Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NIGHT OF THE LIVING JEWS

NIGHT OF THE LIVING JEWS

Noc żywych Żydów

ocena:7
Rok prod.:2008
Reżyser:Oliver Noble
Kraj prod.:USA
Obsada:Kaspur Nine, Valerie Fanarjian, Phillip Levine, Sierra DeCrosta, Peter Rentfrow, Alexandra Angeloch
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6.5
Głosów:4
Inne oceny redakcji:

Co byście powiedzieli na smakowitą filmową miksturę, w skład której wchodziłyby składniki wcześniej widziane w takich kinowych gigantach jak „Night of the Living Dead”, „Evil Dead”, „Braindead” i „Straight Story” Davida Lyncha? Smakowałaby? Zaznaczyć muszę, iż kucharzem jest osoba, która pojęcie politycznej poprawności ma w głębokim poważaniu i żartowanie z różnych nacji uważa za świetna zabawę. Gotowi więc jesteście na ten zabójczy, postmodernistyczny eliksir?

Jego nazwa to „Night Of The Living Jews”. Skojarzenia z filmową serią Georga A. Romero o zombie są więc jak najbardziej na miejscu. Krótkometrażowy, nakręcony z jajem horror opowiada o inwazji zombie-Żydów na dom typowej amerykańskiej rodziny składającej się z małżeństwa, dwojga dzieci i pięknej, czarnej świnki. Zombie jak to zombie, nie czują respektu przez żywymi, pragną bowiem tylko jednego – jak najszybciej zeżreć ich mózgi i wnętrzności. W rytm chasydzkich skocznych melodii horda umarlaków ubranych w tradycyjne żydowskie chałaty i przyozdobiona fantastycznymi pejsami próbuje za wszelką cenę dostać się do domostwa zamieszkiwanego przez czteroosobową rodzinę. Kiedy już sytuacja wymyka się spod kontroli, a żydowskie pejsy niczym zabójcze glisty penetrują trzewia kolejnych żywych, do akcji wkracza John Liebowitz, człowiek który poznał tajemnicę żydowskich zombie. Tylko on wie jak walczyć z rozszalałym tłumem hebrajskich, żądnych krwi bestii dowodzonych przez rogatego rabina. Pełne grozy i szaleństwa starcie jest nie do uniknięcia. A jego wynik okryty jest mgłą tajemnicy nawet przed obliczem samego Jahwe.

Nie ma co, udała się Oliverowi Noble ta filmowa maca. Co prawda reżyser nie użył do jej doprawienia ani krwi dziewiczej ani menstruacyjnej, jednak zestaw filmów, jakie posłużyły mu do inspiracji budzi szacunek. W dość specyficzny i oryginalny sposób sparodiował przede wszystkim „Noc żywych trupów” Georga A. Romero. Fantastycznie „podrobił” jego mroczny klimat i poruszające się w charakterystyczny, znany wszystkim fanom horroru sposób zombie. Smakowicie wyglądają również zapożyczenia z innych znanych dzieł filmowych. Na szczególną uwagę zasługuje mechaniczny rumak, na którym przyjeżdża z odsieczą terroryzowanej rodzinie John Liebowitz. Kolejnym kapitalnym motywem są bardzo ruchliwe chasydzkie pejsy, których zadaniem jest wnikanie w ciała żywych, jeszcze nie zarażonych ludzi. Takich „kwiatów” jest w filmie Noble’a mnóstwo. Dla uważnego i zapoznanego z klasyką horroru widza będzie więc nie lada gratką wyszukiwanie w „Night Of The Living Jews” wszystkich intertekstualnych smaczków.

Nie w tym jednak rzecz, aby ślęczeć przed nim z zestawem narzędzi interpretacyjnych i analitycznych. „Night Of The Living Jews” zrobiony został przez zagorzałych fanów horroru, dla innych fascynatów tegoż gatunku filmowego. Podczas kręcenia najistotniejsza była dla twórców zabawa tworzywem i konwencją, zaś dla odbiorców najważniejsza powinna być radość z obcowania z dziełem przeznaczonym specjalnie dla nich. Film Noble’a zasługuje na szacunek jeszcze z innego powodu. Jak na amatorską, niezależną produkcję został wykonany nad podziw profesjonalnie. „Night Of The Living Jews” jest opowiedziany nie tylko zgodnie ze wszystkimi wzorcami tworzenia dzieła filmowego, lecz także wyróżnia się pomysłowością formalną przejawiającą się chociażby w zastosowaniu nieszablonowych ustawień kamery podczas kręcenia wielu ujęć.

Nie pozostaje mi nic innego, jak parafrazując słowa jednego z najbardziej znanych polskich kaznodziei, „Aj-waj i do przodu!”, gorąco polecić wszystkim gojom (i nie tylko) świetną zabawę w horror zaserwowaną przez Olivera Noble’a.

Screeny

HO, NIGHT OF THE LIVING JEWS HO, NIGHT OF THE LIVING JEWS HO, NIGHT OF THE LIVING JEWS HO, NIGHT OF THE LIVING JEWS HO, NIGHT OF THE LIVING JEWS HO, NIGHT OF THE LIVING JEWS HO, NIGHT OF THE LIVING JEWS HO, NIGHT OF THE LIVING JEWS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ kapitalna zabawa konwencją zombie movie
+ cytaty i nawiązania do wielu znanych horrorów
+ ogromny dystans twórców połączony z niezależnością wobec political correctness
+ humor, humor i jeszcze raz humor

Minusy:

- biorąc pod uwagę, iż jest to amatorska i niezależna produkcja, żadnych

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -