Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PITCH BLACK

PITCH BLACK

Pitch Black

ocena:8
Rok prod.:2000
Reżyser:David Twohy
Kraj prod.:USA / Australia
Obsada:Vin Diesel, Radha Mitchell, Cole Hauser, Keith David,
Autor recenzji:Roanoke
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:6.44
Głosów:25
Inne oceny redakcji:
Skaraś - 8
Adach - 7

Niewiele jest naprawdę udanych filmów science fiction, jeszcze mniej horrorów sci-fi. Zarówno jeden jak i drugi gatunek dają duże pole do manewru, jeżeli chodzi o pomysły i rozwiązania fabularne jak i wizualne. Niestety często ta mnogość opcji przynosi opłakane rezultaty, toteż wiele z tych filmów śmieszy zamiast straszyć. Oczywiście zawsze są wyjątki, w przypadku wymienionego gatunku jest to chociażby kultowy już „Obcy” czy też „Ukryty Wymiar” lub „Predator”. Jednak wszystkie te filmy są szlagierami lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Brakowało czegoś świeższego niż odgrzewany trzykrotnie „Obcy”. Marazm jaki zapanował w świecie horroru sci-fi został przerwany w 2000 roku filmem o niewiele mówiącym tytule „Pitch Black”.

Z niewyjaśnionych przyczyn statek kosmiczny transportujący grupę podróżników i super groźnego przestępcę – Riddica, ulega awarii. Pasażerowie wraz z załogą statku zostają wybudzeni przed czasem. Nie jest to jednak jedyne ich zmartwienie, bowiem statek zbacza z kursu, a awaria zmusza ich do lądowania na nikomu nieznanej, pustynnej planecie. Awaryjne lądowanie przebiega dramatycznie i dla niektórych jest ostatecznym końcem podróży. Garstka ocalałych znajduje się w niewesołym położeniu, ponieważ planeta sprawia wrażenie niezamieszkanej, a co gorsza pozbawionej wody.Rozbitkowie nie poddają się i wyruszają na rekonesans po okolicy. Ku ich radości odnajdują opuszczoną ludzką osadę, a także środek transportu dający nadzieję na wydostanie się z tej niegościnnej planety. Wszystko idzie nad wyraz gładko. Za gładko. Riddicowi udaje się uciec, a nasi bohaterowie odnajdują ślady życia, bynajmniej nie ludzkiego. W podziemnych tunelach i jaskiniach czyhają drapieżni obcy, których przed wyjściem na powierzchnię powstrzymuje światło słońca, które zachodzi raz na 22 lata... Niestety akurat teraz przyszła pora jego zachodu.

Fabuła może nie powala oryginalnością, jednak daleko jej do wtórności, nudy czy kiczu. Scenariusz tego filmu został przemyślany zapewniając widzowi zarówno ciekawy fabularnie, jak i wizualnie obraz, którego oglądanie nie wywołuje efektu deja vu. A wiadomo doskonale, że po sukcesie serii „Obcy” powstały dziesiątki, jak nie setki, marnych naśladowców najdrapieżniejszego kosmity we wszechświecie. Davidowi Twohy'emu udało się tego uniknąć. Wykreował całkiem ciekawych bohaterów – postać Riddica jest jednym z najciekawszych czarnych charakterów w ostatnich latach w kinie rozrywkowym. Również pozostali posiadają głębię i charakter, o co trudno w tego typu produkcjach. Także wygląd obcych jest oryginalny i bezpretensjonalny. Stwory zachwycają prostotą i brakiem jakichkolwiek podobieństw do wizerunku obcego wykreowanego przez H.R. Giger'a. Reżyser zadbał o realizm, efektem czego stworzenia te nie posiadają oczu i posługują się echolokacją, co biorąc pod uwagę ich tryb zycia jest logiczne i na miejscu. W przeciwieństwie do Obcego są istotami pozbawionymi wyższej inteligencji – zależy im na przetrwaniu, a żeby przetrwać trzeba jeść. Kieruje nimi jedynie, a może aż – instynkt, który każe zabijać wszystko, co się rusza.

„Pitch Black” zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na ciekawy pomysł, ale przede wszystkim ze względu na wykonanie. Film zrealizowany jest perfekcyjnie. Warto zwrócić uwagę na zdjęcia, na to jak zmienia się oświetlenie, a co za tym idzie i kolor otoczenia, kontrast, a przede wszystkim nastrój. Są momenty, gdy wszystko utrzymane jest w odcieniach błękitu lub żółci, w zależności od położenia słońca na nieboskłonie. Obrazowi nie brak surowości, co nadaje realizmu, oraz uczucia beznadziejności położenia, w jakim znaleźli się bohaterowie. Na palcach jednej ręki policzyć można efekty komputerowe wykorzystane w tym filmie. Rzadko zdarza się oglądać film tego rodzaju i nie zostać zalanym efekciarstwem i toną kiczu wyzierającego z ekranu. Jednym słowem „Pitch Black” to film miły dla oka i przyjemny dla umysłu.

Dopełnieniem obrazu jest gra aktorska na wysokim poziomie, i choć przyznam, że wszystkich aktorów pierwszy raz zobaczyłam właśnie w tym filmie, wywiązali się oni świetnie z powierzonych im ról. „Pitch Black” stał się też przepustką do sławy dla Rhady Mitchell ( „Silent Hill” ), Cole Hauser'a ( „The Cave”), a przede wszystkim Vin Diesel'a. Ten ostatni po roli w omawianym filmie stał się nową ikoną kina akcji ( „Fast and The Furious”, „xXx” ). Diesel doskonale wcielił się w postać psychopatycznego Riddica. Do tego stopnia przypadł gustom widzów, że postanowiono zrealizować całą trylogię opowiadającą o przygodach Riddica, jednak po drugiej części ( „Chronicles of Riddic”), która była finansową klapą zrezygnowano z pomysłu, a aktor zaczął powoli odchodzić w zapomnienie.

„Pitch Black” jest obrazem zasługującym na uwagę nie tylko ze względu na ciekawy scenariusz, czy dobre wykonanie. Warto obejrzeć ten film chociaż by dlatego, że mało jest pozycji w tym gatunku, które by się tak dobrze oglądało. Niewiele filmów może poszczycić się obcymi nienaśladującymi „Obcych”, oraz psychopatycznym mordercą posiadającym więcej charyzmy niż niejeden superbohater. Na sam koniec warto wspomnieć o muzyce skomponowanej przez weterana kina sci-fi i grozy – Graeame Revella. Kompozytor, jak zwykle, perfekcyjnie wywiązał się z zadania tworząc klimatyczną, ciekawą ścieżkę idealnie komponującą się z nastrojem filmu.

Screeny

HO, PITCH BLACK HO, PITCH BLACK HO, PITCH BLACK HO, PITCH BLACK HO, PITCH BLACK

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ pomysł
+ wykonanie
+ gra aktorska
+ stwory
+ zdjęcia
+ klimat
+ postać Riddica
+ trzyma w napięciu...

Minusy:

-...choć nie tak bardzo jak byśmy tego oczekiwali
- mimo wszystko to bardziej sci-fi niż horror

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -