordercy-psychopaty
+ umiejętne wykorzystanie ogranych schematów
+ czysta rozrywka (dla niewymagających

Minusy:

- raczej to nie horror
- momentami zbyt sztampowy
- po prostu płytki

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -