Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DRACULA

DRACULA

Dracula

ocena:6
Rok prod.:1992
Reżyser:Francis Ford Coppola
Kraj prod.:USA
Obsada:Gary Oldman, Winona Ryder , Keanu Reeves , Anthony Hopkins
Autor recenzji:Paweł
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:7.57
Głosów:160
Inne oceny redakcji:
Sabbath - 6
Kinson - 9
Carmilla - 7
Skaraś - 9

Vlad Tepes (1430/1431-1476/1477) - władca Wołoszczyzny, syn Księcia Vlada Draculi. Swój przydomek zawdzięcza niebywałemu okrucieństwu z którego zasłynął (z rumuńskiego 'tepes'='ten, który wbija na pal'). Na przełomie 1476/1477 został wzięty do tureckiej niewoli, gdzie poddawany torturom, zginął poprzez ścięcie głowy. Po śmierci nazywany, podobnie jak jego ojciec, Vladem Draculą.

Akcja filmu rozpoczyna się w XV w. kiedy Vlad Tepes Dracula (Gary Oldman) wyrusza na wyprawę krzyżową. Podczas nieobecności Księcia na zamku, jego ukochana - Elisabet, otrzymuje fałszywą wiadomość informującą o śmierci męża. Zrozpaczona rzuca się z wieży. Kiedy Vlad powraca na zamek odnajduje swoją ukochaną martwą. W gniewie wyrzeka się Boga i przeklinając go przebija krzyż mieczem, z którego zaczynają wylewać się litry krwi. To ona będzie od tej pory jego jedynym pokarmem, a Bóg największym wrogiem. Skazany na wieczne życie, pragnie tylko odnaleźć swoją ukochaną, która choć zmarła, żyje wiecznie w jego sercu. Ponad 400 lat później Dracula nadal żyje w swojej posiadłości. Pewnego dnia zjawia się u niego przedsiębiorca handlowy - Jonathan Harker (Keanu Reeves), od którego Vlad ma zamiar kupić posiadłość w Londynie. Kiedy jednak Książę, w czasie wizyty handlowca, dostrzega ukochaną mężczyzny na zdjęciu, rozpoznaje w niej swoją utraconą miłość. Jonathan zostaje uwięziony w zamku i zniewolony przez wampirzyce Vlada nie ma szans na ucieczkę. W tym czasie Dracula wyrusza do Londynu, aby odnaleźć to co tak dawno utracił.

Od strony fabularnej produkcji Coppoli nie można nic zarzucić. Ciekawy scenariusz, powstały na podstawie powieści Brama Stokera pod tym samym tytułem (dodatkowo okraszony średniowiecznymi scenami z życia Księcia Draculi), zapewnia dobrą rozrywkę i nie nudzi, pomimo iż filmów powstałych na podstawie książki Stokera było już wiele. Aktorsko film również prezentuje wysoki poziom. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, zważywszy na to, że Coppola zatrudnił w nim całą plejadę gwiazd z Garym Oldmanem, Winonom Ryder i Anthonym Hopkinsem na czele. Największym minusem filmu jest jego warstwa wizualna. Całość nakręcona w studiu, przy sztucznym oświetleniu, sztucznych pejzażach, przypomina raczej baśń niż horror. Nie pozwala nam to "wejść" w film, ogląda się go jakby stojąc z boku. Podziwiamy jedynie jego piękno (mimo minusów takiej realizacji, należy przyznać, że jest to na swój sposób dzieło sztuki ), ale nie przeżywamy go. Coppola jest reżyserem o dużym potencjale i dostając taką historię do zrealizowania, mógł stworzyć naprawdę przerażający horror. Jednak świadomie bądź nie, zrezygnował z tego.

"Dracula" znakomicie sprawdza się za to jako baśń. Nie tylko ze względu na całą otoczkę wizualną, ale ze względu na jego fabułę. Historia Księcia Draculi jest tak naprawdę historią o wielkiej miłości. Nieśmiertelnym uczuciu zdolnym pokonać nawet śmierć. Jest to piękne, ale byłbym w stanie poświecić to wszystko na rzecz grozy, której w tym filmie ewidentnie brakuje.

Warto obejrzeć jako, że jest to jeden z najlepiej zrealizowanych "horrorów" w historii kina. Napisałem horror w cudzysłowiu, gdyż jako horror nie spełnia on swojej podstawowej roli - straszeniu widza. Sięgając po film należy o tym pamiętać. Inaczej można się strasznie zawieść.

Screeny

HO, DRACULA HO, DRACULA HO, DRACULA HO, DRACULA HO, DRACULA HO, DRACULA

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ aktorstwo
+ profesjonalnie wykonana warstwa wizualna

Minusy:

- baśń, a nie horror

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -