Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DEATH BECOMES HER

DEATH BECOMES HER

Ze śmiercią jej do twarzy

ocena:10
Rok prod.:1992
Reżyser:Robert Zameckis
Kraj prod.:USA
Obsada:Meryl Streep, Goldie Hawn, Bruce Willis, Isabella Rossellini, Ian Ogilvy, Adam Storke
Autor recenzji:Darius
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:6.39
Głosów:23
Inne oceny redakcji:
Adach - 6

„Twój i mój czas to tylko wiosna”.

Helen Sharp i Madeline Ashton przyjaźniły się i rywalizowały ze sobą od zawsze. Gdy najnowszy narzeczony Helen zostaje brutalnie odbity przez przyjaciółkę, ta popada w depresję, a w końcu trafia do szpitala psychiatrycznego. Mijają lata. Kariera filmowa Madeline przemija wraz z ulotną urodą. Jej mąż, Ernest, niegdyś świetny chirurg plastyczny popada w alkoholizm i traci świetną posadę. Teraz może co najwyżej pracować w domu pogrzebowym jako „pacykarz, od nieboszczyków”. Madeline, zdaje sobie sprawę z brutalnej prawdy – jej czas jako gwiazdy dobiegł końca i żadne pieniądze nie mogą jej pomóc, a z dnia na dzień wygląda coraz gorzej. Jakby tego było mało, nagle po latach w jej życiu pojawia się Helen. Przyjaciółka, niegdyś zakompleksiona i mało atrakcyjna, teraz jest znaną pisarką. Piękna i uwodzicielska Helen postanawia odbić konkurentce męża. Zdesperowana Madeline szuka pomocy w salonach kosmetycznych. W końcu trafia do tajemniczej Lisle Von Rhuman, która odkrywa przed nią sekret wiecznej młodości. Oferuje jej magiczny eliksir młodości. Teraz obie przyjaciółki mają równe szanse. Rozpoczynają zażartą walkę, w której wszystkie chwyty są dozwolone. Pojedynek na śmierć i życie.

Reżyser Robert Zemeckis po sukcesie swoich poprzednich filmów („Back to the Future”, „Who Framed Roger Rabbit”) tym razem postanowił stworzyć całkiem inne dzieło. Czarną komedię, w mrocznej oprawie horroru z dość niezwykłymi efektami specjalnymi. Niestety „Death Becomes Her” nie okazał się wielkim hitem jak jego poprzednicy i zarobił tylko 149 milionów (na jego produkcję wydano 55 milionów dolarów). Jednak ma na swoim koncie nagrodę Akademii Filmowej, za wspomniane wcześniej efekty specjalne.
Za oprawę muzyczną odpowiedzialny został Alan Silvestri, który już nieraz współpracował z Zemeckisem. Silvestri, odszedł od typowej dla jego dzieł dynamicznej muzyki akcji na rzecz dominacji sekcji smyczkowej wprowadzającej specyficzny klimat grozy. Nie ma tu monumentalnego brzmienia orkiestry symfonicznej, jest za to fortepian, smyczki, flet nadające całości tajemnicze i suspensowe brzmienie.
Oprawa muzyczna w klimacie grozy to jeden z największych atutów tego filmu. Kolejnym jest doborowa obsada. U Zemecisa zagrały takie gwiazdy jak Meryl Streep, Goldie Hawn, Isabella Rossellini i Bruce Willis. Damom przyszło zagrać role nietuzinkowe – ich postacie są charyzmatyczne i bezwzględne. Zwłaszcza Streep i Hawn w rolach Madleine i Helen – dwóch zawistnych i zazdrosnych kobiet, rywalizujących o względy tego samego mężczyzny. W tej również charakterystycznej i niecodziennej dla siebie roli wystąpił Bruce Willis. Dotychczas kojarzony z postaciami twardych i hardych facetów, tym razem wystąpił jako sfrustrowany, przegrany lekarz alkoholik. Nie była to jego życiowa rola, ale jedna z tych, o której nigdy się nie zapomina. Willis pokazał, że nie są mu obce komediowe role. Wszak przed „Die Hard” grywał już w takich (serial Moonlighting, u nas znany jako „Na wariackich papierach”).

„Death Becomes Her” to przede wszystkim ostra satyra na snobistyczne elity Hollywood. Paszkwil na szaleńczy pęd do zachowania młodości, za wszelką cenę. W tym filmie wielkie sławy Hollywood ciągle żyją. Na przyjęciu u madam Lisle Von Rhuman spotykają się takie sławy jak Elvis, Jim Morrison, Greta Garbo, Marilyn Monroe, Andy Warhol, czy James Dean. Wiecznie żywi – chodzące trupy z Beverly Hills. „Ze śmiercią jej do twarzy” to film o chciwości, próżności, seksie i wielkiej miłości do tego co chwilowe i doczesne.

Screeny

HO, DEATH BECOMES HER HO, DEATH BECOMES HER HO, DEATH BECOMES HER HO, DEATH BECOMES HER HO, DEATH BECOMES HER HO, DEATH BECOMES HER HO, DEATH BECOMES HER HO, DEATH BECOMES HER HO, DEATH BECOMES HER HO, DEATH BECOMES HER HO, DEATH BECOMES HER HO, DEATH BECOMES HER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ gwiazdorska obsada
+ fabuła i napięcie
+ soundtrack

Minusy:

- więcej tu komedii niż grozy

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -