Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FRIDAY THE 13TH PART V - THE NEW BEGINNING

FRIDAY THE 13TH PART V - THE NEW BEGINNING

Piątek Trzynastego część 5 - Nowy Początek

ocena:6
Rok prod.:1985
Reżyser:Danny Steinmann
Kraj prod.:USA
Obsada:John Shepherd, Melanie Kinnaman, Shavar Ross, Vernon Washington, Richard Young
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:5.93
Głosów:68
Inne oceny redakcji:
Mr Filth - 6
Flaco - 2
Kinson - 3

Piąta część filmu z serii "Piątek 13-ego" jest zalążkiem nowego rodziału w produkcjach z panem w hokejowej masce w roli głównej. Chociaż akurat ją należy sklasyfikować nieco inaczej, ale o tym dalej.

Tommy po straszliwych wydarzeniach nie może dojść do siebie. Cały czas prześladują go koszmary, a Jason pojawia się w jego snach i usiłuje zamordować. Bohater poprzedniej części jest już o wiele starszy. Zostaje umieszczony w specjalnym zakładzie dla osób znerwicowanych. Celem jego pobytu jest powrót do normalnego życia i zlikwidowanie lęków. Na miejscu okazuje się, że ośrodek jest prowadzony bez szczególnej dyscypliny. Podopieczni mają pełną swobodę, a opiekunowie są mili i wyrozumiali. Jednak. mimo tak sprzyjających warunków, sytuacja zaczyna się powoli wymykać spod kontroli. Na oczach Tommy'iego, stroniący od towarzystwa Vic, bez wyraźnego powodu morduje siekierą innego wychowanka ośrodka. Gdy pozostali powoli dochodzą do siebie po tej tragedii w pobliżu pojawia się "on". Wygląda na to, że Jason Voorhees powrócił. Jednak czy to naprawdę słynny morderca z Crystal Lake ?

Na początku należy umiejscowić piątą część "Piątku 13-ego". Wyróżniam dwa okresy w historii serii. Pierwszy, do którego zaliczają się pierwsze cztery części, jest okresem świetności i „przyziemności” serii. Drugi- to pozostałe części, w których Jason zmartwychwstaje z grobu i od tej pory nie jest już człowiekiem, stając się właściwie niezniszczalnym. "The New Beginnig" nie mogę jednak dopasować do żadnego z powyższych, więc jest czymś po środku. Od razu powiem, że człowiek odpowiedzialny za scenariusz totalnie spartaczył robotę. Nie podobał mi się pomysł, aby akcje przenieść z dala od feralnego obozu Crystal Lake, czyli serca serii. Również ekipa nie składała się z doświadczonych ludzi. Dla reżysera Danny`ego Steinmann'a była to ostatnia produkcja w karierze. Aktorzy też oszałamiających sukcesów, po występie na planie "The New Beginning", nie zaliczyli (oprócz Marco St. Johna – „The Punisher”). Przede wszystkim jednak zirytowała mnie decyzja twórców o odsunięciu na daleki plan Jasona Voorhees'a. Co prawda, Jason pojawia się i morduje, ale to nie on ! Jedynie zwykły człowiek podszywający się pod niego. Piąta część kręcona jest na wzór "jedynki". Przez większość filmu pokazane są tylko ręce oprawcy. Efekty wizualne stoją na dobrym poziomie, choć w niektórych momentach kamera nie ukazuje wszystkiego. Z nastrojem jest już trochę lepiej. Trzyma w napięciu, choć w porównaniu do poprzednich części wypada nieco gorzej. W głównej mierze wpływ ma na to zachowanie i gra Jasona. Nie przekonuje od samego początku i gra prostacko (bez polotu). Muzyka autorstwa Manfrediniego jak zwykle stoi na wysokim poziomie.

"Friday the 13th PART V" jest solidną kontynuacją. Film sam w sobie naprawdę nie jest zły. Jednak kilka poważnych błędów i wpadek popełnionych przez twórców jest nie do wybaczenia. Jeżeli nie jesteś fanem serii "Piątek 13-ego", dodaj do końcowej oceny jedną gwiazdkę. Jednak fanatycy Voorheesów na pewno na wielu elementach się zawiodą.

Screeny

HO, FRIDAY THE 13TH PART V - THE NEW BEGINNING HO, FRIDAY THE 13TH PART V - THE NEW BEGINNING HO, FRIDAY THE 13TH PART V - THE NEW BEGINNING HO, FRIDAY THE 13TH PART V - THE NEW BEGINNING HO, FRIDAY THE 13TH PART V - THE NEW BEGINNING HO, FRIDAY THE 13TH PART V - THE NEW BEGINNING

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobrze zrobiony film
+ dobry klimat
+ ciekawie dobrani aktorzy

Minusy:

- prawdziwego Jasona tu nie zobaczysz
- z daleka od Crystal Lake
- gra mordercy

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -