Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BLESSED

BLESSED

Błogosławiona

ocena:4
Rok prod.:2004
Reżyser:Simon Fellows
Kraj prod.:Wielka Brytania / Rumunia
Obsada:Heather Graham, James Purefoy, Liviu Timus, Michael J. Reynolds, Stella Stevens, Clara Voda, Tess Lynden-Bell, Star Lynden-Bell
Autor recenzji:bufik
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:3.2
Głosów:5
Inne oceny redakcji:

Temat nadejścia Antychrysta jest obecny w kulturze i sztuce niemalże stale, również i film nie stroni od niego z różnym skutkiem - czasem przedstawiając widzowi mistrzowsko przerażającą wizję demonicznego dziecka jak w filmie Omen, czasem ukazując nam Szatana dość beztrosko w konwencji przygodowej komedii tak jak w filmie Soulkeeper. Niezależnie od tego jednak jak ukazuje sie nam nadejście wypędzonego z raju anioła jego historia odwołuje się do najważniejszej sfery życia duchowego w świecie chrześcijańskim. Zwiastuje bowiem koniec czasów i nadejście Armageddonu.

Craig Howard zostaje zwolniony z pracy, ale jednocześnie rozpoczyna swą karierę pisarską ponieważ jego powieść spodobała sie wziętemu wydawcy. Taki sukces skłania go i jego żonę Samanthę do podjęcia decyzji o tym, że najwyższy czas zdecydować sie na posiadanie dziecka. Niestety szybko okazuje się, że może z tym być poważny problem pomimo prób Samantha w ciążę zajść nie może. Młodzi udają się do kliniki i otrzymują skierowanie do kliniki w Lakeview zajmującej się zapłodnieniem in vitro. Jest jednak jeden warunek małżonkowie na czas trwania ciąży powinni przenieść się w pobliże kliniki - najlepiej do miasteczka Lakeview. Młodzi niewiele myśląc wynajmują uroczy dom nad jeziorem i oddają się w ręce ginekologa doktora Lohmana. Wkrótce po udanym zabiegu zapłodnienia w życie uroczej pary wkradają się problemy i zaczynają dziać się rzeczy, które nie powinny mieć miejsca. Kim są dzieci w łonie Samathy?

Film Blessed teoretycznie powinien być skazany na sukces. Niezła obsada, wzięci aktorzy występujący już wcześniej w filmach grozy gwarantują, że produkcja wypada profesjonalnie pod względem aktorskim. Odtwórców głównych ról widzieliśmy już wcześniej w innych filmach grozy: odtwórczyni głównej roli kobiecej, Heather Graham wystąpiła w takich obrazach jak: From Hell, Twin Peaks: Fire Walk with Me czy Scream 2, grający Craiga James Purefoy znany jest widzom z Resident Evil czy Lighthouse. Dla reżysera Simona Fellowsa był to co prawda pełnometrażowy debiut, ale oglądając film trudno się tego domyślić. Wszystko niby jest w porządku, dlaczego więc projekcja jest tak nużąca i bezbarwna?

Powód jest jeden: w Blessed nie uświadczysz nic co mogłoby cię zaskoczyć. Wszystko co ukazali nam twórcy w tym obrazie już gdzieś było. Masa tu analogii do Dziecka Rosemary, Omena i kilku innych produkcji, widz, który widział już w życiu kilka filmów o antychryście szybko orientuje się o co w tej historii chodzi i nuży się ponieważ wszystko jest przewidywalne jak pory roku. Ot zlepek motywów, zgrabnie połączonych w całość, nawet w sumie lekkostrawny, ale nic ponadto. Nie zaskakuje, nie urzeka, nie straszy. Nie daje nawet do myślenia, a film o antychryście chyba to chociaż powinien robić.

Dla kogo jest "Blessed"? Dla miłośników filmów o szatanie, w rodzaju Omena czy Dziecka Rosemary, którzy mają stanowczo zbyt wiele czasu i traktują każdą opowieść tego rodzaju jako coś szczególnego.

Screeny

HO, BLESSED HO, BLESSED HO, BLESSED HO, BLESSED HO, BLESSED HO, BLESSED HO, BLESSED HO, BLESSED HO, BLESSED HO, BLESSED HO, BLESSED HO, BLESSED

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ jedna scena wywołuje miły dreszczyk, pod koniec filmu
+ dobre rzetelne aktorstwo

Minusy:

- nie straszy
- ale to już było...
- czasami nuży dłużyznami

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -