Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FEAR ITSELF, EP.02: SPOOKED

FEAR ITSELF, EP.02: SPOOKED

Fear Itself, Ep.02: Spooked

ocena:4
Rok prod.:2008
Reżyser:Brad Anderson
Kraj prod.:USA
Obsada:Eric Roberts, Cynthia Watros , Jack Noseworthy, Larry Gilliard Jr. ,
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:4.5
Głosów:4
Inne oceny redakcji:

Brad Anderson zwrócił na siebie uwagę kinowych odbiorców filmem „El Maquinista” z rewelacyjną kreacją Christiana Bale’a. Niezwykle sugestywny, mroczny i traktujący o najciemniejszych stronach ludzkich zachowań obraz amerykańskiego reżysera w bardzo dosadny sposób pokazał, iż monstra nie zamieszkują zaświatów czy innych wymiarów, lecz mieszkają w nas, ludziach, istotach postępujących w różnych okolicznościach w sposób absurdalny i irracjonalny. Może „El Maquinista” nie był kamieniem milowych światowego kina, lecz odwagi i oryginalności odmówić mu nie można było.

Powyższymi cechami na pewno nie wyróżnia się drugi epizod z serii „Fear Itself” zatytułowany „Spooked”. Wyreżyserował go wyżej wspominamy Brad Anderson. Epizod opowiada historię policjanta, który na skutek bardzo brutalnych, choć bez wątpienia skutecznych środków używanych podczas przesłuchań podejrzanych, zostaje zwolniony ze służby. Po piętnastu latach widzimy go już nie jako policjanta, lecz jako prywatnego detektywa zajmującego się drobnymi sprawami, najczęściej szukaniem dowodów zdrad małżeńskich. Jego kolejnym zleceniem jest podsłuchiwanie i śledzenie męża pracownicy opieki społecznej. Bohater wraz z asystentem wynajmuje pusty dom położony naprzeciw posiadłości zdradzanej żony. Kiedy detektyw rozpoczyna dochodzenie, w wynajętym przez niego domu zaczynają się dziać rzeczy przerażające. Wśród nawiedzających go demonów dostrzega wszystkie ofiary, nad którymi jako policjant znęcał się podczas przesłuchań.

Cały film można określić jednym słowem – sztampa. Niezwykle schematyczna jest fabuła, która opiera się na po wielokroć już wykorzystywanej w filmach grozy powracających z przeszłości grzechach w formie najróżniejszego asortymentu demonów czy duchów. Postać detektywa grana przez Erica Robertsa skonstruowana jest również na często wykorzystywanym koncepcie mrocznych tajemnic z dzieciństwa lub wczesnej młodości. Chyba najbardziej jednak irytuje realizacja epizodu, plasująca się na poziomie zalewających nasze telewizyjne ekrany tandetnych filmów policyjnych. W przeciwieństwie do epizodu "The Sacrifice" ten razi słabymi zdjęciami, schematycznym montażem oraz wręcz fatalnie wykonaną scenografią. Wnętrze opuszczonego, zrujnowanego domostwa kryjącego tajemnicę zbrodni dokonanej na dzieciach wygląda jak teatralna dekoracja z kartonu z bohomazami wymalowanymi na nim farbami plakatowymi. Nic, kompletnie nic, w "Spooked" nie zaskakuje. Zdecydowanie ciekawszym filmem podejmującym podobną tematykę jest „Fallen” Hoblita, w którym również wokół detektywa, tyle że policyjnego, zaciska się demoniczna pętla intryg snutych przez żądnego zemsty przestępcę uśmierconego na krześle elektrycznym.

Screeny

HO, FEAR ITSELF, EP.02: SPOOKED HO, FEAR ITSELF, EP.02: SPOOKED HO, FEAR ITSELF, EP.02: SPOOKED HO, FEAR ITSELF, EP.02: SPOOKED HO, FEAR ITSELF, EP.02: SPOOKED HO, FEAR ITSELF, EP.02: SPOOKED

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ rola Erica Robertsa

Minusy:

- wykorzystanie do cna ogranych schematów
- brak dramatyzmu
- fatalna scenografia
- mdłe zdjęcia i nieciekawy montaż
- nuda

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -