Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DEVIL'S BACKBONE, THE

DEVIL'S BACKBONE, THE

Kręgosłup Diabła

ocena:8
Rok prod.:2001
Reżyser:Guillermo del Toro
Kraj prod.:Hiszpania / Meksyk
Obsada:Eduardo Noriega , Junio Valverde , Fernando Tielve , Federico Luppi
Autor recenzji:Andmel
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.38
Głosów:24
Inne oceny redakcji:
Mr Filth - 6
Skaldi - 5
Skaraś - 4

Nie rozpieszczają nas europejscy twórcy horrorów, oj nie. W tej chwili głównym producentem tego rodzaju filmów jest USA. gdzie te czasy, gdy Europa wypuszczała na rynek nie tylko horrory inteligentne, słynące z klimatu, ale również i te niezwykle krwawe, których nie śmiano by wyprodukować w Hollywood. Od czasu do czasu można wypatrzyć, wyłowić pojedyncze perełki europejskiej kinematografii. Może będą to jaskółki która wiosnę uczynią ? Ostatnio udało mi się oglądnąć europejską odmianę horroru i to dość w egzotycznym wydaniu. Film jest hiszpański, ale reżyser jest dość znany, karierę bowiem rozwija obecnie w USA - Guilermo del Toro (Cronos, Mimic, Blade II i obecnie realizowany Hellboy) . Horror hiszpański miał kiedyś swoje 5 minut w osobie niejakiego Armando de Ossorio (Noche del terror ciego, La z 1971 r. i późniejsze tytuły z cyklu zakonników zombich). Teraz miejmy nadzieję iż powraca, w lepszym stylu niż galopujące mumie z dawnych lat.

Czym są duchy ? - to pytanie omawiane jest na początku filmu i ilustrowane konającym chłopcem z rozbitą głową i pływającym ciałem w wodzie. Znać, że jakaś tragedia zaciąży nad bohaterami filmu. Akcja obrazu rozgrywa się w Hiszpanii, podczas wojny domowej prowadzonej tam w latach 1936-39. U schyłku konfliktu jeden z przytułków dla sierot, prowadzony jest przez sympatyków lewicy, starszą kobietę i zakochanego w niej mężczyznę. Oprócz tego pomaga im w pracy kilka osób. Pewnego dnia trafia do nich młody chłopiec przywieziony tu przez kolegów- bojowników jego ojca. Zostawiają go tu pod opieką starszych i wyjeżdżają. Chłopiec musi poradzić sobie z akceptacją u pozostałych dzieci , a także z tajemnicą nawiedzającą ten dom. Okazuje się, że pojawia się tu duch chłopca, nazywany przez dzieci "ten który wzdycha". Jaką tajemnicę skrywa, co stało się z zaginionym chłopcem - Santim, czy on jest tym duchem i dlaczego pokutuje po śmierci lub czego żąda? - na te pytania musi odpowiedzieć nowo przybyły chłopiec - Carlos. W tle tego śledztwa rozgrywają się nie mniej ważne jak się okazuje, wydarzenia między starszymi osobami - miłość, namiętność, poświęcenie, wyrachowanie, chciwość, zdrada, aż po okrutne morderstwa.

Film naprawdę godny polecenia osobom zmęczonym oglądaniem po raz X grupy amerykańskich nastolatków masakrowanych przez szalonego mordercę. Owszem są tu sceny krwawe, nie dominują jednak filmu. Ciekawie zrealizowana jest postać ducha chłopca. Na dobrą sprawę film byłby uniwersalny bez udziału pierwiastków nadprzyrodzonych z powodu relacji między bohaterami filmu. Obraz jest wysmakowany plastycznie, reżyserii też nie można niczego zarzucić. W połączeniu ze smaczkami kina europejskiego daje to naprawdę dobry efekt. Polecam.

Screeny

HO, DEVIL'S BACKBONE, THE HO, DEVIL'S BACKBONE, THE HO, DEVIL'S BACKBONE, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ wreszcie film europejski
+ dobry scenariusz
+ nienaganna gra aktorska
+ realizm w wielu scenach

Minusy:

- film równie dobrze mógłby się obyć bez duchów
- porządnie nie przestraszy

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -