Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FEAR, THE

FEAR, THE

Strach

ocena:4
Rok prod.:1995
Reżyser:Vincent Robert
Kraj prod.:USA
Obsada: Eddie Bowz, Heather Medway, Ann Turkel, Vince Edwards, Wes Craven,
Autor recenzji:Roanoke
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:5
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Ludzie mimo silnie rozwiniętego umysłu i władzy sprawowanej nad światem, są istotami niezwykle słabymi. Ich najczulszą stroną jest psychika. Wystarczy nieraz drobna sugestia lub traumatyczne wydarzenie, by zasiać w umyśle człowieka niepokój, a nawet chaos. Jednym z najczęściej spotykanych schorzeń na tle psychicznym są lęki, ma je praktycznie każdy. U jednych jest to agorafobia (lęk przed otwartą przestrzenią), u innych arachnofobia (lęk przed pająkami) – każdy z nich posiada jakieś podłoże. Lęk idzie często w parze ze strachem, który równie mocno oddziałuje na ludzki umysł, czyniąc w nim nieraz spustoszenie.

Grupa przyjaciół postanawia wyjechać do domku położonego na odludziu. Celem wyprawy ma być wspólna terapia mająca pomóc w zwalczeniu nękających ich lęków. Jednak zaraz po przybyciu przekonują się, że nie będzie to takie proste jak by się wydawało... W domku zaczynają dziać się dziwne rzeczy, bohaterowie zachowują się coraz bardziej niepokojąco. Katalizatorem tego wszystkiego jest Morty - tajemnicza drewniana kukła znaleziona w jednej z szaf.

„Strach” to film jakich wiele. Motyw młodzieży udającej się na wypoczynek za miasto jest znany i wykorzystywany w setkach produkcji grozy. Również budowa fabuły jest szablonowa i tak naprawdę niczym nie potrafi zaskoczyć. Całości dopełnia drugoligowa obsada serwująca nam marne aktorstwo. Pojawienie się Wesa Cravena w żaden sposób nie podnosi walorów tej produkcji. Owszem, w filmie jest kilka scen trzymających w napięciu, jednak to zdecydowanie za mało, by zadowolić wymagającego widza.

Elementem, na który warto zwrócić uwagę jest wspomniana kukła – Morty. Sam jej wygląd jest niepokojący, a co za tym idzie, jego pojawienie się wprowadza dreszczyk emocji. Wokół niego skupiają się wszelkie niewyjaśnione zajścia, a i ona sam ma duży wpływ na zachowanie bohaterów. Nie będę ukrywać, że bez Morty'ego ten film byłby nie do obejrzenia. Pomysł umieszczenia drewnianego „człowieka” jako elementu mającego zarówno wywołać, jak i zwalczyć lęki, jest ciekawy. Również jego design jest oryginalny i mroczny.

Niestety na Morty'm kończą się pozytywne wrażenia z projekcji filmu. Szkoda, bo mimo, iż pomysł mało oryginalny, można było wyciągnąć więcej z tematu. W rezultacie otrzymujemy film, który zostanie zapomniany po piętnastu minutach od obejrzenia. Nawet zakończenie jest przewidywalne i wtórne. Jednym słowem „Strach” to film, dla widza, który nie oczekuje zbyt wiele po horrorze lub nie ma nic innego do obejrzenia.

Screeny

HO, FEAR, THE HO, FEAR, THE HO, FEAR, THE HO, FEAR, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Morty
+ kilka niezłych scenek
+ montaż

Minusy:

- aktorstwo
- wtórna fabuła
- słabo sprawdza się jako rasowy horror
- niewykorzystany potencjał tematu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -