Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BACKWOODS BLOODBATH: CURSE OF THE BLACK HODAG

BACKWOODS BLOODBATH: CURSE OF THE BLACK HODAG

Backwoods Bloodbath: Curse Of The Black Hodag

ocena:4
Rok prod.:2007
Reżyser:Don Kennedy
Kraj prod.:USA
Obsada:Angela Lowe , Travis Ruhland , Joshua Mual , Seth Chilsen , Tyler Constable,
Autor recenzji:MK
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Slasher jest niewątpliwie jednym z najpopularniejszych gatunków kina grozy, a jego rozkwit przypadł na lata 80.. Zainteresowanie obrazami o zamaskowanych mordercach, eliminujących po kolei swe ofiary nie spadło jednak z biegiem lat. W efekcie do dziś powstaje mnóstwo slasherów, zarówno mainstreamowych, jak i undergroundowych. Pierwsze z nich przeżyły na początku XXI w. upadek, głównie za sprawą rozwinięcia się nurtu teen-slasherów, spośród których niewiele prezentowało jakąkolwiek wartość. Co zaś do produkcji niskobudżetowych, od czasu do czasu można wśród nich wyłowić prawdziwe perełki. Ale aby to osiągnąć, trzeba przekopać się przez całą masę filmów stojących na poziomie wręcz dramatycznym. Do takich należy niestety „Backwoods Bloodbath: Curse Of The Black Hodag” w reżyserii Dona Kennedy’ego.

Sześcioro przyjaciół z college’u w Illinois wynajmuje dom położony w lasach nieopodal niewielkiej miejscowości. Nie przejmują się ostrzeżeniami kierownika miejscowego sklepu, który w enigmatycznych słowach wspomina o złej sławie pobliskiego Czarnego Lasu. Wkrótce zaczynają się kłopoty – psuje się telefon, opony samochodu zostają przebite, a co gorsza przybysze popadają w konflikt z przedstawicielami społeczności miasteczka. Jednak najgorsze ma dopiero nadejść – legendarny Black Hodag, którego legenda sięga korzeniami XVII w., wyrusza na polowanie …

Miałem cichą nadzieję, że „Backwoods Bloodbath” zapewni mi coś więcej niż legiony innych niskobudżetowych slasherów z ostatnich lat. Niestety, wszelkie mrzonki zostały brutalnie zweryfikowane przez rzeczywistość. Rozpoczyna się do bólu typowo: spotykająca się w stodole dla zaspokojenia swych chuci para zostaje brutalnie zamordowana, a wkrótce poznajemy grupę bohaterów naszej historii – i tu czeka kolejne rozczarowanie, gdyż żaden z nich nie wychodzi poza typowy stereotyp rozwydrzonego młokosa zajmującego się tylko i wyłącznie seksem, tudzież opróżnianiem kolejnych puszek piwa. W efekcie widz nie troszczy się o los bohaterów, traktując ich raczej jako mięso dla mordercy. Kolejne wydarzenia odbywają się zgodnie z ogranymi slasherowymi schematami, z jednym wyjątkiem, jakim jest dość zaskakujący zwrot akcji w końcówce.

W tym momencie wspomnieć należy o bodaj największym spośród nielicznych plusów tego obrazu – jest nim postać mordercy. Odziany na ciemno i skrywający twarz za ciekawą maską killer budzi emocje, a wydawane przez niego dźwięki i gra ciałem Setha Chilsena uczyniły z niego mocny punkt filmu. Bardzo ciekawie prezentuje się też schronienie mordercy, w którym gromadzi on zwłoki swych ofiar. Ujęcia zbiorów haków rzeźniczych, trupów i wszelakiej broni ucieszą zapewne oko nie tylko fana slasherów.

Nie odkryję Ameryki, jeśli powiem, że sukces obrazu reprezentującego ten podgatunek kina grozy zależy w sporej mierze od wykonania scen morderstw. Tutaj po raz kolejny należy twórców filmu zganić, gdyż większość z nich jest fatalna. Albo widzimy zwisające ciało i lejącą się idealnie prostopadle (wylewaną z wiadra?) czerwoną substancję, która nawet nie udaje czegoś innego niż zwykłej farby, albo też kamera pokazuje niewiele, nie pozwalając nam obejrzeć ze szczegółami dokonań mordercy. Jedynie kilka krwawych scen prezentuje się przyzwoicie od strony technicznej, ale to stanowczo za mało, aby uznać efekty wizualne filmu za udane.

Gra aktorska prezentuje się źle, choć jak na produkcję niskobudżetową to stosunkowo najmniej ważna bolączka. Przykro jednak oglądać kolejnych wyrobników starających się bezskutecznie wczuć w swe role i zamaskować brak choć krzty aktorskiego talentu. Taki stan rzeczy jest jednak bardzo częsty w filmach o niewielkim budżecie, w związku z czym dla fanów tego typu kina „popisy” aktorów będą zapewne w miarę strawne.

Porażką okazuje się również warstwa dźwiękowa filmu. Pop-rockowe piosenki są bardzo częste w początkowych fazach slasherów, ale tutaj są wpychane wręcz nachalnie w momentach, do których zupełnie nie pasują. Wyobraźcie sobie uciekającego przez szczere pole mężczyznę, któremu po piętach depcze morderca, a do tego pościgu przygrywa karnawałowa piosenka …

Aby ostatecznie rozwiać Wasze wątpliwości, co do wartości „Backwoods Bloodbath”, muszę stwierdzić z przykrością, że takich elementów jak klimat czy napięcie próżno tutaj szukać. Owszem, leśne lokalizacje prezentują się atrakcyjnie, ale ich potencjał pozostał niewykorzystany za sprawą kiepskiego scenariusza. Brak też dłuższych sekwencji z udziałem mordercy, praktycznie co chwila musimy wsłuchiwać się w głupawe dialogi i żenujące żarty wylewające się z ekranu.

„Backwoods Bloodbath” mogę polecić tylko najzagorzalszym fanom slasherów, gdyż chyba tylko oni nie pomyślą o zażądaniu od twórców filmu zwrotu bezpowrotnie straconych 90 minut życia. Osobiście z uznaniem spoglądałem jedynie na ciekawą postać mordercy, zaskoczył mnie też wspomniany już zwrot akcji w końcówce. Te dwa elementy ratują w pewien sposób film, a przecież można było na ich bazie stworzyć naprawdę dobry horror. Cała reszta to niestety zupełny niewypał, nie mający z dobrym kinem grozy nic wspólnego. Z uwagi na wyżej wymienione udane elementy obrazu oraz na sympatię do slasherów i niskobudżetowego horroru wystawiam „czwórkę”.

Screeny

HO, BACKWOODS BLOODBATH: CURSE OF THE BLACK HODAG HO, BACKWOODS BLOODBATH: CURSE OF THE BLACK HODAG HO, BACKWOODS BLOODBATH: CURSE OF THE BLACK HODAG HO, BACKWOODS BLOODBATH: CURSE OF THE BLACK HODAG HO, BACKWOODS BLOODBATH: CURSE OF THE BLACK HODAG HO, BACKWOODS BLOODBATH: CURSE OF THE BLACK HODAG

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ postać mordercy
+ zwrot akcji w końcówce
+ niektóre lokalizacje

Minusy:

- brak klimatu
- brak napięcia
- większość scen morderstw
- gra aktorska
- warstwa dźwiękowa filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -