Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FEAR ITSELF, EP.07: COMMUNITY

FEAR ITSELF, EP.07: COMMUNITY

Fear Itself, Ep.07: Community

ocena:7
Rok prod.:2008
Reżyser:Mary Harron
Kraj prod.:USA
Obsada:Brandon Routh,, Shiri Appleby, , John Billingsley, , Bonita Friedericy
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:3
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Poprzednie odcinki serialu „Fear Itself” delikatnie mówiąc nie rozpieszczały widzów ani ciekawymi fabułami, ani interesującymi postaciami, nie mówiąc już o klimacie lęku czy strachu, tak przecież oczekiwanych od produkcji mieszczących się w konwencji kina grozy. „Community” to chyba pierwszy odcinek serii, który naprawdę intryguje i przykuwa uwagę widza przede wszystkim bardzo atrakcyjnym pomysłem łączącym w sobie nie tylko wątki horroru, lecz także dramatu obyczajowego.

Bobby i Tracy, młodzi małżonkowie mieszkający w niewielkim mieszkaniu położonym w nie najlepszej i nie najbezpieczniejszej dzielnicy wielkiego miasta, postanawiają ułożyć sobie życie, a spoiwem jego dorosłej i odpowiedzialnej odsłony ma być dziecko. Nie chcą jednak, aby pociecha dorastała w miejscu, w którym ryk syren alarmowych i huk strzałów są chlebem powszednim dla wszystkim mieszkańców dzielnicy. Pragną osiedlić się w okolicy, w obrębie której bezpieczeństwo, zwłaszcza dzieci, byłoby priorytetem nadrzędnym. Na jednym z przyjęć dowiadują się o podmiejskim strzeżonym osiedlu, w którym zdecydowaną większość mieszkańców stanowią rodziny posiadające dzieci. Młodzi małżonkowie po pierwszej wizycie w dzielnicy zamieszkiwanej przez Społeczność zakochują się w niej i postanawiają jak najszybciej uregulować formalności pozwalające im zamieszkać w jednym z wolnych domów w obrębie strzeżonej strefy. Początkowo nie przeszkadza im dość natrętne wścibstwo sąsiadów oraz wiedza postronnych ludzi o ich intymnym życiu. Kiedy jednak dowiadują się, że w ciągu sześciu miesięcy może im być odebrany dom, jeśli Y nie znajdzie w tym czasie w ciążę, zaczynają dostrzegać coraz więcej niepokojących wydarzeń, które wskazują na to, iż Społeczność to nie miejsce mlekiem i miodem płynące, a rządzone w totalitarny sposób więzienie.

Pomimo niewątpliwych zalet, epizod wyreżyserowany przez Mary Harron ma jedną zasadnicza wadę – zbyt szybkie, niedokładne i powierzchowne potraktowanie tematu ucieczki współczesnego człowieka od wolności. To, co bowiem przedstawiła w swoim filmie reżyserka mogło być świetnym tematem na obraz długometrażowy. Wyobraźmy sobie film wykorzystujący konwencję kina grozy w ukazaniu życia zamożnych ludzi, którzy w imię bezpieczeństwa rezygnują z większości zagwarantowanych im przeczcież przez konstytucję swobód obywatelskich. Dostalibyśmy nie tylko atrakcyjny, budzący grozę film o okrucieństwie grupy zjednoczonej wspólnym celem wobec buntującej się jednostki, lecz także symboliczną opowieść o współczesnym społeczeństwie żyjącej w psychozie strachu choćby przed zagrożeniem terrorystycznym. Oprócz tego historia Mary Harron ma jeszcze potencjał obyczajowy, ponieważ w krytycznym momencie małżonkowie muszą opowiedzieć się po którejś ze stron konfliktu. A co, jeśli jeden z małżonków godzi się na życie w permanentnej inwigilacji, a drugi zaś uważa taką egzystencję za zaprzeczenie wszystkich wartościom, jakimi powinien kierować się człowiek? Dramat non stop śledzonej jednostki, tragedia małżeńska, wreszcie duża i wpływowa grupa ludzi zdolna do każdego okrucieństwa w imię zachowania wspólnoty – o tym mógłby być pełnometrażowy film wykorzystujący pomysły zasygnalizowane tylko w epizodzie Mary Harron.

Nie zmienia to faktu, iż „Community” ogląda się bardzo dobrze. Od początku bohaterowie wzbudzają zainteresowanie i sympatię, dzięki czemu z przejęciem ogląda się ich zmagania z coraz bardziej wrogo nastawioną wspólnotą osiedla. Nie można tego powiedzieć o bohaterach drugiego planu, ale ich jednowymiarowość i sztuczność wynika zapewne z braku czasu na dokładną i interesującą ekspozycję.

Screeny

HO, FEAR ITSELF, EP.07: COMMUNITY HO, FEAR ITSELF, EP.07: COMMUNITY HO, FEAR ITSELF, EP.07: COMMUNITY HO, FEAR ITSELF, EP.07: COMMUNITY

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ świetny pomysł na inteligentny horror
+ dobrze wykreowane postacie pierwszego planu
+ klimat osaczenia i inwigilacji
+ efektowne zakończenie

Minusy:

- za krótki
- zbyt powierzchownie potraktowanie wielu problemów
- słabe postacie drugiego planu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -