Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FILMS TO KEEP YOU AWAKE: A REAL FRIEND

FILMS TO KEEP YOU AWAKE: A REAL FRIEND

Filmy, które nie pozwolą ci zasnąć: Przyjaciel

ocena:6
Rok prod.:2006
Reżyser:Enrique Urbizu
Kraj prod.:Hiszpania
Obsada:Goya Toledo, Nerea Inchausti, Josep Maria Pou, Aitor Mazo, Eduard Farelo, Mark Ullod
Autor recenzji:Adach
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

„Filmy, które nie pozwolą ci zasnąć” wyprodukowane przez hiszpański Filmax należą do najciekawszych antologii grozy ostatnich lat. W założeniu, serię mieli stworzyć zasłużeni dla horroru hiszpańskiego twórcy. Ostatnią, szóstą odsłonę - „Przyjaciel”, stworzył Enrique Urbizu. W odróżnieniu od poprzedników jest on utytułowanym i docenianym w ojczyźnie reżyserem m.in. komedii i kryminałów, lecz nie horrorów. Jednak jego obecność w tak znamienitym towarzystwie jest w pełni zasłużona. W 1999 roku Urbizu zasłynął jako współtwórca scenariusza do głośnego filmu Romana Polańskiego - „Dziewiąte wrota”. Taka wizytówka powinna zachęcić do lektury. Czy jednak nieposiadający doświadczenia w reżyserowaniu horrorów Urbizu stanął na wysokości zadania?

Dziesięcioletnia Estrella jest młodą i rezolutną dziewczynką, która mieszka razem z matką w ochranianym wieżowcu. Jest również dobrą uczennicą. Jednak jej zainteresowania odbiegają nieco od tego co fascynuje jej rówieśników. Dziewczynka czyta, a w zasadzie „pochłania” horrory. W każdej postaci,. zazwyczaj książek, a pod nieobecność matki, włącza odtwarzacz DVD ze swoimi ulubionymi filmami grozy. Również zachowanie Estrelli nie jest typowe. Dziewczynka stroni od rówieśników, a jej jedynymi przyjaciółmi są potwór i wampir. Rodzicielce nie podoba się nadmierna fantazja dziewczynki. Ale czy to tylko fantazja?

Fabuła „Przyjaciela” jest stosunkowo prosta, pozbawiona bardziej rozbudowanych wątków pobocznych. Akcja rozwija się wokół Estrelli. Twórcy pokazali obraz dziecka osamotnionego, właściwie wychowującego się samodzielnie, czytając bądź oglądając horrory. Większość czasu jednak dziewczynka spędza samodzielnie. Nawet w szkole na lekcjach sama siedzi w ławce, na szkolnym boisku nie bawi się z innymi dziećmi, tylko czyta. W jednej z rozmów z nauczycielem, matka nawet wyraża zaniepokojenie, czy córka zbyt wiele czasu nie poświęca książkom. Również ze szkoły dziewczynka wraca sama. Urbizu w ten sposób porusza problem samotnej rodzicielki, która pracując na utrzymanie, nie ma zbyt wiele czasu dla dziecka. Jednak ich relacje nie wydają się patologiczne, mają ze sobą kontakt telefoniczny. Zazwyczaj ich wzajemne relacje są bezproblemowe. Dziewczynka jest grzecznym i dobrze wychowanym dzieckiem. Czy to wystarcza do wychowania córki? Jednak nie. Tym bardziej, że matka właściwie nie ma kontroli nad tym co Estrella robi, czy ogląda. Nawet zakazuje jej oglądania horrorów, ale nie skutecznie.

Jednak to nie tyle niepełna rodzina jest motywem przewodnim filmu, a jeden z jej skutków – wpływ grozy na młody organizm, i to nie tylko tej wymyślonej przez twórców literackich czy filmowych, ale również realnej. W wielu scenach Estrella razem z matką (czasem sama) ogląda telewizję, w której dominują wiadomości dotyczące morderstw i gwałtów. Czy zatem może dziwić, że przyjaciółmi dziewczynki jest potwór, a właściwie jeden z bohaterów „Teksańskiej masakry piłą łańcuchową” - Leatherface oraz wampir? Oczywiście nie. Należy przyznać Urbizu, że dobrze wywiązał się ze swojego zadania, sprawnie przeprowadzając akcję, bez zbędnych dłużyzn, co akurat nie było zbyt trudne, ze względu na telewizyjną długość „Przyjaciela”. Również portrety psychologiczne bohaterów są realistyczne, nie licząc oczywiście wyimaginowanych przez dziecko postaci z filmów grozy, dzięki którym do obrazu wkrada się surrealizm. Niestety sposób w jaki powiązano potwora i wampira z filmową, dramatyczną rzeczywistością czasem wydaje się nieco baśniowy. Powoduje to, że horror tak naprawdę nie przeraża. Mimo iż pojawiają się sceny z brutalnymi morderstwami.

„Przyjaciel to film zrealizowany stosunkowo poprawnie, praktycznie we wszystkich elementach. Zastrzeżeń nie budzi scenografia, czy gra aktorska. Również dobrze poprowadzona jest praca kamer. Jednak dzięki temu środki użyte do rozwoju fabuły, czy momenty, które powinny przerażać wydają się znajome, co za tym idzie niezaskakujące. Razić może muzyka, zbytnio sztampowością. Oczywiście podobnie jak wymienione wcześniej elementy filmowego rzemiosła, poprawna. Jednak w tym wypadku twórcy mogliby sobie darować odnoszenia się do dźwięków podobnych do tych wielokrotnie słyszanych już w filmach grozy, do których obraz Urbizu nawiązuje.

Czy zatem fabuła „Przyjaciela” jest przewidywalna i co za tym idzie nieciekawa? Odpowiedź musi być przecząca. Mocną stroną są wymyślone przez Estrelle postacie. Wystarczy powołać się na przykład Leatherface'a, który nie do końca zachowuje się tak jak pierwowzór z „Teksańskiej masakry piłą łańcuchową” Przecież nie morduje dziewczynki. Nawet chyba sam jest zaskoczony i zdezorientowany swoim zachowaniem względem niej. Czy jednak jego natura weźmie w końcu górę i zabije dziewczynkę? Albo matkę? Może kogoś jeszcze innego? Warto przekonać się samemu. Mimo wymienionych wcześniej minusów i posądzenia o brak innowacji, Urbizu zadbał o zaskakujący finał. Dzięki temu przeszło 70 minut seansu nie pójdzie na marne.

Screeny

HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: A REAL FRIEND HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: A REAL FRIEND HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: A REAL FRIEND HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: A REAL FRIEND HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: A REAL FRIEND HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: A REAL FRIEND HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: A REAL FRIEND HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: A REAL FRIEND HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: A REAL FRIEND HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: A REAL FRIEND HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: A REAL FRIEND HO, FILMS TO KEEP YOU AWAKE: A REAL FRIEND

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ reżyseria
+ pomysłowość
+ poruszona problematyka
+ Leatherface

Minusy:

- muzyka
- właściwie nie przeraża
- nieco zbyt bajkowy nastrój

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -