Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DON'T GO IN THE HOUSE

DON'T GO IN THE HOUSE

Nie Chodź do Tego Domu!

ocena:8
Rok prod.:1979
Reżyser:Joseph Ellison
Kraj prod.:USA
Obsada:Dan Grimaldi , Ruth Dardick , Robert Osth
Autor recenzji:Buio Omega
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:8
Głosów:8
Inne oceny redakcji:

W roku 1979 powstało wiele wybitnych i kultowych dziś filmów grozy, z których wymienić można by Zombie Flesheaters, Beyond The Darkness czy The Driller Killer. Z tego też roku pochodzi ponury i okrutny obraz pt. "Don't go in the House". Czy również da się go zaliczyć w poczet najciekawszych filmów "rocznik '79"? Zdecydowanie TAK!

Donny Kohler jest młodym, nieśmiałym, nieco dziwacznym i zamkniętym w sobie człowiekiem. Wychowywany samotnie przez despotyczną matkę był przez nią wielokrotnie karany w dzieciństwie za rzekome "bycie wcieleniem diabła". Szalona matka opalała nad kuchenką gazową ręce młodego Donny'ego, co zostawiło trwałe ślady zarówno na jego ciele jak i w psychice. Donny, pracujący w jakiejś fabryce, pewnego dnia jest świadkiem nieprzyjemnego wypadku - jeden z kolegów zostaje dotkliwie poparzony. Donny miast pomóc, z fascynacją wpatruje się w płomienie ogarniające cierpiącego kolegę. Podczas powrotu do domu zaczyna słyszeć głosy w swej głowie, które mówią mu "jesteś wolny, jesteś wolny, możesz robić to, co chcesz...". Po przybyciu do domu stwierdza z przerażeniem, że jego matka nie żyje. Przerażenie powoli ustępuje radości i podnieceniu, Donny tak jak mówiły mu głosy, zaczyna robić to na co ma ochotę - z dziecięcą radością zaczyna skakać po antycznych meblach, palić cygaro i puszczać na cały regulator dyskotekową muzykę. Lecz to dopiero początek niecnych swawoli głównego bohatera. Pomny wydarzeń z dzieciństwa oraz zafascynowany i jednocześnie nienawidzący ognia Don zaczyna sprowadzać do domu młode dziewczyny, tylko po to by w specjalnie zaprojektowanym pomieszczeniu palić je żywcem...

Bardzo ciekawy i ponury film, gdzie tematem głównym jest obsesja głównego bohatera na punkcie ognia. Donny, z pozoru zwykły człowiek skrywa pewien rodzinny sekret - krzywdę wyrządzoną mu przez najbliższą w życiu osobę - własną matkę. Gdy matka umiera, Donny nie potrafi pohamować swej chorobliwej żądzy, którą skrywał i pielęgnował w sobie przez lata. Jako średnio atrakcyjny i nieśmiały zdążył również w sobie wyrobić niechęć do kobiet. Teraz wszelkie jego lęki i fascynacje połączyły się w jedno i Donny dopuszcza się potwornych czynów oblewając benzyną, podpalając żywcem, ubierając zwęglone trupy w suknie swojej matki i tworząc swoistą upiorną kolekcję. Ma również halucynacje potęgujące jego stan - zewsząd słyszy głosy, widzi swoją umarłą matkę, miewa koszmarne sny. Pomimo pomocy przyjaciela, który próbuje go trochę rozerwać, wszystko zmierza do tragicznego finału. Film cechuje ponury i dołujący klimat, wzbogacony oszczędną acz sugestywną muzyką. Aktorstwo stoi na przyzwoitym poziomie - Dan Grimaldi bardzo przekonywująco wcielił się w rolę nieszczęśliwego Donny'ego. Film zawiera słynną sekwencję palenia młodej kobiety żywcem - dzięki temu wpisany został na słynną listę "Video Nasties". I choć krwawych scen nie uświadczymy w tym filmie zbyt wiele, to widz z pewnością nie będzie czuł się rozczarowany.

Reasumując: dobry, klimatyczny film o chorobliwej obsesji. Nieco zapomniany, ale z pewnością wart odgrzebania i obejrzenia.

Screeny

HO, DON'T GO IN THE HOUSE HO, DON'T GO IN THE HOUSE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ oryginalny scenariusz
+ wspaniała scena podpalania żywcem
+ rola Dana Grimaldiego
+ wygląd spalonych trupów

Minusy:

- pomimo obiecującej pierwszej połowy, reszta filmu nieco siada

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -