Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PENNY DREADFUL

PENNY DREADFUL

Oszukać strach

ocena:5
Rok prod.:2006
Reżyser:Richard Brandes
Kraj prod.:USA
Obsada:Rachel Miner, Mimi Rogers, Chad Todhunter, Mickey Jones, Liz Davies
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:8
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

Od czasów „Autostopowicza” (1986) Roberta Harmona powszechnie wiadomo, że zabieranie w deszczową noc, nieznajomego do samochodu, w dodatku na kompletnym pustkowiu wróżyć może tylko poważne kłopoty dla okazującego miłosierdzie kierowcy. Widocznie bohaterki „Penny Dreadful” („Oszukać strach”) – terapeutka Orianna oraz jej pacjentka, cierpiąca na samochodową fobię Penny nie oglądały filmu Harmona ani setki innych filmów, w których ten schemat się pojawiał. Reżyser „Penny Dreadful”, Richard Brandes „Autostopowicza” z pewnością widział i postanowił ożywić nieco już skostniałą formułę filmów o podróżujących autostopem psychopatach.

Penny jako mała dziewczynka przeżyła straszliwy wypadek samochodowy, w którym zginęli jej rodzice. Po wielu latach, już jako dorosła dziewczyna, cierpi na fobię samochodową – panicznie boi się podróżować autem. Mimo to jej terapeutka, Orianna uważa, że tylko bezpośrednie zmierzenie się z traumą może przynieść wyleczenie Penny. Zabiera więc dziewczynę na samochodową wycieczkę do miejsca, w którym doszło do wypadku. Po drodze kobiety potrącają zakapturzonego, milczącego mężczyznę. Okazuje się, że nic mu się nie stało, podwożą go wiec w okolice, gdzie jak się orientują po chwili panuje kompletna pustka. Mężczyzna wysiada, ale przebija oponę nożem. Wkrótce kobiety zatrzymują się pośród leśnej głuszy – okazuje się, że zapasowa opona tez jest popsuta a komórki nie mają zasięgu. Orianna wyrusza po pomoc, a Penny zostaje w budzącym przerażenie samochodzie. Ale znacznie większe przerażenie budzi czająca się w mroku lasu postać psychopatycznego mordercy, który właśnie rozpoczął swą chorą grę. Zafunduje Penny taką terapię, jaką zapamięta do końca życia.

Było, było. I Brandes zdawał sobie z tego sprawę, dlatego wpadł na prosty, ale oryginalny pomysł. Rzeczywistym bohaterem filmu uczynił nie tytułową bohaterkę, ale samochód. To w nim niemal przez cały czas trwania akcji przebywa kamera, opuszczając wnętrze samochodu tylko po to by okazać ofiary psychopaty nieświadome pchające mu się pod nóż. A także, żeby pozbawić widzów złudzeń, że pomoc nadejdzie ze zewnątrz. Takie ryzykowne ograniczenie przestrzeni filmowej widziałem w „Wind Chil”, ale w „Penny Dreadful” reżyser wykazał się jeszcze większą odwagą, bo uwięził w samochodzie jedną osobę (druga była – jeśli można tak wyrazić - obecna była tylko ciałem). Śmiały, niezły pomysł, tym bardziej, że twórcy zmuszają swą bohaterkę do czegoś więcej niż odwiedzin miejsca wypadku. Zgotowali jej znacznie gorszy los – zamknięcie w pułapce samochodu, która jest jednak jedynym bezpiecznym (oczywiście do czasu) schronieniem przed czyhającym na zewnątrz okrutnym i bezwzględnym mordercą.

Oglądanie przez kilkadziesiąt minut miotającej się dziewczyny mogłoby być dość nudne, dlatego twórcy filmu i odtwarzająca postać Penny, Rachel Miner (młodej, lecz doświadczonej aktorki mającej w dorobku prawie 40 ról kinowych i telewizyjnych) robią wszystko by widz nie zaczął ziewać. Są momenty, kiedy rzeczywiście dalecy jesteśmy od tej tak nie lubianej przez artystów czynności – zwłaszcza, gdy reżyser sugeruje, że być może cała sytuacja rozgrywa się w zestresowanym umyśle bohaterki. Niestety ta sugestia - interesująca i obiecująca nietuzinkowy obraz – szybko zostaje przez twórców „Penny Dreadful” porzucona na rzecz typowo slasherowych rozwiązań. Choć przyznać trzeba, ze pomysł by szyby samochodu dokładnie umazać krwią, tak by w wnętrzu panowała krwista ciemność był perwersyjnie przedni. Niestety o słabości filmu decyduje właśnie postać mordercy, zbudowana w całości z klisz (zakapturzony, milczący, zabijający, jakby tylko to potrafił robić, a przy tym dysponujący niemal boską wszechwiedzą o swych ofiarach). Oczywiście nikt nie żąda by ta wyrosła z konwencji postać na przykład męczyła się przy zabijaniu czy pomyliła drogę w spowitym ciemnością lesie, lecz miło by było gdybyśmy coś o tej postaci wiedzieli poza tym, że najwyraźniej z powodu bezsenności zabawia się kosztem biednej dziewczyny zakleszczonej w samochodzie. Być może chodzi o symboliczny wymiar? O Zło w czystej postaci, albo o projekcję lęku bohaterki uosobionej w postaci zabójcy? Tylko, że to już też było. Zamiast więc obiecanej świeżej krwi, otrzymujemy jedynie nieudolną próbę rozruszania schematu, o której mniej więcej w połowie filmu wszyscy, łącznie reżyserem i scenarzysta zapominają. Zwłaszcza owa wtórność rzuca się w oczy w urwanym finale, który sprawia wrażenie jakby reżyser nie miał pojęcia jak go zakończyć, więc po prostu uciął historię. Na wszelki wypadek pozostawiając jednak otwarte drzwi dla kontynuacji.

Konsekwencją papierowej postaci mordercy jest niestety brak chwytającej za gardło grozy. Trudno odmówić Brandesowi i jego ekipie starań, ale pokazywanie ciemnego lasu czy migoczącej sylwetki zabójcy raczej niewielu widzów wystraszy. Gwoli jednak recenzenckiej uczciwości przyznać trzeba, że jest w tym filmie jedna jump scene, która rzeczywiście zjeży nam włosy na głowie. Jednak jedna chwila autentycznej grozy horroru z prawdziwego zdarzenia nam nie uczyni. Otrzymujemy zatem przeciętniaka, który na rozstaju dróg wybrał tę, która prowadzi do setek podobnych filmów.

Screeny

HO, PENNY DREADFUL HO, PENNY DREADFUL HO, PENNY DREADFUL HO, PENNY DREADFUL

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ solidny slasher
+ odważny pomysł by ograniczyć większość akcji do wnętrza samochodu
+ kilka niezłych scen
+ przyzwoita gra aktorska
+ potencjał

Minusy:

- ...niewykorzystany jednak
- wraz z rozwojem akcji robi się coraz bardziej przeciętnie
- postać mordercy
- zakończenie
- niewiele emocji i grozy z prawdziwego zdarzenia

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -