Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FREAKS

FREAKS

Dziwolągi

ocena:9
Rok prod.:1932
Reżyser:Tod Browning
Kraj prod.:USA
Obsada:Wallace Ford, Leila Hyams
Autor recenzji:GrzEGOrz
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:8.03
Głosów:37
Inne oceny redakcji:
Flaco - 8
Skaraś - 10

Film, który został zakazany na ponad 30 lat. Zakończył również karierę reżysera - Toda Browninga. Krytycy pisali o tym filmie jako o najbardziej chorym i zwyrodniałym w historii kina. Rzecz się działa w latach 30 ubiegłego wieku. Co tak bardzo oburzało cenzorów przez tyle lat? Czy dzisiaj Freaks mają podobna wartość szokową jak wtedy?

Bohaterami swojego filmu Browning uczynił aktorów "teatru osobliwości", który przemierza Europę. Mamy tu więc człowieka o "dwóch twarzach", kobietę z brodą, karły, człowieka bez kończyn, dzieci z silnymi deformacjami. Główny wątek to gorąca miłość karła Hansa do Kleopatry - Królowej Przestworzy (zwykłej akrobatki, ale czego się nie robi dla reklamy, nieprawdaż?). Zaślepiony przez uczucie Hans, nie widzi, że jego wybranka w perfidny sposób go wykorzystuje. Nie dość, że ustawicznie wyłudza od niego prezenty i pieniądze, to jeszcze spotyka się z cyrkowym siłaczem - Herkulesem. W Hansie zakochana jest karlica Frieda, która nieopatrznie zdradza Kleopatrze informację, że jej ukochany odziedziczył wielki majątek. W głowach Akrobatki i Siłacza rodzi się plan jak podstępnie zdobyć fortunę. Kleopatra postanawia poślubić karła, pomimo że do niego i mu podobnych "wybryków natury" czuje jedynie wstręt. Po ślubie chce otruć swojego małżonka i zagarnąć jego majątek. Hans zupełnie ślepy na oczywisty fałsz zachowań swojej ukochanej zgadza się na ślub. Jego świeżo upieczona żona wprowadza swój diabelski plan w życie. Ale "odmieńcy" mają swoje własne prawo i kodeks postępowania. Skrzywdzić jednego z nich, to zadrzeć ze wszystkimi...

Takie teatry osobliwości rzeczywiście przemierzały Europę i Amerykę, ludzie przecież fascynują się tym, co INNE. Oczywiście dopóki jest to "inny" zamknięty w klatce, opatrzony podpisem "dziwadło". Kiedy takie osoby próbują wkraczać w życie codzienne tych "normalnych" reakcja jest gniew, oburzenie, wstręt. Taka sytuacja jest pokazana w jednej ze scen filmu, kiedy zarządca majątku ziemskiego wypowiada się z obrzydzeniem o intruzach, którzy ośmielili się wtargnąć na teren posiadłości. Siłą filmu Browninga jest zaangażowanie jako aktorów prawdziwych członków takich cyrków osobliwości. Niesamowity klimat jego dzieła bierze się ze zderzenia tego, co dobrze znamy, normalnego ciała z ciałem zdeformowanym. Widz ma okazję zaobserwować jak ci "inni" radzą sobie w codziennym życiu. Czy zastanawialiście się kiedyś jak człowiek bez kończyn może przypalać sobie papierosa? Albo jak porusza się ktoś, kto nie ma nóg? Browning daje nam okazję zaspokoić swoje podglądackie popędy. Zwłaszcza dla nas, którzy żyjemy w XXI wieku, gdzie rozwój medycyny znacząco ograniczył liczbę urodzeń dzieci z deformacjami fizycznymi. Warto sprawdzić jak dzisiaj, w świecie gdzie rozwój nauki daje nam ułudę bezpieczeństwa (z medycyną, badaniami genetycznymi itp.), reagujemy w zetknięciu z tym, co tak radykalnie inne, a jednocześnie bardzo rzeczywiste.

Można spotkać się z opiniami, że to jeden z najlepszych horrorów wszechczasów. Biorąc pod uwagę czas jego powstania, trzeba stwierdzić, że w tym stwierdzeniu jest sporo racji. Być może dzisiaj film nie ma takiej siły oddziaływania jak kiedyś. Niemniej w momencie swojego powstania był z pewnością niezwykle mocnym shockerem. I nawet dzisiaj nie pozwala przejść obok niego obojętnie. Zresztą mimo upływu lat istnieje w świadomości wielu miłośników kina i horroru. Przykładem może być fragment jednego z odcinków serialu animowanego Sprzedawcy (Clerks), gdzie twórcy sparodiowali charakterystyczną scenę z Dziwolągów. Nie jest to jednak horror, który operuje krwią i nadprzyrodzonymi zjawiskami. Niesamowitość i groza mają wymiar bardzo realny i to jest jego największy atut.

Screeny

HO, FREAKS HO, FREAKS HO, FREAKS HO, FREAKS HO, FREAKS HO, FREAKS HO, FREAKS HO, FREAKS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ oryginalność tematu
+ możliwość zapoznania się z tym, co INNE
+ świetna scena kulminacyjna zemsty odmieńców

Minusy:

- pewna pretekstowość fabuły i wynikająca z tego częściowa niewiarygodność postaci

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -