Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FEAST

FEAST

Krwawa uczta

ocena:8
Rok prod.:2005
Reżyser:John Gulager
Kraj prod.:USA
Obsada:Balthazar Getty, Navi Rawat, Henry Rollins, Josh Zuckerman, Jason Mewes, Jenny Wade, Judah Friedlander, Krista Allen,
Autor recenzji:Emilio
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:6.85
Głosów:26
Inne oceny redakcji:
Skaraś - 7

Nie wiadomo czym są. Nie wiadomo skąd przybyli… Pewne jest tylko to, że czają się tuż za rogiem i są bardzo głodni.

W przypadku „Krwawej uczty” fabuła nie jest zanadto rozbudowana. Historia opowiada o grupie ludzi uwięzionych w przydrożnym barze. Osoby te zostają otoczone przez sforę potworów, które za wszelką cenę, chcą ich pożreć. Szczątkową, pełną luk fabułę rekompensują widzowi inne elementy filmu. Nic nie wiemy o napastnikach terroryzujących barowiczów, za to inaczej sprawa ma się z ludźmi zabarykadowanymi w knajpie. Mamy tu do czynienia z rewelacyjnym zabiegiem. Otóż na samym początku widzimy krótkie przedstawienie bohaterów omawianej historii. Prezentacje te, w formie notek, pokazują się na ekranie za każdym razem, gdy jakaś postać pojawia się pierwszy raz przed kamerą. Pomysł może niezupełnie nowy, jednak wyszedł obrazowi na dobre. Opisy bohaterów są naprawdę bardzo zabawne, mamy miedzy innymi „rokowania na przyszłość”, w których autorzy zapowiadają, jakie szanse mają poszczególni bohaterowie na przeżycie. Nie będę zdradzał jak te przewidywania maja się do filmowej rzeczywistości, podpowiem jedynie, że nie należy wierzyć we wszystko, co jest napisane.

Z szybką akcją mamy do czynienia niemal od samego początku. Film zaczyna się prawdziwą masakrą i mogę śmiało powiedzieć, że krwawa jatka trwa aż do napisów końcowych. To właśnie sceny gore są kolejnym elementem, dla którego warto obejrzeć ten film. Bowiem, jak można wywnioskować z polskiego tłumaczenia tytułu, posoki nie ma prawa zabraknąć. Na ekranie bardzo często obserwujemy więc tryskające fontanny czerwonej cieczy, latające kończyny i inne okropieństwa. Jest naprawdę brutalnie a czasami wręcz obrzydliwie. Możemy być zatem pewni, że fani filmów w stylu „Martwica mózgu” będą usatysfakcjonowani.

Film charakteryzuje bardzo szybka akcja, więc nie sposób się nudzić w trakcie seansu. Z drugiej jednak strony czasami akcja nabiera tak szaleńczego tempa, że aż ciężko za nią nadążyć. Na ekranie dzieje się zbyt wiele, krew tryska z każdego kąta i film zaczyna nieco męczyć widza. Miałem wrażenie, że twórcy "Feast" chcieli zrobić jak najkrwawszy obraz i po prostu trochę przesadzili z nagromadzeniem brutalnych scen. Wiadomo przecież nie od wczoraj, że w nadmiarze wszystko szkodzi, lecz niestety nie pamiętał o tym autor scenariusza. Nie jest to jednak duży mankament, a dla sporej grupy widzów będzie raczej prawdopodobnie kolejną zaletą tej produkcji.

Najbardziej charakterystycznym elementem obrazu (obok gore oczywiście) jest czarny humor. W filmie tym mamy istne zatrzęsienie scen przepełnionych humorem rodem z horrorów Tima Burtona lub Petera Jacksona. Mamy groteskę, komizm postaciowy i słowny. Oczywiście tego typu humor skierowany jest do konkretnej grupy odbiorców, nie wszystkim przecież odpowiada połączenie horroru i komedii.

Polecam "Feast" każdemu miłośnikowi produkcji w rodzaju „Martwica mózgu”, „Demoni” czy „Evil Dead”. Widzowie, którym wymienione horrory nie przypadły do gustu, powinni raczej dać sobie spokój z tym filmem, gdyż prawdopodobnie będzie on dla nich rozczarowaniem. Pewną zachętą dla neutralnych widzów może być fakt, iż producentami wykonawczymi „Krwawej uczty” byli Wes Craven, Ben Affleck oraz Matt Damon. Rzecz jasna, nazwiska producentów nie zawsze wróżą kolejny przebój, jednak dla mnie film Johna Gulagera był bardzo miłym zaskoczeniem… Każdemu miłośnikowi bardzo czarnego humoru życzę zatem smacznego i zapraszam na krwawą ucztę!

Screeny

HO, FEAST HO, FEAST HO, FEAST

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ bardzo krwawy.
+ czarny humor.
+ wartka akcja.
+ klimat osaczenia.

Minusy:

- chwilami na ekranie zbyt dużo się dzieje.

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -