Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CROW 3, THE:  SALVATION

CROW 3, THE: SALVATION

Kruk 3: Zbawienie

ocena:6
Rok prod.:2000
Reżyser:Bharat Nalluri
Kraj prod.:USA / Niemcy
Obsada:Kirsten Dunst, Eric Mabius, William Atherton, Fred Ward, Jodi Lyn O'Keefe,
Autor recenzji:Roanoke
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:5.22
Głosów:9
Inne oceny redakcji:

Gdy film odnosi sukces często powstaje jego sequel, nierzadko zdarza się, iż jeden nie wystarcza. Skutkiem tego powstaje kolejny. I tak oto światło dzienne ujrzał „Kruk 3: Zbawienie”. Całe szczęście reguła im dalej, tym gorzej nie zawsze się sprawdza. Dzięki temu trzecia odsłona serii zdecydowanie poprawia smak po raczej słabej dwójce.

Młody chłopak, Alex Corvis zostaje skazany na karę śmierci za rzekome zamordowanie swojej dziewczyny. Do ostatniej chwili utrzymuje on, iż jest niewinny, a za śmierć ukochanej Lauren odpowiedzialny jest tajemniczy osobnik z blizną na ręce. Niestety nikt mu nie wierzy. Alex ginie na krześle elektrycznym. W noc po tym tragicznym wydarzeniu, kruk przywraca mu życie, ofiarując możliwość zemsty. Nikt jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, jak daleko sięga cała intryga. Tym razem ucierpieć mogą nie tylko złoczyńcy, ale także niewinni ludzie...

Z powyższego opisu wyciągnąć można jeden wniosek: schemat goni schemat. Zatrważającym jest fakt, iż po raz trzeci dostajemy praktycznie ten sam film. Z wyjątkiem kilku niewielkich zmian fabuła „Salvation” niczym nie różni się od poprzednich „Kruków”. Pominięta została wigilia Halloween, gangsterzy zostali zamienieni na policjantów, a główny bohater nie ginie z rąk złoczyńców. Cała reszta przebiega bez większych zmian, czyniąc tym samym fabułę „Salvation” wtórną.

Twórcy trzeciej odsłony „Kruka” zrezygnowali zarówno z mrocznych scenografii towarzyszących części pierwszej, jak i kiczu obecnego w części drugiej. Tutaj wszystko jest wyważone i stonowane, ma to swoje dobre i złe strony. Z jednej historia ukazana w filmie staje się bardziej wiarygodna, z drugiej zaś brakuje tu tego niesamowitego, gotyckiego klimatu, jaki można był odczuć było w pierwszym „Kruku”. Widać, że film realizowany był bardziej pod kątem akcji, aniżeli horroru.

Podstawową cechą, która sprawia, iż „Salvation” jest filmem dużo lepszym od „Miasta Aniołów” jest gra aktorska. Praktycznie wszyscy aktorzy, będący odtwórcami głównych ról, spisali się na medal. Na szczególną uwagę zasługuje Eric Mabius, wcielający się w rolę Alexa. Nadaje on postaci Kruka świeżości, bowiem nie naśladuje ślepo Brandona Lee, lecz kreuje własny wizerunek bohatera serii. Dzięki niemu dobrze znana postać mściciela z zaświatów nabiera nowych rysów, a co za tym idzie sprawia, iż film staje się ciekawszy.Natomiast rola powierzona Kirsten Dunst nie daje zbyt dużego pola popisu dla tak utalentowanej aktorki. Odtwarzana przez nią postać jest jednowymiarowa i bez polotu, jednym słowem każda inna aktorka zagrałaby ją równie dobrze.

„Kruk 3” jest filmem ciężkim do opisania, ponieważ jest lepszy od dwójki, słabszy od jedynki. Najlepiej wypadłby, jako zupełnie oddzielny obraz, niepowiązany ze serią. Niestety tak nie jest i zawsze będzie on oceniany w zestawieniu z pozostałymi. Nie oszukujmy się, pierwszy sequel „Kruka” był o jednym za dużo. „Salvation” stara się sięgnąć poziomu jedynki, jednak doskonale wiadomo, iż to akurat jest rzeczą niemożliwą. W efekcie końcowym zostajemy z filmem, który jest jak wielokrotnie odgrzewany kotlet, niby nadal do zjedzenia, ale nie już tak nie smakuje.

Screeny

HO, CROW 3, THE:  SALVATION HO, CROW 3, THE:  SALVATION HO, CROW 3, THE:  SALVATION HO, CROW 3, THE:  SALVATION HO, CROW 3, THE:  SALVATION HO, CROW 3, THE:  SALVATION

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Eric Mabius jako Kruk
+ drobne, bo drobne, ale są – różnice w fabule
+ nowy wizerunek Kruka = nie-naśladowanie Brandona Lee
+ dobrze się ogląda
+ nie nudzi...

Minusy:

-... choć nadal jest filmem wtórnym
- brak mu mroku towarzyszącego części pierwszej
- baaaardzo mało w tym filmie grozy czy horroru

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -