Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DONNIE DARKO

DONNIE DARKO

Donnie Darko

ocena:10
Rok prod.:2001
Reżyser:Richard Kelly
Kraj prod.:USA
Obsada:Jake Gyllenhaal , Holmes Osborne , Maggie Gyllenhaal , Daveigh Chase , Mary McDonnell , James Duval
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:8.03
Głosów:179
Inne oceny redakcji:
Kinson - 10
Lohikaarme - 10
Kamiko - 7
Paranoid Android - 10
Skaraś - 6

Ta recenzja będzie nietypowa, jak nietypowy jest ten film. Przedstawię w niej mój punkt widzenia i postaram się podsumować tę wyborną produkcję. Nie będzie to łatwe zadanie...

Z filmem zapoznałem się niedługo po jego premierze w 2001 roku. Produkcja Richarda Kelly'ego zrobiła na mnie ogromne wrażenie, choć mało z niej zrozumiałem. Nazajutrz, obejrzałem film wnikliwie raz jeszcze i w pewnym momencie mnie olśniło. Zagłębiłem się w internetowej sieci w poszukiwaniu książek o "zagadkach czasu" i innych materiałów poświęconym podobnym zagadnieniom. Dotarłem do pełnego wydania książki Roberty Sparrow "Filozofia podróży w czasie" i dzięki niej owtorzył mi się umysł. Gdy znalazłem pierwszą oficjalną stronę fanów Donniego Darko (oczywiście amerykańską) pośpiesznie się tam zapisałem. Byłem pierwszym, czy drugim Polakiem, co uważałem za sukces. Najprzyjemniejsze było to, że im bardziej drążyłem ten temat i zagłębiałem się w tajniki dzieła Kelly'ego, tym więcej ciekawych, a czasem nawet zaskakujących faktów odkrywałem. W swych poszukiwaniach zawędrowałem aż do największego internetowego do, m.in wykazu nauczycieli ze szkoły w Middlesex :-)

Istnieją dwa wszechświaty. Wszechświat Odległy i Wszechświat Podstawowy. We Wszechświecie Odległym czas jest przesunięty nieco do przodu, ale jest dokładnym odbiciem Wszechświata Podstawowego. We Wszechświecie Podstawowym ludzie dzielą się na: żyjących manipulowanych i manipulowanych umarłych, oraz Żyjącego Namiestnika. Gdy we wszechświecie pojawią się zgrzyty pomiędzy tymi dwoma równoległymi światami, tworzy się niebezpieczna dziura czasowa, która może doprowadzić do fatalnych konsekwencji. W "Donniem Darko" tak właśnie się dzieje. Do Wszechświata Podstawowego, gdzie rozgrywa się większość filmowej akcji, przedostaje się "artefakt", czyli coś na kształt metalowego pojazdu. W wyniku tego zjawiska Wszechświat Odległy, może wessać Wszechświat Podstawowy.
Żyjący namiestnik - zostaje wybrany przez samego Boga, Stwórcę. Zadaniem Namiestnika jest wysłanie artefaktu z powrotem tam skąd przybył . Zasady jego wyboru są nieznane. Żyjący Namiestnik dysponuje czterema potężnymi mocami: siłą, telekinezą, kontrolą umysłu, oraz mocą kontrolowania ognia i wody. Często jest prześladowany przez straszne wizje, halucynacje i dziwne sny będące wynikiem odbywanej przez niego podróży w czasie ze Wszechświata Odległego. Namiestnik wie, że będzie kuszony i manipulowany, a niektórzy będą próbowali go zniszczyć.

W filmie Donnie Darko jest właśnie Żyjącym Namiestnikiem, który przenosi się w czasie, aby pozbyć się artefaktu. Sądzę, że wielki królik, który go nawiedza to istota boska, istota ze świata astralnego. Moja teoria zakłada różne tezy: wydaje mi się, że Frank -który jest Manipulowanym Umarłym, był albo samym Bogiem w ciele nastolatka, lub jego astralnym opiekunem (tak jakby aniołem stróżem). Tak czy inaczej musiał pomóc Donniemu w wykonaniu zadania. Chłopak miał przecież uratować ludzkość. Nawet jedna z wypowiedzi Gretchen Ross do tego nawiązuje: "Donnie Darko to brzmi jak imię jakiegoś superbohatera". Donnie: "Skąd wiesz, że nim nie jestem".
Żyjący Manipulowani - są najczęściej bliskimi Namiestnika i próbują się do niego zbliżyć. Zrobią wszystko, aby Namiestnik ich zapamiętał, aby został po nich trwały ślad. Użyją przemocy wobec niego lub pomogą Namiestnikowi. Zrobią wszystko by nie zostać zapomnianymi. Manipulowani Umarli - są natomiast o wiele potężniejsi od Namiestnika. Mają za zadanie dopilnować, aby artefakt powrócił na swoje miejsce. Pomagają i kierują Namiestnikiem.

Tak w skrócie przedstawia się fabuła. Donnie musi uchronić świat przed zagładą. Zostaje wybrany jako Namiestnik Boga. To wszystko przewidziała „Babcia Śmierć”, czyli Roberta Sparrow opisując to w książce "Filozofia podróży w czasie". I to właśnie na podstawie tej książki wysnułem zaprezentowane powyżej wnioski. Cały film jest o wiele bardziej skomplikowany. Donnie Darko doświadcza różnych mistycznych zjawisk. Przy okazji odkrywając tajemnice innych ludzi. Dzięki zbiegom okoliczności tzw. „synchronicznościami Junga” spotyka Gretchen Ross, znajduje portfel pedofila Cunninghama, poznaje wszystkie inne, z pozoru błahe, ale jakże ważne dla dalszego rozwoju wydarzeń. Dalej już o filmowej intrydze pisać nie będę... sami zobaczcie i wytężcie umysły.

"Donnie Darko" jest niezwykle złożonym filmem pokazuje nie tylko zjawiska paranormalne, pozazmysłowe i mistyczne. Zmusza do refleksji, ponieważ pokazuje słabostki innych ludzi (Cunningham i ślepo zapatrzona w niego nauczycielka w-fu, Kitty). Ukazuje całe spektrum ludzkich emocji, wszystkie zjawiska mające miejsce w normalnym świecie (szydzenie z grubej Cherity, fanatyczność pani Kitty). Mamy tu liczne nawiązania do Biblii, choć w nieco innym wydaniu. Donnie Darko jest jakby następcą Jezusa Chrystusa, również ma zbawić świat od zagłady i również został wybrany przez Stwórcę. A także ulega pokusie i licznym trudom w wypełnieniu boskiej misji.

Wypada wspomnieć jeszcze parę słów o dziwnych przezroczystych substancjach, które wychodziły ze splotu słonecznego (klatki piersiowej) bohaterów w jednej ze scen. Są to tunele rzeczywistości. Pokazują wszelkie ludzkie zachowania. Tam kształtuje się wola ludzi, czyli jak postąpią w przyszłości, co zrobią, jak umrą, co powiedzą. Oczywiście, kiedy dany człowiek zapozna się z bogactwem mistycznych zasad, a także innymi pozazmysłowymi elementami naszego życia, będzie w stanie dowoli zmieniać swój tunel rzeczywistości oraz zmienić całą swą przyszłość. Nie ma przeznaczenia. Człowiek sam tworzy rzeczywistość, ale większość robi to nieświadomie. Wiele elementów w "Donniem Darko" znajduje się nawet "tutaj", w naszym realnym świecie, nie pomijając też mistyczno-kosmicznych mocy Donniego. Większość istnieje naprawdę.

Screeny

HO, DONNIE DARKO HO, DONNIE DARKO HO, DONNIE DARKO HO, DONNIE DARKO HO, DONNIE DARKO HO, DONNIE DARKO HO, DONNIE DARKO HO, DONNIE DARKO

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ wszystko!!!

Minusy:

- brak!!!

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -