Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DEAD DAUGHTERS a.k.a Myortvye Docheri

DEAD DAUGHTERS a.k.a Myortvye Docheri

Martwe córki

ocena:7
Rok prod.:2007
Reżyser:Pavel Ruminov
Kraj prod.:Rosja
Obsada:Daria Charusha, Mikhail Dementyev, Alisa Grebenshchikova, Ravshana Kurkova, Ivan Volkov, Mikhail Yefimov,
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Ostatnimi czasy kino rosyjskie nie cieszy się w naszym kraju zbyt wielką popularnością. Niewątpliwie jest to spowodowane tym, że przez 44 lata kultura tego kraju była w Polsce wręcz obowiązkowa. A jak wiadomo, my Polacy nie lubimy tego, do czego jesteśmy zmuszani. Bunt w takiej sytuacji staje się dla nas wręcz naturalnym zachowaniem. Wydaje mi się, że resztki tego buntu ciągle można zauważyć w stosunku do rosyjskiej kultury. A szkoda, bo kinematografia rosyjska tworzy obrazy naprawdę godne pozazdroszczenia. Na wielu festiwalach filmowych dzieła takich reżyserów jak Nikita Michałkow, Aleksander Sokurow czy Andriej Zwiagincew są wydarzeniami kulturalnymi na wielką skalę. Niezwykłe są także seriale rosyjskie tworzone na podstawie genialnych dzieł literackich. Wspomnieć tu można o fantastycznych ekranizacjach „Mistrza i Małgorzaty, „Idioty” czy „Wojny i pokoju”. I wreszcie Rosjanie szybko pojęli, w przeciwieństwie do Polaków, iż kinematografia, oprócz dzieł ambitnych, potrzebuje także profesjonalnie tworzonego popularnego kina gatunków. Sztandarowym przykładem może być dyptyk z pogranicza fantasy i horroru „Dzienna straż” i „Nocna straż”. Do tego nurtu zaliczyć można bez wątpienia horror „Myortvye docheri” Pavla Ruminova.

Na kameralnej imprezie u Wiery spotyka się sześcioro przyjaciół. Popijają piwo, jedzą chipsy i oglądają azjatyckie horrory. W tym czasie gospodyni decyduje się, aby opowiedzieć historię, jaka jej się ostatnio przydarzyła. Podczas postoju na parkingu niespodziewanie do jej samochodu wsiadł młody, skrajnie przerażony mężczyzna. Kazał się zawieźć do publicznego miejsca, w którym znajduje się dużo wody. W restauracji z ogromnymi akwariami niezwykle sugestywnie opowiedział Wierze historię o czyhających na jego życie bezwzględnych duchach trzech małych dziewczynek. Kobieta dowiaduje się od mężczyzny, iż wiele lat temu z niewiadomych przyczyn pewna matka utopiła trzy córki, po czym trafiła do szpitala psychiatrycznego. Tam w tajemniczych okolicznościach zmarła. Świadkowie tego wydarzenia byli pewni, iż do jej śmierci przyczyniły się duchy trzech dziewczynek. Te, nienasycone śmiercią matki, zaczęły zabijać innych ludzi.

Następnego dnia przyjaciele Wiery dowiadują się, że ich przyjaciółka została brutalnie zamordowana. Czują, że pod wypływem opowieści i śmierci przyjaciółki, ich życie zmienia się całkowicie. Wokół siebie zaczynają dostrzegać rzeczy, na które dotąd nie zwracali uwagi. Mają bowiem wrażenie, że opowieść o trzech córkach nie jest tylko wymysłem na wpół szalonego człowieka. Tym bardziej, iż w pamięci mają ostrzeżenie, że umierają ci, którzy w ciągu trzech dni od usłyszenia o dziewczynach dopuszczą się jakiegoś złego uczynku. Widząc dokoła coraz dziwniejsze zjawiska, nawet w sercach zatwardziałych materialistów zaczyna gościć paniczny strach. Sprawia on, że młodzi, ciężko pracujący na swoje utrzymanie ludzie, w codziennych sytuacjach zaczynają zachowywać się wręcz irracjonalnie. Trzeciego dnia po śmierci Wiery atmosfera strachu i szaleństwa wokół przyjaciół zaczyna być tak intensywna, iż przeczucie o nadciągającej śmierci zamienia się niemal w pewność. Narastający dotąd obłęd zaczyna zbierać teraz już jak najbardziej namacalne i krwawe żniwo.

Jak widać z powyższego streszczenia film ”Myortvye docheri” nie jest dziełem wybitnie oryginalnym. Motyw zjaw wracających z zaświatów, by zemścić się na żywych za swe cierpienia, znany jest chociażby z „Ringu” Hideo Nakaty. Zresztą Ruminov świadomie nawiązuje do azjatyckich filmów grozy, zarówno w scenie spotkania znajomych w mieszkaniu Wiery, jak i w doborze epizodycznych bohaterów – czarnowłose zjawy ubrane w białe szaty. Również sposób prowadzenia narracji oraz konstrukcja scenariusza przypomina dzieła japońskich, koreańskich czy tajskich mistrzów horrorów. Bowiem ich bohaterowie, często są to kobiety, przyparci do muru tragicznym wydarzeniem o nadnaturalnych charakterze, zaczynają drążyć spowitą mrokiem tajemnicę najczęściej naznaczoną nieludzkim cierpieniem. Im bliżej są rozwiązania zagadki, tym więcej wokół nich rozgrywa się wydarzeń przyprawiających o obłęd.

Nie inaczej jest z bohaterami filmu „Myortvye docheri”. Początkowo bardzo sceptycznie i ironicznie nastawieni do opowieści swojej przyjaciółki, później muszą zmierzyć się z żądnymi krwi i bólu istotami zza światów. Im lepiej znają i rozumieją historię sprzed lat, tym bardziej czują na swoich karkach zimny oddech grozy. Widz wierzy ich emocjom i uczuciom wywołanym przez to, co straszne, niezrozumiałe i nieznane. Przede wszystkim dlatego, iż nie są amerykańskimi nastolatkami pozbawionymi jakichkolwiek cech charakteru. Są wiarygodni, ponieważ zadbano o przedstawienie świata, w których żyją. Ich rola nie sprowadza się tylko do bycia ofiarą jakiegoś psychopaty czy monstrum. Najpierw są ludźmi mającymi swoje zainteresowania, miejsca pracy i towarzystwo. Dopiero w następnej kolejności stają się naznaczonymi przez grozę z zaświatów. By przeżyć, bohaterowie muszą także odpowiedzieć sobie, czym jest dobro, a czym zło. Scenarzyści zachodnich horrorów takimi „drobiazgami” zupełnie nie zaprzątają sobie głowy. A próba rozważań na temat moralności działań człowieka we współczesnym świecie jest jeszcze jednym elementem uwiarygodniającym bohaterów, a co za tym idzie zwiększającym ich siłę oddziaływania na odbiorcę filmu.

„Myortvye docheri” to nie jest kolejny horror z serii „ręka, noga, mózg na ścianie”. Widz żądny krwi i wykłuwania śrubokrętami gałek ocznych nie znajdzie w tym filmie nic satysfakcjonującego. To film o zemście, jaka może dokonać się za niezawinione, a przede wszystkim niezrozumiałe cierpienie. Jest to wreszcie obraz próbujący przekonać widza, iż zło może czaić się wszędzie. ”Myortvye docheri” łamie schemat filmu grozy, w którym akcja dzieje się w odludnym, zapomnianym przez kogokolwiek miejscu. Ogromne miasto, pełne samochodów ulice, czy wreszcie ludzie załatwiające swoje sprawy o każdej porze dnia i nocy przypominają bardziej „Lokatora” czy „Dziecko Rosemary” Romana Polańskiego, w których zło może czaić się w każdym przygodnie napotkanym człowieku spacerującym po rozświetlonym słońcem parku.

Uważniejszy widz zauważy, iż film Pavla Ruminova trwa ponad dwie godziny i jak na horror, to bardzo długo. Nie da się ukryć, że jest to wada tego filmu. Idealny obraz grozy powinien początkowo zaintrygować widza, następnie trzymać go w stanie ciągłego napięcia, by w scenie finałowej jak najmocniej zszokować. Tego napięcia zabrakło w rosyjskim filmie. Początek niewątpliwie intryguje, podobnie jak wieloznaczna scena finałowa. A środek, mówiąc kolokwialnie, jest po prostu za długi. Co prawda reżyser ciekawym montażem, dającymi do myślenia obrazami rosyjskiej metropolii i efektami dźwiękowymi próbuje nadać swojemu filmowi dynamizm. To nie do końca się udaje. Nie zmienia to jednak faktu, iż Pavel Ruminov zaserwował nam może nie oryginalną, ale na pewno bardzo ciekawą historię grozy, na jaką w polskim wykonaniu zapewne będziemy jeszcze długo czekać.

Screeny

HO, DEAD DAUGHTERS <br/>a.k.a Myortvye Docheri HO, DEAD DAUGHTERS <br/>a.k.a Myortvye Docheri HO, DEAD DAUGHTERS <br/>a.k.a Myortvye Docheri HO, DEAD DAUGHTERS <br/>a.k.a Myortvye Docheri HO, DEAD DAUGHTERS <br/>a.k.a Myortvye Docheri HO, DEAD DAUGHTERS <br/>a.k.a Myortvye Docheri HO, DEAD DAUGHTERS <br/>a.k.a Myortvye Docheri HO, DEAD DAUGHTERS <br/>a.k.a Myortvye Docheri

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawa historia
+ świetna gra aktorów
+ intrygująca atmosfera filmu
+ wieloznaczne zakończenie
+ miejsce akcji

Minusy:

- za długi
- momentami zbyt wolna akcja

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -