Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NO MAN’S LAND: THE RISE OF REEKER

NO MAN’S LAND: THE RISE OF REEKER

Ziemia niczyja: Powrót szaleńca

ocena:4
Rok prod.:2008
Reżyser:Dave Payne
Kraj prod.:USA
Obsada:Michael Muhney, Mircea Monroe, Valerie Cruz, Wilmer Calderon
Autor recenzji:BartX
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:4
Głosów:4
Inne oceny redakcji:

Jest chyba tylko jedna rzecz gorsza od remake’ów i sequeli znanych filmów grozy: ich przeklęte prequele. Idea prequela – a więc filmu, którego fabuła poprzedza wydarzenia z oryginału – sprowadza się zazwyczaj do odzierania z tajemnicy czegoś, co fascynowało nas właśnie dlatego, że było dziwne, niejasne, nie do końca zrozumiałe. Bo przecież tak naprawdę wcale nie chcemy wiedzieć jak trudne było dzieciństwo Michaela Myersa (o którym opowiedział nam Rob Zombie w prequelu/remake’u „Halloween”), ani też nie życzymy sobie czuć empatii wobec sadystycznego Leatherface’a (do czego starał się nas zmusić Jonathan Liebesman w „Teksańskiej masakrze piłą mechaniczną: Początku”). Zło musi zostać niedookreślone aby nas naprawdę przerażało. Nie rozumie tego niestety reżyser Dave Payne, który w „Zapachu śmierci 2” za wszelką cenę chce nam pokazać skąd wzięło się cuchnące monstrum znane z jego filmu sprzed trzech lat.

Tak naprawdę jednak „Zapach śmierci 2” łączy w sobie zarówno cechy prequela jak i przeróbki poprzedniego dzieła Payne’a – choć może nie w tak dosłowny sposób jak miało to miejsce w przypadku wspomnianego wyżej „Halloween” Roba Zombie. Narodziny Reekera to więc zaledwie krótki wstęp (rozegrany sprawnie, zaskakująco i brutalnie; bez wątpienia są to najlepsze sceny w całym filmie), a właściwa fabuła polega na odgrzewaniu sytuacji znanych nam już z pierwszego „Zapachu śmierci”. Mamy tu więc znowu grupkę mniej lub bardziej przyjemnych bohaterów, którzy pewnego pechowego dnia spotykają rozsiewającego paskudny smród potwora i muszą wykombinować jakiś sposób na pozbycie się go. Nie będzie to łatwe bo ofiary Reekera to tym razem zarówno bandyci, którzy próbowali zwinąć się za granicę ze zrabowaną gotówką, jak i ścigający ich policjanci, a także parę nie mających ochotę na współdziałanie osób postronnych. Do tego dochodzi element, nazwijmy go: egzystencjalny, który nie zaskoczy nikogo kto pamięta jeszcze główną niespodziankę z oryginału.

Powiem szczerze: wierzę, że Payne nie kręcił kontynuacji „Zapachu śmierci” wyłącznie dla pieniędzy. Czuć, że facet chciał trochę podrążyć naszkicowane wcześniej pomysły i że autentycznie interesuje go postać stworzonego przez siebie potwora. Ale nie chwycił tym razem tematu z właściwej strony. Owszem, pod względem technicznym „Zapach śmierci 2” robi podobne wrażenie jak pierwszy film: niektóre sceny i tym razem porażają brutalnością i pomysłowo zastosowanymi efektami specjalnymi. Tylko co z tego, skoro nie służą opowiedzeniu sensownej czy choćby wciągającej historii? Fabuła nowego filmu Payne’a prowadzi niestety do nikąd, a najgorsze jest to, że uważny widz zda sobie z tego sprawę bardzo wcześnie i przez resztę seansu będzie mógł już czerpać przyjemność wyłącznie z podziwiania efektów specjalnych. A przecież niezupełnie o taki efekt chodzi w dobrym horrorze.

Czy będzie nam dane obejrzeć w niedalekiej przyszłości trzeci film z tej serii? Myślę, że tak. Prequel mimo wszystko nie jest przyjmowany najgorzej, a sam Reeker to postać autentycznie ciekawa i niepokojąca. Miejmy tylko nadzieję, że tym razem Payne postara się ponownie zaskoczyć widza, tak jak zrobił to w pierwszym filmie, a nie ograniczy się wyłącznie do polerowania i unowocześniania wcześniejszych pomysłów, jak ma to miejsce w części drugiej.

Screeny

HO, NO MAN’S LAND: THE RISE OF REEKER HO, NO MAN’S LAND: THE RISE OF REEKER HO, NO MAN’S LAND: THE RISE OF REEKER HO, NO MAN’S LAND: THE RISE OF REEKER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ wstęp
+ Reeker
+ nieźli aktorzy
+ efekty specjalne

Minusy:

- niewiele tu nowości
- fabuła nie bardzo wciąga
- finał mocno rozczarowuje

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -