Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FRIDAY THE 13TH PART IV - FINAL CHAPTER

FRIDAY THE 13TH PART IV - FINAL CHAPTER

Piątek Trzynastego część 4 - Koniec Masakry

ocena:8
Rok prod.:1984
Reżyser:Joseph Zito
Kraj prod.:USA
Obsada:Erich Anderson, Judie Aronson, Peter Barton, Kimberly Beck, Tom Everett, Corey Feldman, Joan Freeman
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:6.53
Głosów:88
Inne oceny redakcji:
Mr Filth - 7
Piotr Sawicki - 6
Flaco - 4
Kinson - 5
Ash J. Williams - 7

Dwa lata po ukazaniu się trzeciej części, światło dzienne ujrzał "The Final Chapter". Tytuł sugerował, że może to być koniec masakry nad jeziorem Crystal Lake. Czyżby czas na podsumowanie serii ? Nic bardziej mylnego, tytuł tylko i wyłącznie, miał zwabić do kin jeszcze więcej fanów opowieśći o krwawym obozie.

Akcja filmu rozpoczyna się jeszcze tej samej, feralnej nocy, w której Chris zabiła mordercę w hokejowej masce. Jak się okazuje cios siekierą nie był na tyle silny, by Jason wyzionął ducha. Ciało oprawcy zostaje odwiezione do miejscowego szpitala. Lekarz i pielęgniarka, którzy mieli tej nocy dyżur, znikają w tajemniczych okolicznościach. Jak nie trudno odgadnąć Jason Voorhees żyje. Swe kroki skierował, rzecz jasna, do Crystal Lake. Podobne plany miała również grupka przyjaciół: Paul, Ted, Doug, Sara, Sam i Jimmy, którzy podążają do wynajętego domku letniskowego. Naprzeciwko mieszka matka z córką Trish i synem Tommym. Wieczorem nastolatkowie urządzają imprezę, do której dołączają się również bliźniaczki - Tina i Terry. Tej samej nocy na Crystal Lake jest już morderca. Cała zabawa będzie miała wkrótce swój krwawy finał.

Trzecia część "Piątku 13-ego" była, niestety, jedynie kopią drugiej części i zbyt wiele do serii nie wprowadziła. Tym razem fabuła mimo, że nadal jest prosta i nie odbiega od standardów, jest na pewno urozmaicona. Chociażby postacią młodego Tommy`ego, oraz Roba, który przybył do Crystal Lake, aby upolować Jasona. Historia jest też mniej przewidywalna, co z kolei wpływa dodatnio na atmosferę filmu. A ta w "The Final Chapter" jest bardzo dobra. Nie ma czasu na nudę, cały czas coś się dzieje na ekranie. Cieszy również powrót Toma Saviniego do ekipy odpowiedzialnej za efekty wizualne, dzięki czemu są one ciut lepsze od tych, które widzieliśmy w poprzednich częściach, aczkolwiek oszałamiającej różnicy nie zauważyłem. Każdy film z serii "Piątek 13-ego" ma w sobie coś niesamowitego. ‘Coś” co od razu wynosi je ponad wszystkie inne slashery. Myślę, że w głównej mierze odpowiedzialny jest za to klimat produkcji, a ten w każdej części w szczególny sposób przykuwa uwagę widza. Jason Voorhees jest jeszcze bardziej mroczny w tej części. Chociaż to niemożliwe, sprawiał wrażenie, jeszcze bardziej bezwzględnego typa. Podoba mi się, że z każdą kolejną kontynuacją oprawca staje się inteligentniejszy. Młodzi aktorzy nie zagrali najgorzej, choć widać było, że niektórzy to amatorzy. Podobała mi się główna bohaterka Kimberly Beck, która na dużym ekranie zadebiutowała już w wieku 2 lat w filmie "Torpedo Run" (1958). Na pochwałę zasługuje również Corey Feldman (Tommy), zagrał mimo młodego wieku z polotem i nutką profesjonalizmu (obecnie pracuje nad filmem "The Brithday").

Jak "The Final Chapter" prezentuje się na tle poprzednich części ? Odpowiedź: bardzo dobrze. Całość poziomem i oryginalnością nie odbiega zbytnio od "dwójki" i z pewnością jest lepszy niż produkcja sprzed dwóch lata. "Friday the 13th PART IV" prezentuje wysoki poziom i godnie wieńczy pewien rozdział w historii serii. Dodać trzeba iż był to najlepszy rozdział.

Screeny

HO, FRIDAY THE 13TH PART IV - FINAL CHAPTER HO, FRIDAY THE 13TH PART IV - FINAL CHAPTER HO, FRIDAY THE 13TH PART IV - FINAL CHAPTER HO, FRIDAY THE 13TH PART IV - FINAL CHAPTER HO, FRIDAY THE 13TH PART IV - FINAL CHAPTER HO, FRIDAY THE 13TH PART IV - FINAL CHAPTER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ bardzo dobra i solidna kontynuacja
+ urozmaicony scenariusz
+ Tom Savini

Minusy:

- nadal bez rewolucyjnych zmian

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -