Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FEAR ITSELF, EP.03: FAMILY MAN

FEAR ITSELF, EP.03: FAMILY MAN

Fear Itself, Ep.03: Family Man

ocena:7
Rok prod.:2008
Reżyser:Ronny Yu
Kraj prod.:USA
Obsada:Clifton Collins Jr., Colin Ferguson, Josie Rebecca Davis, Brent Stait, Stephen Lobo,
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

Dennis Mahoney to człowiek, któremu się poszczęściło w życiu. Ma piękną, oddaną żonę Kathy oraz dwójkę słodkich, cudownych i kochających dzieci. Darzony jest szacunkiem wśród najznamienitszych osobistości w swoim środowisku. Oprócz tego jest cenionym fachowcem w dziedzinie bankowości, dzięki czemu stać go na ekskluzywny dom oraz wzbudzający zazdrość samochód. W jednej sekundzie jednak urodzony w czepku bohater traci to wszytko na rzecz Richarda Brodigana, seryjnego mordercy, pozbawionego jakichkolwiek uczuć dewianta poszukiwanego przez wszystkie służby policyjne w Stanach Zjednoczonych. Na skutek wypadku samochodowego obaj dostają się na oddział intensywnej terapii. Dzięki poświęceniu lekarzy oraz nowoczesnemu sprzętowi medycznemu mężczyźni wracają do świata żywych, z tym że Mahoney budzi się w ciele tropionego mordercy, zaś Brodigan konstatuje, że stał się ojcem Seana i Courtney oraz mężem uroczej Kathy.

Przerażony Mahoney próbuje zarówno adwokatowi jak policjantom perswadować, iż nie jest poszukiwanym przestępcą, ci ostatni jednak przepełnieni triumfem oraz żądzą zemsty urządzają zbrodniarzowi krwawą łaźnię w jego celi. Zaś prawdziwy morderca, w ciele szanowanego i kochanego przez wszystkich Dennisa Mahoney’a, zaczyna wieść życie głowy cenionej, katolickiej rodziny. Nie mogąc sobie jednak poradzić w życiu osobitsym i zawodowym, zaczyna szantażować przebywającego w więzieniu prawdziwego Mahoney’a. Brodigan bardzo jasno daje mu do zrozumienia, iż jeśli nie zacznie z nim współpracować, wykorzysta swą obecną pozycję do „zdyscyplinowania” jego rodziny.

Ronny’emy Yu, twórcy takich filmów jak „Freddy vs. Jason” czy „Bride of Chucky”, znakomicie udało się stworzyć atmosferę matni, w jakiej znalazł się główny bohater. Przez przypadek, w jednej chwili, stracił nie tylko rodzinę i społeczną pozycję, lecz także gwarancję bezpieczeństwa swoich najbliższych, coś, co dla odpowiedzialnego ojca i męża jest rzeczą najcenniejszą. Co więcej, na skutek migracji dusz, z człowieka „skazanego na sukces” stał się indywiduum, któremu wszyscy dokoła życzą okrutnej śmierci.

Abstrahując od filozoficznych (rola przypadku w życiu człowieka) czy religijnych (migracja dusz) aspektów filmu, reżyser z Hong Kongu stworzył świetny, trzymający w napięciu thriller, którego zdecydowanie największą zaletą jest rosnące z każdą minutą napięcie. Rodzinna sielanka nagle, za sprawą tragicznego wypadku samochodowego, zamienia się w pełen cierpienia koszmar człowieka znajdującego się w stanie permanentnego osaczenia.

Pomimo iż nie jest to klasyczny horror z demonami wyskakującymi z każdej plamy ciemności czy hektolitrami lejącej się z ekranu posoki, epizod „Fear Itself” w reżyserii Ronny’ego Yu ogląda się z niesłabnącym zainteresowaniem. Od strony formalnej naprawdę bardzo trudno mu cokolwiek zarzucić. Twórcy sprawili się zarówno jako kompozytorzy interesujących zdjęć jak również jako spece od montażu, dzięki czemu od momentu wypadku samochodowego film przez cały czas trzyma widza w garści.

Screeny

HO, FEAR ITSELF, EP.03: FAMILY MAN HO, FEAR ITSELF, EP.03: FAMILY MAN HO, FEAR ITSELF, EP.03: FAMILY MAN HO, FEAR ITSELF, EP.03: FAMILY MAN HO, FEAR ITSELF, EP.03: FAMILY MAN HO, FEAR ITSELF, EP.03: FAMILY MAN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ pomysł migracji dusz
+ sugestywnie stworzony klimat osaczenia
+ bardzo dobre zakończenie
+ role Cliftona Collinsa oraz Colina Fergusona
+ solidna, rzemieślnicza produkcja

Minusy:

- uwzględniając ograniczenia wynikające z konwencji epizodu serialowego nie zauważyłem minusów

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -