Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FRIDAY THE 13TH PART VI - JASON LIVES

FRIDAY THE 13TH PART VI - JASON LIVES

Piątek Trzynastego część 6 - Jason Żyje

ocena:7
Rok prod.:1986
Reżyser:Tom McLoughlin
Kraj prod.:USA
Obsada:Thom Mathews, Jennifer Cooke, David Kagen, C.J. Graham, Ron Palillo, Tom Fridley
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6.16
Głosów:70
Inne oceny redakcji:
Buio Omega - 9
Flaco - 6
Piotr Sawicki - 5
Kinson - 5

Szósta część historii mordercy w hokejowej masce to zupełnie nowy rodział w historii serii. Od tejże właśnie wszystko diametralnie się zmienia, a Jason z bardzo odpornego i silnego mordercy zmienia się w jeszcze groźniejszą i niemal niezniszczalną postać.

Znany z dwóch poprzednich części, Tommy, jedzie wraz ze swoim kolegą z kliniki w rejony Crystal Lake. Celem tej przejażdżki jest grób Jasona Voorhees'a. Chłopak nie może otrząsnąć się po koszmarze, jaki przeszedł zarówno jako dziecko i młody człowiek. Ciągle prześladuje go morderca. Dlatego też postanowił odkopać miejsce spoczynku oprawcy i dla pewności oraz wewnętrznego spokoju, spalić ciało. Jednak na miejscu, na widok rozkładającego się ciała Jasona, przykre wspomnienia znów dopadają Tommy`ego. W przypływie złości wbija wielki, metalowy pręt wprost w jego zwłoki. Gdy już ma dojść do kremacji, nagle we wystający pręt, trafia piorun, który w niezwykły sposób przywraca życie słynnemu Jasonowi. Tommy'emu udaje się zbiec do najbliższego biura szeryfa, gdzie jednak funkcjonariusze uznają go za pomyleńca i bagatelizują sprawę. Jak się niedługo potem okazuje, popełnili błąd. Jason zabija pierwsze ofiary i kieruje swe kroki do obozu Crystal Lake, gdzie właśnie przyjechał nowy turnus.

Dla wielu fanów serii "Friday the 13th" właśnie na części szóstej skończył się okres jej świetności. Na pewno na takie stwierdzenie, wpłynął fakt, że Jason przez bardzo duży ładunek energii elektrycznej powrócił do życia. Wielbiciele Voorhees'a byli niepocieszeni, że ich ulubieniec stracił ze swej tajemniczości i po prostu stał się zombie. Jako wielki fan serii przyznam, że absolutnie mi to nie przeszkadza, ponieważ szósta cześć ma to, co najważniejsze: nastrój i dobre wykonanie. Atmosfera jest nadal bardzo dobra. Już od początku utożsamiamy się z losami głównych bohaterów. Z ekranu bije wręcz świeżość, w stosunku chociażby do kiepskiego "The New Beginning". Od razu odczuwamy, że mamy do czynienia z prawdziwym Jasonem, a nie jego marną podróbką. Na nastrój ma wpływ również świetna sceneria. Posoka leje się w dużych ilościach, a efekty wizualne stoją na dobrym poziomie. Niestety, nie są one już tak dobre, jak w poprzednich filmach serii. Sceny morderstw są dokładnie odwzorowane, ale jest tych "fajerwerków" znacznie mniej. Muzyka, nad którą pieczołowicie pracował Harry Manfredini, znów robi spore wrażenie. Idealnie dopasowana, wspaniała, dodaje każdym filmom z serii charakterystycznego smaczku. Aktorstwo stoi na bardzo wysokim poziomie. Nie musimy patrzeć już na głupich nastolatków, którzy najczęściej swą karierę zaczynali na planie "Piątku 13-ego". Mamy bowiem do czynienia z naprawdę uzdolnionymi aktorami, którym nie mam nic do zarzucenia. Tom McLoughlin został postawiony przed trudnym zadaniem. Po nieudanej części piątej oczekiwania były spore, a scenariusz trzeba było ułożyć tak, by wiarygodnie przedstawić kolejny powrót Jasona do życia i żeby nie kolidowało to z tym, co już zostało pokazane wcześniej. Wydaje mi się, że reżyser, który również napisał scenariusz do tej produkcji, wybrnął z powierzonego mu zadania bez większych potknięć.

Mimo, że seria "Piątków 13-ego" ma już najlepsze lata za sobą, to "Jason Lives" jest naprawdę solidną produkcją. Przyjemnie ogląda się go od początku do końca. Fani serii, oraz wielbiciele dobrych slasherów, na pewno nie będą się nudzić. Reszta raczej skończy projekcje z ironicznym uśmieszkiem na ustach.

Screeny

HO, FRIDAY THE 13TH PART VI - JASON LIVES HO, FRIDAY THE 13TH PART VI - JASON LIVES HO, FRIDAY THE 13TH PART VI - JASON LIVES HO, FRIDAY THE 13TH PART VI - JASON LIVES HO, FRIDAY THE 13TH PART VI - JASON LIVES HO, FRIDAY THE 13TH PART VI - JASON LIVES

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ świeżość
+ sceneria
+ gra aktorów
+ wreszcie stary, dobry Jason
+ solidne wykonanie

Minusy:

- gorsze efekty wizualne
- Jason - zombie
- niezbyt przekonująca końcówka
- niektóre momenty

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -