Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CROW, THE

CROW, THE

Kruk

ocena:10
Rok prod.:1993
Reżyser:Alex Proyas
Kraj prod.:USA
Obsada:Brandon Lee, Michael Wincott, Rochelle Davis, Tony Tood, Ernie Hudson,
Autor recenzji:Roanoke
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:7.51
Głosów:47
Inne oceny redakcji:
M@rio - 8

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, domorosły grafik, James O'Barr pod wpływem bolesnych przeżyć, postanowił narysować komiks, który przedstawiał losy Erica Dravena - Kruka. Nie przypuszczał wtedy, że wykreowana przez niego postać stanie się kultowym bohaterem komiksów i filmów. O'Barr w sumie stworzył trzy tomy przedstawiające dzieje Erica. Na początku lat dziewięćdziesiątych wykupione zostały prawa do filmu, który został zrealizowany w 1993 roku. „Kruk” szybko zyskał miano kultowego, a to za sprawą tragicznej śmierci odtwórcy głównej roli – Brandona Lee...

W noc poprzedzającą Halloween, młody muzyk Eric Draven i jego narzeczona Shelly zostają brutalnie zamordowani przez członków lokalnego gangu, którego przywódcą jest bezwzględny Top Dollar. Śmierć kochanków jest tym bardziej tragiczna, gdyż ma miejsce w przeddzień ich ślubu. Dokładnie rok później, w deszczową noc, za sprawą pewnego kruka, Eric powraca do życia. Przyświeca mu jeden cel – pomścić śmierć ukochanej i swoją własną. Ubrany na czarno, z demonicznym makijażem na twarzy i krukiem w roli przewodnika, wyrusza na łowy...

„Kruk” jest filmem, którego chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Jego liczne kontynuacje filmowe oraz komiksowe, serial TV, a także książki mówią same za siebie. Alex Proyas stworzył film pełen mroku, grozy, a zarazem romantyzmu i mistyki. Z początku planowana była trylogia opowiadająca o przygodach Erica Dravena, jednak tragiczna i do tej pory nie do końca wyjaśniona śmierć odtwórcy głównej roli – Brandona Lee, zmusiła twórców do rezygnacji z tego pomysłu. „Kruk” nie byłby Krukiem bez Brandona, który bezbłędnie odwzorował komiksowy pierwowzór. Lee przedstawił nam charyzmatycznego bohatera, przepełnionego żalem, gniewem i rozpaczą emanują z każdej części jego jestestwa. Porównując aktorów odgrywających tą rolę w kolejnych częściach, widać, że Brandon stworzył ideał, którego nie da się zdublować. Pewnie dlatego też, w sequelach nie ma już Erica, tylko inni powołani przez kruka do „życia” bohaterowie, z tą samą misją – zemstą.

Zemsta jest w tym filmie elementem kluczowym, na niej właściwie opiera się jego fabuła. Eric jest bezwzględny w swych poczynaniach. Śmierć, za śmierć. Bez wyjątku eliminuje kolejnych członków gangu, nie mając litości dla swoich oprawców, tak jak oni nie mieli dla niego i Shelly. Owa surowość sprawia, iż film nie upodobnia się do taniej, hollywoodzkiej produkcji dla każdego.

W „Kruku” każdy element jest starannie dopracowany. Praktycznie cała akcja rozgrywa się w nocy, bądź o zmierzchu. Przez większość czasu pada rzęsisty deszcz, a scenografie są utrzymane w gotycko – Burtonowskim stylu. Całość utrzymana w stonowanych kolorach i subtelnej grze świateł. Dopełnieniem tego mrocznego obrazu jest wspaniała muzyka skomponowana przez Graeme Revell'a.
Omawiana produkcja jest jednym z nielicznych filmów, której trudno cokolwiek zarzucić. Każda scena jest na swój sposób doskonała i niepowtarzalna. Unikalny klimat, którego nie udało się odtworzyć w kolejnych częściach serii, sprawia, iż „Kruk” jest jedyny w swoim rodzaju.

Na pewno znajdą się osoby, którym film ten nie przypadnie do gustu, wierzę jednak, że tych, którym się spodoba będzie znacznie więcej.

Screeny

HO, CROW, THE HO, CROW, THE HO, CROW, THE HO, CROW, THE HO, CROW, THE HO, CROW, THE HO, CROW, THE HO, CROW, THE HO, CROW, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ fabuła
+ gra aktorska
+ muzyka
+ klimat
+ zdjęcia
+ oświetlenie
+ genialny Brandon Lee w swojej ostatniej roli

Minusy:

- brak

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -