Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FRIDAY THE 13TH PART VII - THE NEW BLOOD

FRIDAY THE 13TH PART VII - THE NEW BLOOD

Piątek Trzynastego część 7 - Nowa Krew

ocena:6
Rok prod.:1988
Reżyser:John Carl Buechler
Kraj prod.:USA
Obsada:Lar Park Lincoln, Kevin Spirtas, Susan Blu, Terry Kiser, Kane Hodder
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:4.52
Głosów:62
Inne oceny redakcji:
Buio Omega - 8
Flaco - 5
Piotr Sawicki - 5
Kinson - 4

Od siódmej części "Piątku 13-ego" seria zaczęła staczać się coraz bardziej. Autorzy nie byli w stanie wymyśleć już nic oryginalnego.

Tina już od dzieciństwa była niezwykłą dziewczynką. Jej paranormalne zdolności pozwalały przesuwać przedmioty siłą woli lub nawet niszczyć różne konstrukcje. Pewnego dnia rodzice Tiny bardzo się pokłócili, w efekcie czego jej ojciec uderzył matkę. Dziewczynka była na niego wściekła i w przypływie złości powiedziała, że chce, aby ten umarł. Stało się tak jak sobie tego życzyła. Pomost, na którym stał zawalił się wraz z nim do wody. Mimo, że Tina jest już dorosła nadal obwinia siebie za śmierć ojca. Jej matka oraz doktor postanawiają jej pomóc. Znów przybywają w rodzinne strony i w miejsce tragedii, czyli do Crystal Lake. Starania lekarza na nic się jednak zdają. Tina biegnie na feralny (już odbudowany) pomost i prosi żeby ojciec wrócił. Jej nadprzyrodzone siły dają znów o sobie znać. Jednak do życia powraca Jason, który był uwięziony na dnie jeziora. Teraz wszyscy są w niebezpieczeństwie. Bezlitosny morderca znów będzie mścił się za śmierć swej matki, a w sąsiednim domku rozpoczyna się urodzinowa impreza. Nie wszyscy goście dojadą na czas...

Już na samym początku zaczynają się „schody”. Autorom zabrakło bardziej wiarygodnego pomysłu na ożywienia Jasona i wykorzystali władającą siłami psychokinetycznymi - Tinę. Zwykle podchodzę z dystansem do tego typu pomysłów w horrorach, ale dla "Piątku 13-ego" zrobiłem wyjątek. Nie oznacza to jednak, że jestem takim rozwiązaniem fabularnym zachwycony. Wręcz przeciwnie. Atmosfera traci bardzo wiele ze swej tajemniczości. Dziewczyna ciska Jasonem za pomocą swych myśli, co samo w sobie psuje już obraz całego filmu. Jeżeli mimo to przymkniemy oko na ten dziwny wymysł scenarzystów, otrzymujemy porządną dawkę slasherowego kina. Znów mamy grupkę nastolatków i mordercę w masce hokejowej, czyli prawie wszystko po staremu. Niestety "prawie". Efekty wizualne wraz z każdą kolejną częścią stają się coraz gorsze. Już w "Jason Lives" na nie narzekałem, ale teraz muszę z przykrością stwierdzić, że jest jeszcze gorzej. Kamera mało pokazuje, a efekty wizualne nie dorównują chociażby pierwszym czterem częściom z serii. Aktorzy swoje role odegrali bez większych wpadek. W poprzedniej części mieliśmy do czynienia z profesjonalnym aktorstwem, a w "The New Blood" powrócono do tradycyjnego schematu każdego "camp slasher", czyli do grupki niedoświadczonych nastolatków-amatorów. Jednak do ich ról nie mam zastrzeżeń. Muzyka jak zwykle stoi na wysokim poziomie i uatrakcyjnia to przeciętne widowisko. W postać Jasona wcielił się wreszcie najlepszy jego odtwórca - Kane Hodder. Nawet, gdy pan Voorhees paradował pod koniec filmu bez maski wyglądał bardzo ciekawie, aczkolwiek nie ma wątpliwości, że z "hokejową przyłbicą" jest mu o wiele bardziej do twarzy. Być może oceniłbym nawet "The New Blood" ciut wyżej, ale zraziła mnie naprawdę debilna końcówka, która moim zdaniem została przez scenarzystów totalnie spartaczona.

"Friday the 13th Part VII" nie znajdzie zbyt wielu zwolenników. Nawet fani slasherów będą kręcić nosami. Jeżeli jednak przymknąć oko na te wszystkie "paranormalne cuda", to siódmą część "Piątku 13-ego" można obejrzeć. W porównaniu jednak z "Jason Lives" jest zdecydowanie gorzej. Jednak, z sentymentu, stawiam naciąganą "szóstkę".

Screeny

HO, FRIDAY THE 13TH PART VII - THE NEW BLOOD HO, FRIDAY THE 13TH PART VII - THE NEW BLOOD HO, FRIDAY THE 13TH PART VII - THE NEW BLOOD HO, FRIDAY THE 13TH PART VII - THE NEW BLOOD HO, FRIDAY THE 13TH PART VII - THE NEW BLOOD HO, FRIDAY THE 13TH PART VII - THE NEW BLOOD HO, FRIDAY THE 13TH PART VII - THE NEW BLOOD HO, FRIDAY THE 13TH PART VII - THE NEW BLOOD

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ w miarę dobry slasher
+ główna bohaterka
+ ...i nic więcej nie przychodzi mi do głowy

Minusy:

- fabuła !!!
- końcówka !!!
- gorszy nastrój
- efekty wizualne

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -