Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FRIGHT NIGHT

FRIGHT NIGHT

Postrach Nocy

ocena:7
Rok prod.:1985
Reżyser:Tom Holland
Kraj prod.:USA
Obsada:Chris Sarandon, William Ragsdale, Amanda Bearse, Roddy McDowall, Stephen Geoffreys
Autor recenzji:Andmel
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7.9
Głosów:29
Inne oceny redakcji:
Buio Omega - 8
Majster - 7
Flaco - 7
Kinson - 7

"Dzieciaki nie są dziś zainteresowane wampirami, one chcą oglądać biegających wkoło szalonych morderców odcinających głowy" - Takie słowa wypowiada jeden z bohaterów filmu Peter Vincent. Czy jest to osąd prawdziwy ? Gdyby się nad tym zastanowić, to wampiry powoli spychane są na margines filmów grozy, a na pewno najlepsze czasy mają już za sobą. Czas pokaże co stanie się z ta popularnymi postaciami, czy aby nie zasną na zawsze w swych wyściełanych atłasem trumnach ?

Głównym bohaterem filmu jest młody student Charley Brewster. Poznajemy go w trakcie namiętnych pocałunków ze swoja dziewczyna Amy Peterson. Niby wszystko wydaje się w porządku: nauka, dom, dziewczyna. No i nasz bohater, podobnie jak my - czytelnicy www.horror.com.pl jest fanem horrorów. Szczególnie lubi oglądać telewizyjne przygody Petera Vincenta - nieustraszonego zabójcy wampirów. Jednak pewnego dnia do opuszczonego domu w sąsiedztwie sprowadzają się nowi lokatorzy. A tak naprawdę sprowadzają się niezbyt zwyczajnie, bo są to dwaj faceci z trumną (matka bohatera bierze ich za gejów). Fakt ten budzi uzasadnione podejrzenia Charleya, tym bardziej że w okolicy zanotowano wiele przypadków zabójstw młodych kobiet. Pech chciał, że chłopak widział jedną z ofiar idącą do domu podejrzanych sąsiadów. Wkrótce bohater dochodzi do wydawałoby się dziwacznego wniosku - ci lokatorzy są wampirami! Nikt oczywiście mu nie wierzy (no my byśmy też zapewne nie uwierzyli), ani dziewczyna, ani zwariowany kumpel Evil Ed Thompson, tym bardziej policja (Jerry Dandridge jest wampirem ! Taaa jasne, a ja jestem Brudny Harry). Czas zaczyna dla naszego bohatera biec coraz szybciej, wampir wie, iż Charley poznał jego sekret. Chłopak musi teraz walczyć o życie nie tylko swoje, ale i dziewczyny. Chwytając się ostatniej deski ratunku prosi o pomoc właśnie wyrzuconego z pracy Petera Vincenta. Okazuje się niestety , że zabijaniem wampirów to on zajmował się tylko na szklanym ekranie, a w życiu jest raczej dość bojaźliwą osobą. Pragnąc świętego spokoju (a także i za 50 $) inscenizuje oszukańczy test sąsiada na wampiry, jednak nie wszystko przebiega tak jak to sobie zaplanował. Po wielu perypetiach Charley i Peter łączą siły we wspólnej walce ze złem nocy. Czy ta niezbyt dobrana para ma jakiekolwiek szanse na pokonanie wampira i jego pomocników ?

Film Fright Night jest debiutem reżyserskim Toma Hollanda, znanego z kilku innych filmów grozy (np. Child's Play , Thinner odcinki Tales from the Crypt). Obraz ten okazał się dość sporym sukcesem, więc kilka lat później zaowocował częścią drugą. Podobnie jak w przypadku drugiej znaczącej pozycji lat 80-tych - Lost Boys, film ten jest horrorem komediowym. Pierwsza połowa filmu to bardziej komedia niż film grozy. Dopiero później robi się straszniej i pojawiają się krwawe efekty specjalne. Reżyser jednak nie epatuje przemocą, nie nadużywa wspomnianych efektów, może to i dobrze, bo niektóre wyglądają dziś niezbyt świeżo. Wyjątkiem jest dość przejmująca śmierć młodego wampira. Młodzi aktorzy doskonale radzą sobie z odtwarzanymi rolami, szczególnie zapada zaś w pamięć rola Petera Vincenta granego przez nieżyjącego już Roddy McDowalla. Skąd takie nazwisko u pogromcy wampirów ? to bardzo proste - Peter od Petera Cushinga a Vincent od Vincenta Price, dwóch legendarnych odtwórców kina grozy. Film wydaje się być lekkim pastiszem dawnych filmów grozy spod znaku litery B. Jak przystało na film lat 80-tych w tle rozbrzmiewa muzyka z tego okresu. Niestety jest kilka drażniących momentów w filmie, więc muszę wbić kilka kołków. Skoro główny bohater jest fanem horrorów i serialu o wampirach, to po co pyta się swego kumpla o ich sposoby zabijania ? Ukąszona Amy może być tylko uratowana do świtu, do tego czasu trzeba zniszczyć głównego wampira Dandridge. Zabijają go jednak po świcie a dziewczyna powraca do normalności. Na koniec kilka ciekawostek: wampir Jerry Dandridge wchodząc do pokoju chłopca nuci piosenkę Stranger in the Night, a aktor odtwarzający rolę Evil Eda Thompsona czyli Stephen Geoffreys porzucił karierę w Hollywood dla występów w gejowskich filmach porno (pod pseudonimem Sam Ritter). Podsumowując: film adresowany do szerokiego kręgu odbiorców, a szczególnie do tych co lubią klimaty lat 80-tych i oprócz gęsiej skórki mają ochotę czasem się pośmiać (choć osobiście bardziej cenię Lost Boys : )

Screeny

HO, FRIGHT NIGHT HO, FRIGHT NIGHT HO, FRIGHT NIGHT HO, FRIGHT NIGHT HO, FRIGHT NIGHT HO, FRIGHT NIGHT HO, FRIGHT NIGHT HO, FRIGHT NIGHT HO, FRIGHT NIGHT HO, FRIGHT NIGHT HO, FRIGHT NIGHT HO, FRIGHT NIGHT

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ scenariusz
+ dobre aktorstwo
+ elementy komediowe
+ lata 80-te

Minusy:

- wspomniane w tekście dziury w scenariuszu
- kiepskie efekty specjalne w końcówce

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -