Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FEAR ITSELF, EP.04: IN SICKNESS AND IN HEALTH

FEAR ITSELF, EP.04: IN SICKNESS AND IN HEALTH

Fear Itself, Ep.04: In Sickness And In Health

ocena:3
Rok prod.:2008
Reżyser:John Landis
Kraj prod.:USA
Obsada:Maggie Lawson, James Roday , Marshall Bell, Sonja Bennett, William B. Davis,
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:2.5
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

Czy ty, młody kawalerze, nosisz się z zamiarem poślubienia jakiejś pięknej i niewinnej białogłowy, by życie twe było nie tylko piękniejsze i przyjemniejsze, lecz także znośniejsze? A może masz już na oku jakąś dziewicę, którą znasz na tyle dobrze, że mogłaby stanowić dla ciebie doskonałą partię? Czy na pewno wiesz o niej wszystko?!

A ty, zjawiskowa niewiasto, jesteś przekonana, iż twój przyszły wybranek oraz ojciec twoich rezolutnych i rumianych berbeci jest na pewno tym, za którego się podaje? Wszak ludzie to istoty skomplikowane, często postępujące według niezwykle dziwnych i nieodgadnionych pobudek. Może ma więc coś na sumieniu, o czym nigdy nikomu dotąd nie powiedział? Coś, co w przyszłości mogłoby zaważyć na waszym szczęściu rodzinnym.

Czyżby radość spowodowana pięknym ślubem i perspektywą idyllicznej egzystencji we dwoje przytłumiła wasz zdrowy rozsądek i zdolność krytycznego myślenia? Zastanówcie się jeszcze raz nad przeszłością waszych wybraków. Może się bowiem okazać, iż wasz oblubieniec lub oblubienica jeszcze niedawno byli zupełnie innymi ludźmi.

Chwilę przed uroczystością ślubną Sam dostaje karteczkę od jednej ze swoich druhen. Tej ostatniej, zalakowaną kopertę przekazał ksiądz, tłumacząc się, że wszedł w jej posiadanie w dość osobliwy sposób. Panna młoda czytając zawartą w kopercie informację doznaje szoku. Dowiaduje się bowiem, iż jej wybranek jest seryjnym mordercą. Skazany wręcz na szczęście związek pięknych, młodych ludzi, z masą pomysłów na dalsze wspólne życie nagle nabiera zupełnie innego wymiaru. Sam powiem zaczyna postrzegać Carlosa z zupełnie innej, całkowicie nowej perspektywy. Do jej zbombardowanej radością świadomości powoli przenikają szczegóły świadczące o tym, iż pan młody chyba nie jest człowiekiem, za jakiego się dotąd podawał. Gesty, spojrzenia, zacięta twarz, wreszcie niewyszukane i agresywne słownictwo świadczą, iż Carlos coś ukrywa. Coś, co mogłoby w bardzo znaczący sposób zaważyć na całej ich wspólnej przyszłości. Konfrontacja staje się nieunikniona.

John Landis, twórca „Amerykańskiego wilkołaka w Londynie”, nakręcił bardzo przeciętną, by nie powiedzieć banalną historyjkę z dreszczykiem. Wykorzystał z przymrużeniem oka motyw mrocznej tajemnicy z przeszłości. Nie ma w tej historii nic, nad czym można by pomyśleć lub co mogłoby zainteresować widza jeśli chodzi o warstwę wizualną filmu. Nawet zaskakujący finał tak naprawdę nie szokuje, bowiem gdzieś w połowie seansu czeka się na jego koniec. Brakuje w tym epizodzie przede wszystkim napięcia, a więc czegoś, co doświadczony reżyser pokroju Landisa w czterdziestominutowym odcinku powinien wykreować bez najmniejszego problemu. Najbardziej zawinił scenarzysta, który wymyślił tandetną historyjkę zupełnie nie licząc się z jakimikolwiek oczekiwaniami widzów. Dziwię się, że jakikolwiek producent dopuścił coś takiego do realizacji. Krótko mówiąc szkoda czasu.

Jedynie morał całej historii może być poniekąd użyteczny. Cokolwiek się robi, zwłaszcza w stosunkach międzyludzkich, nie należy stosować metody „na partyzanta”. Biorąc bowiem kota w worku przy doborze wybranki lub wybranka na czas jakiś, warto pokierować się choć minimum zdrowego rozsądku. Choć z perspektywy sposobu rozumowania istot ludzkich ten ostatni zbyt silną stroną naszego gatunku nie jest.

Screeny

HO, FEAR ITSELF, EP.04: IN SICKNESS AND IN HEALTH HO, FEAR ITSELF, EP.04: IN SICKNESS AND IN HEALTH HO, FEAR ITSELF, EP.04: IN SICKNESS AND IN HEALTH HO, FEAR ITSELF, EP.04: IN SICKNESS AND IN HEALTH HO, FEAR ITSELF, EP.04: IN SICKNESS AND IN HEALTH HO, FEAR ITSELF, EP.04: IN SICKNESS AND IN HEALTH

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ krótki, bo czterdziestominutowy epizod

Minusy:

- jako komedia w ogóle nie bawi, jako horror ani przez chwilę nie straszy,
- banalny scenariusz,
- nuda.

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -