Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FINAL EXAM

FINAL EXAM

Final Exam

ocena:5
Rok prod.:1981
Reżyser:Jimmy Huston
Kraj prod.:USA
Obsada:Joel S. Rice, Cecile Bagdadi, Ralph Brown, Timothy L. Raynor
Autor recenzji:MK
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Zbędne wydaje mi się pisanie po raz kolejny o fali slasherów, jaka ogarnęła kino grozy lat 80-tych – powstałe w tej dekadzie klasyki tegoż podgatunku znają wszyscy, a sam nurt cieszy się niesłabnącą popularnością także dzisiaj. Skutkiem natłoku realizujących podobne schematy produkcji wiele z nich popadło w zapomnienie, niekoniecznie słusznie. Jednym z obrazów, który spotkał taki los jest „Final Exam” Jimmy’ego Hustona, dość solidny przedstawiciel kina stalk ‘n slash.

Grupie uczniów college’u w Północnej Karolinie sen z powiek spędza zbliżający się egzamin z chemii. Niektórzy traktują przygotowania do niego jak najbardziej poważnie, inni zajmują się w tym czasie balangowaniem i innymi formami korzystania z życia. Jednak już wkrótce wszystkich połączy coś, czego nie mogli przewidzieć – w murach uczelni zaczyna grasować anonimowy morderca …

„Final Exam” na pierwszy rzut oka nie różni się niczym szczególnym od olbrzymiej większości nakręconych w latach 80-tych slasherów, jednak jego dokładniejsza analiza może przynieść widzowi kilka ciekawych spostrzeżeń. Uwagę zwraca przede wszystkim postać mordercy (w tej roli Timothy L. Raynor) – jest on pozbawiony maski, a kamera dość swobodnie i bez większych ceregieli pokazuje nam jego twarz. Tak szybkie odkrycie kart jest usprawiedliwione przez scenariusz – do końca filmu o killerze nie dowiadujemy się praktycznie nic – jednak nie zmienia to faktu, iż „zwyczajny” i niespecjalnie ciekawy image pana z nożem nie każdemu musi przypaść do gustu. Niestety, osoby którym w/w element nie spodobał się nie odnajdą pociechy ani w tempie akcji ani w wysokim bodycouncie, gdyż pierwsze 50 minut obfituje w irytujące dłużyzny i nie oferuje zbyt dużej ilości interesujących scen, co mniej cierpliwych widzów może zrazić. Kiedy jednak akcja nabiera tempa, robi się naprawdę ciekawie – klimat budowany przez panujący w murach akademiku mrok i dobre zdjęcia będą mocnymi atutami w oczach każdego zwolennika slasherów. Niestety, nie zostały one poparte odpowiednią dawką brutalności, gdyż sceny morderstw w „Final Exam” do szczególnie krwawych nie należą. Niespecjalnie wypada również finał, dość przewidywalny i pozbawiony elementu zaskoczenia, hołdujący schematowi „final girl”.

Największą zaletą reżyserskiego debiutu Jimmy’ego Huston jest jednak muzyka. Skomponowana przez Gary’ego J. Scotta (znanego później z soundtracków do licznych seriali) ścieżka dźwiękowa klimatem przypomina słynne Halloween Theme i jako element budujący napięcie spisuje się nie gorzej niż jej odpowiednik w obrazie Johna Carpentera.

Gra aktorska nie budzi większych zastrzeżeń – większość z młodych aktorów w momencie pracy na planie „Final Exam” nie miała za sobą większego doświadczenia, jednak wypadli dość przekonująco, nie stając się przeszkodą w odbiorze obrazu. Kilkoro z nich pojawiło się także w innych horrorach (min. Sherry Willis-Burch w nacechowanym humorem „Killer Party”, który to film został w dużej części nakręcony w 1978 r., lecz ukończono go dopiero w 1984 r.)

Reasumując, „Final Exam” jest dość porządnym, choć nie pozbawionym wad slasherem, który powinien zadowolić miłośników podgatunku. Innym widzom polecam jednak zapoznać się wpierw z klasykami tej gałęzi horroru, gdyż liczne dłużyzny i skromna dawka brutalności nie pozwalają zarekomendować omawianej produkcji jako pozycji dobrej na rozpoczęcie przygody z kinem stalk ‘n slash. Tak czy owak nie uważam, aby ktokolwiek uznał czas spędzony z filmem Hustona za stracony, a to w zalewie prezentujących częstokroć opłakany poziom slasherów już coś znaczy.

Screeny

HO, FINAL EXAM HO, FINAL EXAM HO, FINAL EXAM HO, FINAL EXAM

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat drugiej polowy filmu
+ muzyka
+ dość przyzwoity slasher

Minusy:

- dłużyzny
- znikoma dawka brutalności
- postać mordercy nie każdemu przypadnie do gustu
- mało przekonujący finał

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -