Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PREY

PREY

Zdobycz

ocena:5
Rok prod.:2007
Reżyser:Darrell Roodt
Kraj prod.:USA/ RPA
Obsada:Bridget Moynahan, Carly Schroder, Conner Dowds, Peter Weller, Jamie Bartlett,
Autor recenzji:BartX
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:3.5
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

“Nareszcie ktoś wpadł na pomysł żeby nakręcić brutalny, nowoczesny horror o niebezpieczeństwach safari”, myślimy sobie spoglądając na okładkę płyty DVD, gdzie potężny lew szczerzy ochlapane krwią zęby do odzianej w seksowną koszulkę Bridget Moynahan. W ten sposób po raz kolejny eksperci od marketingu wkręcają wielbicieli kina grozy w obejrzenie filmu, który nie jest ani tak bezkompromisowy, ani tak zmysłowy jak sugerują okładkowe zdjęcia.

Moynahan gra tu Amy Newman, nieszczęśliwą żonę ambitnego inżyniera Toma (Peter Weller). Nieszczęście Amy nie polega na tym, że nie kocha jej mąż – bo że kocha to widzimy od razu – ale na tym, że nie chce jej zaakceptować kilkunastoletnia córka z poprzedniego małżeństwa Toma, Jessica (Carly Schroeder). Newmanowie wybierają się do Afryki, gdzie Tom będzie pracował przy budowie tamy, natomiast reszta rodziny będzie musiała znaleźć sobie jakąś rozrywkę, co w związku z konfliktem pomiędzy Amy a przybraną córką może się okazać niełatwe. Wybór pada na wycieczkę jeepem przez królestwo wygłodniałych lwów. Amy, Jessice i młodszemu synowi Toma, Davidowi (Conner Dowds), towarzyszy co prawda „profesjonalny” przewodnik, ginie on jednak już przy pierwszym, nie najlepiej przemyślanym postoju. Trójka pozostałych uczestników safari zostaje uwięziona w samochodzie, ponieważ przewodnik został zagryziony wraz z kluczykami. Lwy otaczają jeepa, zbliża się noc, los daje więc Amy niepowtarzalną okazję, aby mogła się popisać przed przybraną córką albo nadludzkim heroizmem albo też jakimiś sprytnymi, macgyverowskimi sztuczkami.

Początek filmu autentycznie trzyma w napięciu: lwy taranują samochód, przednia szyba zaczyna z wolna pękać, główna bohaterka podejmuje się ryzykownej próby odzyskania kluczyków – i tak dalej. Później jednak scenarzystom zaczyna brakować realistycznych pomysłów, więc zastępują je pomysłami nieprzekonującymi, denerwującymi, a w niektórych przypadkach – zupełnie idiotycznymi. Szczególnie zaś przykre jest to, że w sytuacji, kiedy Amy już-już miałaby uratować siebie i dwójkę dzieciaków, każe jej się działać w sposób zupełnie nielogiczny, wpędzający wszystkich w jeszcze większe kłopoty. I choć z jednej strony takie rozwiązanie nie może dziwić – bo przecież trudno żeby film skończył się pełnym happy endem już po 30 minutach – to szkoda jednak, że żaden z autorów scenariusza nie wpadł na jakiś bardziej sensowny sposób przeciągnięcia akcji. A już największe cuda dzieją się w finale filmu, którego tu jednak nie zdradzę, bo są przecież tacy, którzy sięgną po „Zdobycz” choćby po to, aby pooglądać sobie urodziwą Moynahan w egzotycznych, afrykańskich plenerach.

Film pochodzącego z RPA reżysera Darrella Roodta jest dziełem ładnie sfotografowanym i przyzwoicie zagranym (choć rola Petera Wellera jest rozczarowująco niewielka), ale pomimo kilku trzymających w napięciu scen brakuje mu odpowiednio realistycznej atmosfery i uczciwego scenariusza. Zupełnie fatalnie nie jest, ale można sobie wyobrazić o ile lepszy byłby to horror, gdyby zabrał się za niego ktoś, kto naprawdę czuje gatunek.

Screeny

HO, PREY HO, PREY HO, PREY HO, PREY HO, PREY HO, PREY HO, PREY HO, PREY

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ uroda Bridget Moynahan,
+ trzymający w napięciu początek,
+ niebrzydkie krajobrazy.

Minusy:

- mało Petera Wellera,
- nie zawsze sensowny rozwój akcji
- nieprzekonująca końcówka.

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -