Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:VACANCY

VACANCY

Motel

ocena:6
Rok prod.:2007
Reżyser:Antal Nimród
Kraj prod.:USA
Obsada:Kate Beckinsale, Luke Wilson, Frank Whaley, Ethan Embry, Scott G. Andersen,
Autor recenzji:Kinia
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.64
Głosów:22
Inne oceny redakcji:

“Obserwują nas…
i dobrze się przy tym bawią...”
/cytat z filmu/

Amy (Kate Beckinsale) i David (Luke Wilson) są małżeństwem przechodzącym kryzy. Właśnie odbywają swoją ostatnią wspólną podróż przed podpisaniem dokumentów rozwodowych. Jadąc w nocy nieznanym skrótem para gubi drogę, a na dodatek silnik samochodu zaczyna wydawać niepokojące odgłosy. Gdy pojazd staje na środku trasy, małżeństwo postanawia udać się do przydrożnego motelu, w poszukiwaniu pomocy. Tamtejszy kierownik skutecznie przekonuje ich, iż późną porą niczego nie załatwią, a najlepszym wyjściem jest zatrzymać się na noc w motelu. Zachwalany przez kierownika "luksusowy pokój" okazuje się być obskurnym lokum, w którym brud i karaluchy są stałymi lokatorami. Próbując zapomnieć o kłopotach i zabić dłużący się czas David przegląda stertę znalezionych w pokoju kaset video. Na każdej z nich nagrane są niskobudżetowe i przepełnione brutalnością filmy snuff. Przerażony realnością i okrucieństwem scen orientuje się, iż akcja filmu rozgrywa się w tym samym pokoju, w którym właśnie przebywa razem z żoną. Naszpikowany kamerami "apartament dla nowożeńców" staje się planem kolejnego brutalnego filmu, w którym to Amy i David mają odegrać główną rolę...

Nimród Antal - reżyser obrazu - pochodzi z Los Angeles w Kalifornii. Przez długi czas jednak przebywał na Węgrzech. Sporym echem odbił się na świecie jego obraz z 2003 roku zatytułowany "Kontrolerzy". Ogłoszono go nawet największym przebojem węgierskich kin ostatnich lat. Sukces, rozgłos i liczne nagrody sprawiły, że reżyser powrócił w amerykańskie progi, a "Vacancy" jest jego pierwszym filmem od czterech lat. Miał on początkowo trafić do kin pod tytułem "Temporary Arrangement" ("Tymczasowy układ"), zaś główną rolę kobiecą (Amy Fox) miała zagrać znana z serialu "Sex w wielkim mieście" - Sarah Jessica Parker.

Przesuwające się przed oczami widza kadry obskurnego motelu i zarządzającego nim kierownika, któremu "źle z oczu patrzy" przywołują na myśl jeden z najbardziej niepokojących obrazów w historii kina - słynną "Psychozę" Alfreda Hitchcocka. Na tym jednak podobieństwo się kończy... Scenariusz, który wyszedł spod ręki Marka L. Smitha w przeciwieństwie do dzieła Hitchcocka cechuje prostota i przewidywalność. Jeśli szukacie zawiłych zwrotów - tu ich nie znajdziecie. Obraz prawie całkowicie pozbawiony jest również krwawych scen, mimo iż tematyka filmów snuff sugerowałaby zupełnie odmienne oczekiwania. W centrum uwagi została umieszczona dwójka głównych bohaterów i to właśnie na nich ma się skupić oglądający, poczuć, że mu zależy na ich przetrwaniu. Dzięki takiej właśnie konstrukcji fabuły film pozostawia wiele wolnej przestrzeni. Być może wytwórnia przycięła nieco skrzydła reżyserowi, aby film był mniej brutalny, bardziej komercyjny... Być może jednak taki był zamysł reżysera - to, czego nie pokazał, tak naprawdę widz i tak się domyśla, a jego własne wyobrażenia mogą okazać się dużo bardziej przerażające od tego, co mógłby zobaczyć na ekranie... Wszak ludzka wyobraźnia nie zna granic.
Dodatkowo wyobraźnię doskonale wspomagają muzyka oraz sceny, które mają spotęgować uczucie "zaklinowania się" w miejscu, z którego nie ma ucieczki. Warto tu wspomnieć, iż wśród czołówki znajdziecie także i polskie nazwisko - pochodzący bowiem z Wrocławia Andrzej Sekuła (na koncie między innymi zdjęcia do "American Psycho" z 2000 roku) jest autorem zdjęć do filmu.

Aktorzy wywiązali się z zadania. Postacie na pierwszy rzut oka mogą wydać się dość szablonowe, cóż bowiem nadzwyczaj nowego w kryzysowym małżeństwie, które dostaje przysłowiową drugą szansę. Mimo wszystko jednak role odegrane zostały na poziomie, sprawiając, że widz ma szansę współodczuć perypetie bohaterów.

Obraz posiada potencjał, który mógł zostać bardziej wykorzystany. Całość została sprawnie nakręcona, jednak zabrakło przede wszystkim klimatu i napięcia, które przykułyby widza do fotela, które sprawiłyby, że sama myśl o noclegu w motelu wywołuje natychmiastowy dreszcz na plecach.
Uważni i czujni widzowie wychwycą również liczne błędy w ciągłości wydarzeń i niezsynchronizowane wpadki audio wizualne. Mimo wszystko jednak te drobne mankamenty nie umniejszają przyjemności z oglądania.

"Vacancy" to film dla tych, którzy chcą odetchnąć od natłoku produkcji, w których krew leje się litrami a wnętrzności fruwają na prawo i lewo. Bez rzucania na kolana, ale wart obejrzenia.

Screeny

HO, VACANCY HO, VACANCY HO, VACANCY HO, VACANCY HO, VACANCY HO, VACANCY HO, VACANCY HO, VACANCY

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawy pomysł na fabułę
+ muzyka
+ sprawnie nakręcony
+ aktorstwo bez zarzutów

Minusy:

- niewykorzystany potencjał
- brak klimatu, napięcia
- fani "krwistych scen" poczują się zawiedzeni
- błędy logiczne i audiowizualne w ciągłości wydarzeń

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -