Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FRIDAY THE 13TH PART III

FRIDAY THE 13TH PART III

Piątek Trzynastego część 3

ocena:7
Rok prod.:1982
Reżyser:Steve Miner
Kraj prod.:USA
Obsada:Richard Brooker, Gloria Charles, Rachel Howard, David Katims, Paul Kratka
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7.47
Głosów:96
Inne oceny redakcji:
Piotr Sawicki - 8
Mr Filth - 7
Flaco - 5
Kinson - 5
Ash J. Williams - 7

Zaczęło się zupełnie niewinnie. Twórcy "Piątku trzynastego" mieli poprzestać jedynie na pierwszej części. Jednak wpływy finansowe z tej produkcji skłoniły ich do konytnouwania historii. Trzecia częsć została nakręcona w technice 3-D, a więc w kinie trzeba było nałożyć specjalne okulary, w jakich ongiś można było oglądać również teledyski Pana Tik-Taka.

W poprzedniej części Ginna niezbyt przekonywująco rąbnęła Jasona siekierą. Stało się jasne, że oprawca powstanie, a w konsekwencji czego, nakręcono kolejną część. Akcja bezpośrednio nawiązuje do wydarzeń z części drugiej. Jason udaje się w stronę przydrożnego sklepu, gdzie zabija właścicieli. Coroner zabiera ciała, a tymczasem do domku letniskowego podąża grupka nastolatków: Chris, Chili, Vera i Shelly. Na miejscu, jedna z dziewczyn, Chris spotyka swojego chłopaka Ricka. Wszyscy wypoczywają i poddają się urokowi wiejskiej, sielankowej atmosfery. Niestety, Jason Voorhees, zmora obozu Crystal Lake, jest w pobliżu. Po kolei zaczynają znikać obozowicze. Ponadto okazuje się, że Chris miała już kontakt z mordercą. Wszyscy są w niebezpieczeństwie. Czy uda im się przetrwać ?

Fabuła trzeciej części "Piątku 13-ego" nie jest, w porównaniu do poprzednich filmów, żadnym odkryciem. Mamy niemal identyczny schemat. Jednak czy dla fanów serii to stanowi jakiś problem ? Oczywiście, że nie. Efekty wizualne jak zwykle stoją na dobrym poziomie, charakterystycznym dla serii. Zobaczymy wiele scen mordu, niektóre pokazane w całości, a inne ucięte. Chociaż czasami trafią się "kwiatki" w postaci oka na sprężynie w jednej ze scen zabójstw. Ten aspekt filmu, jako miłośnik „mocnych scen”, uważam za przyzwoity. Nastrój w trzeciej części nadal trzyma w napięciu, niestety już nie tak mocno. Widz, który poznał dwie pierwsze części, będzie mógł z łatwością przewidzieć, co się stanie w kolejnej scenie. Ale byłbym nieuczciwy, gdybym stwierdził, że nie ma scen zaskakujących. Naszego bohatera (chodzi o Jasona) wreszcie zobaczymy w słynnej hokejowej masce, której nie zdjął już przez osiem następnych części (licząc "Freddy VS Jason"). Także twarz mordercy będziemy mogli przez wiele minut podziwiać na ekranie. Sam Jason prezentuje się o wiele bardziej okazale (kulturystyka, albo sterydy?), a także zmądrzał i zdjął wreszcie ten idiotyczny worek z głowy. Muzyka ciągle jest dobra. Oryginalne ścieżki Manfrediniego zmiksował i odświeżył na potrzeby "trójki" Michael Zager. Niestety, tym razem akcja nie rozgrywa się bezpośrednio na obozie Crystal Lake, lecz w pobliskich lasach i terenach przyległych do krwawego obozu. Obsada aktorska to nadal grupa początkujących szczeniaków, ale nie ma co się ich czepiać. Wszyscy zagrali na przyzwoitym poziomie. W główne kreacje wcielili się: Dana Kimmell (Chris), Paul Kratka (Rick), dla którego było to jedyny występ w filmie pełnometrażowym i Larry Zerner (Shelly) - sympatyczny chłopak, niestety żartował ze śmierci, co obróciło się przeciwko niemu. Ale to on przyczynił się do założenia przez Jasona hokejowej maski, więc jego udział w serii był znaczący. Jeżeli uważnie będziemy patrzeć w ekran na początku filmu, zobaczymy w telewizji, podczas wiadomości, Steva Minera we własnej osobie. Reżyser ten również nakręcił "Friday the 13TH PART II", a także miał swój udział w pierwszej części i pracował razem z Wesem Cravenem przy jego debiucie - "Last House on the Left" (1972).

Trzecia część "Piątku 13-ego" nie powala na kolana. Nie wprowadzono rewolucyjnych zmian w stosunku do poprzednich części. Jednak wiele szczegółów, które miały miejsce w tej produkcji były niezmiernie ważne dla późniejszych przygód synka Pameli Voorhees. Między innymi, przecięcie hokejowej maski przez siekierę i ta charakterystyczna dziura będzie nam towarzyszyła jeszcze długie lata. Ogólnie, solidna kontynuacja i nic więcej.

Screeny

HO, FRIDAY THE 13TH PART III HO, FRIDAY THE 13TH PART III HO, FRIDAY THE 13TH PART III HO, FRIDAY THE 13TH PART III HO, FRIDAY THE 13TH PART III HO, FRIDAY THE 13TH PART III

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobra kontynuacja
+ Jason-kulturysta
+ dobra obsada
+ kilka drobnych, lecz znaczących szczegłów, które ukształtowały wizerunek serii

Minusy:

- schemat
- czasami nuda
- już tak nie zaskakuje

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -