Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DRACULA 2000

DRACULA 2000

Dracula 2000

ocena:5
Rok prod.:2000
Reżyser:Patric Lussier
Kraj prod.:USA
Obsada:Gerard Butler , Justine Waddell , Christopher Plummer
Autor recenzji:Piekarz
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:3.98
Głosów:54
Inne oceny redakcji:
Flaco - 4
Drachu - 3

"Każde dziecko dobrze wie, że Drakula pije krew, czy się schowasz, czy też nie, on i tak znajdzie cię." Ile latek to straszy nas?....chyba będzie z 2000 lat...

Matthew van Helsing w podziemiach londyńskiej posiadłości trzyma prawdziwe Zło, którego strzeże od wielu, wielu lat. Któregoś wieczoru, grupa złodziei, łakoma łatwego i cennego łupu, postanawia dostać się do lochów Van Helsinga. Wśród mało wartościowych antyków znajdują srebrną trumnę, która jest strzeżona przez różne pułapki. Wielka troska o jej bezpieczeństwo, zwraca uwagę rabusiów, którzy postanawiają zabrać ją ze sobą. Okazuje się to wielką pomyłką, którą przyjedzie im przypłacić śmiercią. W trumnie spoczywa bowiem legendarny Dracula. Przebudzony z długiego snu, oprócz nieokiełznanej żądzy krwi, pragnie również okrutnej zemsty na Van Helsingu .

Kolejny film o Draculi, którego posępna postać wraca do nas co jakiś czas w coraz to nowszych i ciekawszych produkcjach. Tym razem, Książe powrócił w 2000 rok, dzięki czemu film zyskuje ogromną oryginalność. Nad produkcją pracował sam Wes Craven, co jest znakiem jakości, choć tym razem, nie najwyższej. Film ten to produkcja średnich lotów, w którym najbardziej podobały mi się dwie rzeczy: aktor grający Draculę oraz koniec film, a wraz z nim wyjaśnienie, kim naprawdę jest Książę !! Trzeba przyznać, że aktor grający tytułową postać wzniósł się na wyżyny swojego kunsztu aktorskiego i obok Christophera Lee, jest moim zdaniem najlepszym odtwórcą tej roli. Butler posiada niesamowity urok i wdzięk i jest po prostu przystojny, czego nie można było powiedzieć o Garym Oldmanie, wcześniejszym odtwórcy roli Draculi. Niestety, jest mało znany, ale z drugiej strony, czy to źle? W obsadzie filmu brak zresztą gwiazd, może oprócz Christophera Plummera odgrywającego rolę Val Helsinga . Niedobór znanych aktorskich twarzy rekompensuje za to genialne zakończenie filmu. Natomiast to, co mi się nie podobało w filmie, to mimo interesującej fabuły, nie wykorzystana szansa uczynienia z obrazu Patrica Lussiera prawdziwego arcydzieła. Zamiast tego otrzymujemy przeciętny film. Zbyt słabo wykorzystano w filmie scenerie XXI wieku. A przecież narkotyki, alkohol, nowoczesna broń, wojny , supertechnologie i wiele, wiele innych mogły znakomicie przybliżyć dzisiejszy świat i ukazać różnice między naszym a światem Draculi. To jest morze możliwości, ale twórcy bezceremonialnie przenieśli Księcia z innego wieku w nasz, dali Van Helsinga, zamiast Miny, mamy Mary i kasa leci, a to naprawdę mógł być świetny film… Po drugie: film niestety, nie jest straszny. To nie kino dla prawdziwy wyjadaczy horrorów, którzy jak nie zasną na nim, to na pewno uznają, że większość starszych filmów o Draculi było lepszych. Po trzecie - i dla mnie osobiście najważniejsze, film nie ma nastroju. Historia filmowego Draculi należy do takich, że czy się chce, czy nie, zawsze będzie porównywana do poprzednich ekranizacji, mimo pewnych fabularnych różnic. Sam porównywałem ten film do "Draculi" Francisa Forda Coppolli, który czarował atmosferą, scenerią, muzyką i aktorską grą . W "Draculi 2000", nic z tych rzeczy nie jest w stanie dorównać dziełu twórcy „Czasu Apoklipsy” ( może, oprócz tego, że Gerard Butler jest lepszym Draculą niż Gary Oldman).

"Dracula 2000" jest filmem interesującym, ale na pewno nie przełomowym. Moim zdaniem więcej w nim hollywoodzkiego kiczu, niż wampirzego klimatu. Zrobiony raczej dla pieniędzy, a nie dla podtrzymania tradycji Księcia Ciemności. Ale dość narzekania, bo jeszcze mógłbym kogoś na dobre odstraszyć od oglądania tego filmu, a tego nie chcę. Bo obejrzeć, mimo wszystko, warto.

Screeny

HO, DRACULA 2000 HO, DRACULA 2000 HO, DRACULA 2000 HO, DRACULA 2000 HO, DRACULA 2000 HO, DRACULA 2000

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Gerard Butler jako Dracula
+ Genialna końcówka

Minusy:

- Nie wykorzystano wszystkich możliwości, jakie stwarzał film
- Brak ciekawych aktorów (czytaj: ciekawie grających )
- Nie ma nastroju "Draculi"
- W porównaniu z innymi filmami o Draculi wypada bardzo słabo

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -