Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FILMS TO KEEP YOU AWAKE: XMAS TALE

FILMS TO KEEP YOU AWAKE: XMAS TALE

Filmy, które nie pozwolą ci zasnąć: Bożonarodzeniowa opowieść

ocena:7
Rok prod.:2006
Reżyser:Francisco Plaza
Kraj prod.:Hiszpania
Obsada: Maru Valdivielso, Christian Casas, Roger Babia, Pau Poch, Daniel Casadellà, Ivana Baquero,
Autor recenzji:Adach
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:5.5
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

Bardzo duża ilość filmów, których bohaterami są dzieci należy do gatunku przygodowych komedii familijnych. W takich wypadkach fabuła jest zazwyczaj bardzo prosta. Grupka niewinnych małoletnich często musi się zmierzyć ze „złymi” dorosłymi, a akcja jest pełna nagłych i komicznych zwrotów. Bywa, że w finale filmu dzieciaki zdobywają jakiś skarb, bogactwo, etc. Zamysł recenzowanej „Bożonarodzeniowej opowieści” jest odwrotnością opisanego schematu. Wprawdzie mali bohaterowie napotykają okrutną przestępczynię, mają możliwość zdobycia fortuny, jednak nie są niewiniątkami...

Pięcioro dwunastolatków w trakcie bożonarodzeniowej przerwy wakacyjnej znajduje, nieopodal ich miejsca zamieszkania, w leśnym dole uwięzioną, przebraną za Św. Mikołaja kobietę. Początkowo chcą jej pomóc. Jednak szybko dowiadują się, że obrabowała bank. Od tego momentu karmią ją, usiłując wymusić na niej oddanie im pieniędzy, w zamian za uwolnienie z pułapki. Ich plan odnosi sukces, ale chciwość i strach wymusza na nich zmianę decyzji. Postanawiają nie ratować kobiety, zaopatrując ją jednak w pożywienie. Któregoś dnia, uważana przez nich za martwą, przestępczyni znika. Dzieciaki podejrzewają, że niewiasta będzie poszukiwać zemsty...

„Bożonarodzeniowa opowieść” to kolejna część, po „Pokoju dziecięcym” Álexa de la Iglesii, wydanego na DVD w 2006 roku, cyklu „Filmy, które nie pozwolą Tobie zasnąć”, nawiązującego do kultowej serii grozy „Opowieści, które nie pozwolą Tobie zasnąć”, emitowanej w hiszpańskiej telewizji w latach 1965 – 1982. W recenzowanym horrorze na fotelu reżyserskim zasiadł Paco Plaza znany przede wszystkim z „Second Name” (2002) oraz „Romasanty” (2004). Czy druga odsłona dorównuje swojej poprzedniczce?

„Bożonarodzeniowa opowieść” nie daje się łatwo zaszufladkować, mieszając slasher z opowieścią o wampirach i kinem zemsty. Takie zamysł nie był jednak przypadkowy, gdyż dzięki temu reżyser mógł nadać swojej filmowej opowieści „drugie dno”. Właściwie od pierwszych chwil widz zauważa jak wielki wpływ na bardzo młodych ludzi mają bohaterowie małego i dużego ekranu. Oni właściwie motywują ich zachowania i podejmowane decyzje. Aby to osiągnąć reżyser przeplótł właściwą opowieść wyimaginowanym, starym horrorem „Zombieinvasion”, i jasno dał do zrozumienia, że mali bohaterowie oglądali ją wielokrotnie. Zresztą ich fascynacja nie kończy się na tym jednym „dziele”. W pokoju jednego z nich widać kasety video różnych klasycznych horrorów. Równie często pojawiają się nawiązania do innych ikon filmowej pop – kultury. W ich rozmowach można usłyszeć odniesienia np. do „Gwiezdnych wojen”, a jeden z chłopców ubiera się i stara zachowywać podobnie jak jego młody idol z filmu „Karate Kid”. Jak łatwo się domyśleć reżyser podjął rozważania nad wpływem kultury obrazkowej na młodzież. Z pozoru wydaje się, że jego opinia jest jednoznaczna. Czy jednak chodziło mu o proste równanie – horror plus dziecko równa się nieszczęście?

Poruszona problematyka, dzięki dobrze napisanemu scenariuszowi, niewątpliwie musi zaintrygować, zwłaszcza że reżyserowi udało się przeprowadzić akcję stosunkowo dynamicznie i z każdą minutą co raz bardziej zatrważająco. Nie mały wpływ miała muzyka i dźwięk. Bardzo dobrze dostosowane do przedstawianych wydarzeń. Dodatkowo w połączeniu z dobrą pracą kamer, dzięki czemu obraz wydaje się bardzo ponury i przygnębiający. Groza występuje raczej na płaszczyźnie ludzkich zachowań i okrucieństwa niż jej graficznego przedstawienia. Choć złakniony przerażających scen widz również znajdzie coś dla siebie. Należy jednak przyznać, że zaprezentowane techniki straszenia wydają się zbyt znajome, występujące w wielu innych horrorach. Zapewne było to zamierzone. Nie przypadkowa wydaje się przecież data wydarzeń filmowej opowieści – rok 1985. Odpowiedź niewątpliwie znajduje się w obrazie Paco Plazy.

Dziecięcy aktorzy zazwyczaj są problemem dla wielu reżyserów, a ich brak rzemiosła widoczny. Tak jednak nie jest w opisywanym horrorze. Przyczyniło się do tego nie tylko ich świetne wyreżyserowanie przez Paco Plazę, ale również doświadczenie w pracy na planie. To niewątpliwie zaskakuje, gdyż odtwórcy głównych ról mają po około dwanaście lat. Jednak tylko jeden z nich jest debiutantem. Pozostali sprawdzili się już w licznych rolach, również w filmach grozy. Dzięki temu zagrali przekonująco, ze szczególnym uwzględnieniem Ivany Baquero w roli jedynej pośród nich dziewczynki. Młoda aktorka zagrała wcześniej epizody w horrorach - „Romasanta” (reż. Paco Plaza), „Rottweiler” (reż. Brian Juzna) i „Fragile” (reż. Jaume Balagueró). Jednak prawdziwą sławę przyniosła jej pierwszoplanowa rola Ofelii w „Labiryncie Fauna” (reż. Guillermo del Toro).

Jak wcześniej wspomniano atutem „Bożonarodzeniowej opowieści” jest scenariusz, m.in. dzięki któremu twórcy zbudowali odpowiedni nastrój. Pomimo tego widz może odczuć pewien niedosyt, związany z mało świątecznym nastrojem, który podkreślony został tylko strojem uwięzionej kobiety oraz słyszanej od czasu do czasu melodii. Dzięki temu fabuła może nie do końca przekonywać. Czyżby było to działanie zamierzone? Z pewnością tak. Czy udane? To już inna sprawa. Między innymi dzięki temu widz, oprócz poruszonej głównej tematyki wpływu ekranowej pop - kultury na młode organizmy, znajdzie jeszcze i problemy nurtujące twórców horroru. Jakie? Warto poświęcić siedemdziesiąt minut i przekonać się samemu.

Screeny

HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: XMAS TALE HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: XMAS TALE HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: XMAS TALE HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: XMAS TALE HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: XMAS TALE HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: XMAS TALE HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: XMAS TALE HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: XMAS TALE HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: XMAS TALE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ poruszona problematyka
+ scenariusz i reżyseria
+ muzyka, dźwięk
+ zdjęcia
+ gra aktorska

Minusy:

- techniki straszenia
- niedosyt mało świątecznego klimatu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -