Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WHITE NOISE 2: THE LIGHT

WHITE NOISE 2: THE LIGHT

Głosy 2

ocena:7
Rok prod.:2007
Reżyser:Patric Lussier
Kraj prod.:USA / Kanada
Obsada:Nathan Fillion, , Katee Sackhoff, , Craig Fairbrass, , Adrian Holmes,
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:5.73
Głosów:15
Inne oceny redakcji:
Skaraś - 6

Tu jest potrzebna mądrość. Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy: liczba to bowiem człowieka. A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć
(Ap 13, 16-18)

Każdego dnia w USA umiera prawie 10.000 osób, większość w środowiskach miejskich. To tak, jakby na 1 mieszkańca metropolii przypadało na koniec dnia 1,7 zgonów.
(North American Statistic Institute – 2002)

W USA średnio każdego dnia notowanych jest 774 przypadków śmierci klinicznej.
Osoby, które przeżyły śmierć kliniczną, tuż przed reanimacją, opisują oślepiające, białe światło.

(National Center for Morality Studies – 1992)

Sielankowy obraz – ogród, szczęśliwa rodzina, rocznica ślubu małżonków i śniadanie w restauracji. Do lokalu wkracza mężczyzna, wyciąga broń, padają strzały. I tu sielanka się kończy...Tak rozpoczyna się tragedia mężczyzny, na którego oczach doszło do tej zbrodni. Trzy miesiące po zdarzeniu wciąż nie może pogodzić się ze śmiercią żony i dziecka. Ciągle zastanawia się, dlaczego obłąkany człowiek w restauracji, nie zabił także i jego. Połyka garść tabletek i zapija je alkoholem, co w rezultacie wywodzi go na łóżko szpitalne. Podczas reanimacji pochłania go białe światło, na końcu którego czeka na niego żona wraz z synkiem. W ostatniej chwili lekarze skutecznie go ratują i bohater znajduje się znów w swym ciele. Powraca do świata żywych, lecz nic wokół nie jest już takie samo, jak wcześniej.
W dziwny sposób zaczyna widzieć i słyszeć urządzenia elektryczne, wręcz je czuć. Staje się odbiornikiem sygnału, dzięki czemu widzi aurę wokół tych, którzy mają w niedługim czasie umrzeć. Wkrótce zauważa, że jest w stanie ratować życie ludziom, których owa aura otacza. Jednak czy zabawa w zbawiciela okaże się słuszna?

No właśnie, co byście zrobili, gdybyście mogli uratować czyjeś życie kosztem istnienia innych? Czy wyzwolenie kogoś jest moralne, czy też nie powinno się ingerować w naturalny tok życia?

Motyw przewodni filmu próbuje odpowiedzieć na te pytania, włączając w to zjawisko śmierci klinicznej, system EZG (elektroniczne zjawisko głosu) oraz Biblię. Śmierć kliniczna była początkiem zmian w życiu Aba, który to widział jasne promienie wokół ludzi skazanych na śmierć. Początkowo starał się ich ratować, jednak wracając do prywatnej tragedii znalazł film, który pomógł mu w wytropieniu oprawcy swej rodziny.
Dowiedział się, że jeśli kogoś uratuje, to staje się odpowiedzialny za jego życie. Połączył to z faktami religijnymi – zmartwychwstania Jezusa po trzech dniach. W końcu zorientował się, że w przypadku ratowanych przez niego istnień śmierć upomina się po to, co jej się należy także po trzech dniach..

Film ten jest dramatem człowieka uwikłanego w sieć problemów, którym próbuje sprostać. Jednak gdy zaczyna znajdować informacje dotyczące religii, trafia na
określenie ‘Tria Mera’, które oznacza ‘trzeci dzień’. Znaczy to, że ma tylko trzy dni na naprawienie tego, co zaczął. Staje się to bardzo trudne w sytuacji, gdy wśród uratowanych ofiar jest pielęgniarka opiekująca się nim w szpitalu. Dodaje to filmowi odpowiedniego nastroju, sprawia, że stajemy się bardziej uważni i chcemy, by wszystko się dobrze skończyło. Jednak niestety, bohater chcąc dobrze, wychodzi z sytuacji z zupełnie odwrotnym skutkiem.

Scenariusz jest bardzo interesujący, gdy jeden wątek się kończy, już mamy zalążek następnego, przez co zachęca on do kontynuowania seansu. Film ten z pewnością nie nuży, akcja jest ciągle w toku, a główny bohater zmaga się z coraz to nowymi historiami. Fabuła odbiega od części pierwszej, w której skupiono się na metodzie śledzenia i nagrywania głosu zmarłych (EVP), zaś w sequelu postarano się ukazać, że kolejnym etapem EVP jest śmierć kliniczna. Ogromnym plusem, podobnie jak w części pierwszej, jest praca nad efektami specjalnymi. Wizualizacja obrazu, poprzez wrażenia wzrokowo-słuchowe, wywołuje odpowiedni klimat przerażenia. Dodatkowym atutem jest muzyka, która doskonale komponuje się z wizualnymi scenami. Niestety dopatrzyć się można również paru wpadek, fabuła epatuje paroma nieścisłościami, są momenty, które nie pasują do całości. Jeśli zaś chodzi o charakteryzacje, to możemy tu odnaleźć atmosferę z ghost story, pojawiające się z za światów ofiary przypominają kreacje z filmów zombie, a parę scen można przyrównać do "Hannibala".

Reżyser filmu Patrick Lussier współpracował wcześniej z Wesem Cravenem, ma na koncie pracę przy montażu wielu horrorów i thrillerów, a także sam zajął się reżyserią. Zajął się montażem przy produkcji „Red Eye”, „Cursed” „Scream” czy „Dracula”. Gdy tylko przeczytał scenariusz do „White noise 2”, w roli głównego bohatera widział tylko Nathana Fillona, z którym miał wcześniej styczność przy tworzeniu filmu „Slither”. Nathan rzeczywiście doskonale wcielił się w rolę Aba Dale. Wcześniej mogliśmy go oglądać na planie filmu „Lost” oraz „Buffy the Vampire Slayer”. Również rola Katee Sackhoff, która zagrała pielęgniarkę Sherry, zasługuje na pochwałę. Jest ona znana raczej z telewizyjnych produkcji, jednak jak widać również na większym ekranie spisuje się doskonale.

Produkcja sequela „White noise 2” była bardzo dobrym pomysłem, otworzyła nam oczy na problem "życia po życiu" oraz pozwoliła zapoznać się z historią człowieka, który mimo, iż dostał dar, to nie było mu dane w zupełności go wykorzystać.

Screeny

HO, WHITE NOISE 2: THE LIGHT HO, WHITE NOISE 2: THE LIGHT HO, WHITE NOISE 2: THE LIGHT HO, WHITE NOISE 2: THE LIGHT HO, WHITE NOISE 2: THE LIGHT HO, WHITE NOISE 2: THE LIGHT HO, WHITE NOISE 2: THE LIGHT HO, WHITE NOISE 2: THE LIGHT HO, WHITE NOISE 2: THE LIGHT HO, WHITE NOISE 2: THE LIGHT

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ motyw filmu
+ wielowątkowość
+ akcja
+ efekty specjalne

Minusy:

- nieścisłości

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -