Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WHAT EVER HAPPENED TO BABY JANE?

WHAT EVER HAPPENED TO BABY JANE?

Co się zdarzyło Baby Jane?

ocena:8
Rok prod.:1962
Reżyser:Robert Aldrich
Kraj prod.:USA
Obsada:Bette Davis, Joan Crawford, Maidie Norman, Victor Buono, Wesley Addy,
Autor recenzji:Katarzyna Sawicka
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:8.25
Głosów:4
Inne oceny redakcji:
Krzysztof Gonerski - 8

Rodzina to, z założenia, najbliżsi nam ludzie, na których opiekę i bezinteresowną pomoc zawsze możemy liczyć. Co jednak, gdy zamiast dawać wsparcie i miłość, wywołują oni frustrację i nienawiść, wzbudzają strach? I co, jeśli, mimo wszystko, jesteśmy skazani na koegzystowanie pod jednym dachem, bez szans na uwolnienie się z toksycznego związku?

Rok 1917. Baby Jane Hudson jest dziecięcą gwiazdą wodewilu, blondwłosą ulubienicą tłumów, a poza sceną narcystyczną i rozkapryszoną „córeczką tatusia”, która zawsze musi postawić na swoim. Z dala od blasku reflektorów, dorasta siostra gwiazdki, Blanche. Źle traktowana zarówno przez Baby Jane, jak i przez ojca, dziewczynka przysięga nigdy im tego nie zapomnieć. Kilkanaście lat później, to Blanche jest w centrum uwagi. Jako rozchwytywana aktorka, stara się promować niezbyt utalentowaną aktorsko i nadużywającą alkoholu Jane, obligując producentów do angażowania jej w filmach. Kariera Blanche zostaje przerwana przez wypadek; kobieta jest sparaliżowana od pasa w dół, a Jane – zawsze zazdrosna o sławną siostrę i niekryjąca swej niechęci – oskarżona o celowe spowodowanie tragedii.
Obecnie, panie Hudson mieszkają razem, starzejące się i osamotnione. Jane opiekuje się niepełnosprawną Blanche, chociaż słowo „opieka” raczej nie do końca koresponduje z jej zachowaniem. Co prawda, przygotowuje posiłki (z czasem stają się one dość specyficzne…), ale jednocześnie – pełna nienawiści i żalu, jak również poczucia winy – wyładowuje na siostrze agresję i złość. Początkowo, ucieka się „jedynie” do ataków werbalnych i wyrzucania listów przysyłanych przez fanów. Stopniowo, jej poczynania stają się coraz bardziej perfidne i niebezpieczne. Ma to związek z planowaną przez Blanche sprzedażą domu i rzekomą chęcią pozbycia się Jane. W końcu dochodzi do eskalacji agresji i szaleństwa, a sparaliżowana siostra staje się więźniem w swoim własnym domu; więźniem, którego życie jest w niebezpieczeństwie…

„Co się zdarzyło Baby Jane?” – adaptacja powieści Henry’ego Farrella – to film, którego osią jest pojedynek odbywający się na dwu płaszczyznach. Po pierwsze, jest to pojedynek wielkich gwiazd-legend Hollywood. W role Jane i Blanche wcieliły się, bowiem, Bette Davis i Joan Crawford. Aktorki podobno pałały do siebie nienawiścią i rywalizowały ze sobą, co być może ułatwiło im tak mistrzowskie odegranie ról sióstr Hudson. O ile ze wspomnianego powyżej starcia, obie diwy wychodzą zwycięsko, o tyle, pojedynek odbywający się na płaszczyźnie samego filmu, a dotyczący, rzecz jasna, postaci Jane i Blanche, nie wyłania zwycięzców, a przynosi same ofiary.

Konflikt oparty jest na opozycji dobra-zła siostra i nakreślony jest nie tylko poprzez czyny obu bohaterek, ale również ich wygląd i sposób bycia. Blanche jest nadal piękna, mimo dojrzałego wieku. Emanuje delikatnością i uprzejmością, wciąż otrzymuje wyrazy uznania od fanów. Jane, natomiast, przeraża swą fizycznością – workami pod oczami i wykrzywionymi ustami. Przeraża zachowaniem – jest głośna i arogancka, często pijana. I zapomniana, chociaż tkwi w przekonaniu, że wszyscy pamiętają i kochają Baby Jane. Staje się jeszcze straszniejsza i groteskowa, kiedy podejmuje próbę wskrzeszenia kariery z dzieciństwa: wynajmuje pianistę, z którym zamierza ćwiczyć dawne przeboje, a przede wszystkim, ubiera się i czesze tak jak przed laty. Dziewczęce loczki i serduszko namalowane na policzku tak bardzo kontrastują z twarzą obecnej Jane, pomarszczoną i pokrytą grubą warstwą pudru, że powstaje monstrualna parodia gwiazdki sprzed kilku dekad. W jednej ze scen, Jane sugestywnie wciela się przed lustrem w małą dziewczynkę – odtwarza dawne słowa, naśladuje gesty i mimikę – do momentu aż zdaje sobie sprawę ze swojego odbicia: odbicia starej, pomarszczonej kobiety. Przerażona, krzyczy. Scena ta jest niesamowicie dramatyczna, wstrząsająca, nieco dziwaczna, i autentycznie może przyprawić widza o dreszcze…

Finał pojedynku pomiędzy Jane i Blanche, siostrami połączonymi nienawiścią, żalem i wzajemną zależnością, następuje w ostatnich sekwencjach filmu: Jane dowiaduje się – a widz razem z nią – czegoś, co diametralnie zaburza klarowny jak dotąd podział na dobrą i złą siostrę… W scenie końcowej, akcja niejako zatacza krąg: tańczącą Baby Jane znowu otacza tłum, znowu jest w centrum uwagi, jest „gwiazdą”.

Wspaniałe kreacje aktorskie, kilka naprawdę mocnych scen, dobrze dopasowany, klasyczny soundtrack, wciągająca historia, to mocne strony filmu Aldricha. Nie obyło się jednak bez minusów, chociaż nie wpływają one znacząco na wartość samego filmu i zdają się być raczej podyktowane subiektywnymi gustami. Otóż, o ile postaci pierwszoplanowe są naprawdę świetnie wykreowane, nie można tego samego powiedzieć o bohaterach drugoplanowych. Mowa tu głównie o niejakim Edwinie, pianiście zatrudnionym przez Jane, i jego matce. Oboje są tak komiczni, zarówno w wyglądzie jak i w zachowaniu, że odstają od całości; nie śmieszą a irytują w swych z założenia zabawnych zachowaniach, a ich przydługie dialogi niepotrzebnie spowalniają tempo akcji.

„Co się zdarzyło Baby Jane?” jest niewątpliwie klasykiem kina grozy, wciąż strasznym, a jednocześnie poruszającym, mimo upływu czasu. To również mistrzowsko zagrana opowieść traktująca o samotności, przemocy, zaburzeniach psychicznych, starzeniu się, żądzy sławy, a przede wszystkim o toksycznych relacjach rodzinnych, w których tak cienka linia dzieli ofiarę od potwora, i z których tak trudno się uwolnić.

Screeny

HO, WHAT EVER HAPPENED TO BABY JANE? HO, WHAT EVER HAPPENED TO BABY JANE? HO, WHAT EVER HAPPENED TO BABY JANE? HO, WHAT EVER HAPPENED TO BABY JANE? HO, WHAT EVER HAPPENED TO BABY JANE? HO, WHAT EVER HAPPENED TO BABY JANE? HO, WHAT EVER HAPPENED TO BABY JANE? HO, WHAT EVER HAPPENED TO BABY JANE? HO, WHAT EVER HAPPENED TO BABY JANE? HO, WHAT EVER HAPPENED TO BABY JANE?

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dwie legendy kina w znakomitych kreacjach aktorskich
+ wciągająca historia, dotykająca kilku ważnych tematów
+ kilka scen, które wywołują ciarki na plecach

Minusy:

- irytujący bohaterowie drugoplanowi

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -