Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FILMS TO KEEP YOU AWAKE: BLAME

FILMS TO KEEP YOU AWAKE: BLAME

Filmy, które nie pozwolą ci zasnąć: Pokój na piętrze

ocena:7
Rok prod.:2006
Reżyser:Narciso Ibanez Serrador
Kraj prod.:Hiszpania
Obsada:Nieve De Medina , Montse Mostaza , Asunción Díaz , Alejandra Lorenzo , Mariana Cordero, Cristina Perales,
Autor recenzji:Adach
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:9
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

„Filmy, które nie pozwolą ci zasnąć” to cykl sześciu horrorów wyprodukowanych w 2006 roku przez Filmax International, przeznaczonych pierwotnie dla hiszpańskiej telewizji. Recenzowany „Pokój na piętrze” jest trzecim, wypuszczonym na rynek w postaci płyty DVD, filmem z cyklu. Nawiązuję on do znanej serii grozy „Historie, które nie pozwolą ci zasnąć”, emitowanej w hiszpańskiej telewizji w latach 1965 – 1982. Opisywany horror podobnie jak wcześniejszy obraz z serii, „Filmy, które nie pozwolą ci zasnąć: Bożonarodzeniowa opowieść” to przedstawiciel horroru zaangażowanego społecznie. Problemem poruszonym przez poprzednika był wpływ kina i telewizji na dzieci. Reżyser „Pokoju na piętrze” zmierzył się z tematem aborcji, który obudował w schemat nawiedzonego domu. Z pozoru wszystko wydaje się łatwe do przewidzenia. Czy aby na pewno?

Gloria jest ubogą pielęgniarką samotnie wychowującą sześcioletnią Victorię. Któregoś dnia razem z córką wprowadza się do swojej przyjaciółki ze szpitala, w którym razem pracują. Dziewczyna w zamian za mieszkanie zgadza się pomagać Anie prowadzić jej prywatny gabinet ginekologiczny. Lekarka przyjmuje nowe współlokatorki bardzo dobrze. Każda z nich ma własny kąt, a dodatkowo pokój Victorii otrzymuje nowy dziecięcy wystrój. Gloria dosyć szybko przekonuje się, że prywatny gabinet Any jest w istocie kliniką aborcyjną, ale mimo tego za namową lekarki pomaga jej usuwać ciąże. To nie jedyna niespodzianka, jaka spotkała nowe lokatorki, które stopniowo odkrywają również i inne tajemnice starego domu...

Twórca „Pokoju na piętrze” Narciso Ibanez Serrador to reżyser niezwykle zasłużony dla hiszpańskiego horroru, choć niedoceniany. Karierę rozpoczął pod koniec lat 50-tych XX-tego wieku. Do jego licznych prac należy m.in. znaczny udział w powstaniu wspomnianej wcześniej serii „Historie, które nie pozwolą ci zasnąć”. Jednak najbardziej jest znany, również w Polsce, ze wspaniałego horroru „Czy zabiłbyś dziecko”. W swoim dziele z 1976 roku Serrador przekracza stereotypowe wyobrażenia o dziecięcej niewinności, pokazując bardzo młodych ludzi w roli brutalnych oprawców. W recenzowanym „Pokoju na piętrze” reżyser stara się przełamać kolejne tabu – początek życia oczekiwanego, a więc szczęśliwego, pełnego matczynej miłości konfrontuje z niepożądanym problemem, rozwiązywanym aborcją. Przy czym panie przychodzące do gabinetu dr Any to nie tylko młode dziewczęta, które przypadkowo zaszły w ciąże, bojące się reakcji rodziny i znajomych, to również kobiety od dawna zamężne nieposiadające dostatecznych środków, aby utrzymać kolejne dziecko. Wizyty w klinice przedstawiono zazwyczaj w dwóch etapach - na początku rozmowa pacjent – lekarz, później ewentualnie aborcja. Pomimo, że ten schemat Serrador powtórzył w filmie kilkukrotnie, to właściwie nie starał się wnikać w strefę emocjonalną kobiet, ograniczając się tylko do prostych pytań, jakie pani ginekolog im zadaje i banalnych odpowiedzi, jakie uzyskuje oraz samej operacji, drastycznej w swej wymowie, lecz nie wizualnie. Nie oznacza to bynajmniej, że wszystko jest stałe. Osią opowieści są dwie mieszkające razem kobiety i dziecko. Zmieniają się relacja pomiędzy Aną i Glorią, matką i córką. Nie mały wpływ na to nie tyle praca, którą kobiety wykonują - teraźniejszość, ale również przeszłość oraz dom. Miejsce pełne tajemnic, oddechu śmierci, w którym z dnia na dzień filmowej rzeczywistości, dzieją się dziwne zdarzenia, budzące u kobiet coraz większy strach.

Serrador przeprowadził akcję stosunkowo niespiesznie, często zatapiając wydarzenia w ciemności. Jak łatwo się domyśleć poruszona przez niego tematyka musiała nadać „Pokojowi na piętrze” dużego dramatyzmu, ale czy grozy? Właśnie strach jaki starał się wywołać u widza jest jedną z najsłabszych stron recenzowanego filmu. Z jednej strony stary, duży dom, sprawny sposób prowadzenia narracji, wspaniała ścieżka dźwiękowa budują bardzo mroczny, duszny i ponury nastrój, a z drugiej oklepane metody przerażania, jak tajemnicze kroki na wyższym piętrze, etc. Choć należy przyznać, że od strony rzemieślniczej niewiele można im zarzucić i czasami potrafią wywołać zimny pot na czole, to jednak pozostaje pewien niedosyt braku innowacji. Zważywszy, że „Pokój na piętrze” to nie dzieło debiutanta, a reżysera o przeszło czterdziestoletniej karierze.

Scenariusz jest jedną z mocniejszych stron horroru. Reżyser odarł swoją opowieść właściwie z wszelkich wątków pobocznych. „Pokój na piętrze” to właściwie historia tylko o kobietach, w której mężczyźni występują epizodycznie, choć w domyśle niewątpliwie muszą przecież wywoływać bardzo istotny wpływ na życie kobiet. Jak już wcześniej stwierdzono postacie pacjentek zilustrowano bardzo prosto, co znajduje uzasadnienie w fabule. Trzy główne bohaterki reżyser przedstawił również stosunkowo prosto, opisując je jednoznaczną przeszłością, początkowo bardzo tajemniczą, w dalszej części filmu częściowo odkrytą. Nie oznacza to bynajmniej, braku głębi psychologicznej Any i Glorii i co może zaskoczyć małej Victorii, która jest częścią trójkąta i wzajemnych oddziaływań.

Pomimo świetnego scenariusza, przyzwoitego aktorstwa i reżyserskiego kunsztu Narciso Ibaneza Serradora, „Pokój na piętrze” może spotkać się z zarzutem wtórności i to nie tylko we wspomnianych już wcześniej metodach straszenia widza, ale również w patentach fabularnych. Jakich? Warto przekonać się o tym samemu, gdyż cokolwiek złego można by powiedzieć o recenzowanym filmie, to na pewno nie to, że brak w nim grozy, przerażających chwil i suspensu.

Screeny

HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: BLAME HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: BLAME HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: BLAME HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: BLAME HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: BLAME HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: BLAME HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: BLAME HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: BLAME HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: BLAME HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: BLAME

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ tematyka
+ ponury, pełen mroku nastrój
+ scenografia
+ muzyka
+ scenariusz
+ suspens

Minusy:

- ograne patenty na straszenie
- nic nowego

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -