Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:VIDEO CLIP

VIDEO CLIP

Video Clip

ocena:4
Rok prod.:2007
Reżyser:Pakphum Wonjinda
Kraj prod.:Tajlandia
Obsada:Ngamsiri Arsira-Lertsiri, Warot Pitakanonda, Nuttapong Tangkasam, Paopol Thephasdin, Sumonrat Wattanaselarat
Autor recenzji:Adach
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:7
Głosów:2
Inne oceny redakcji:
Krzysztof Gonerski - 4

Współczesna, azjatycka groza to już nie tylko duchy, ale również pojawiające się coraz częściej nowoczesne technologie, same w sobie niebędące „złe”. Jednak opanowane przez duchy, stają się narzędziem zbrodni i przerażenia dla bohaterów obrazu, jak również widzów, zasiadających przed ekranem. Jednym z coraz częściej pojawiających się w horrorach gadżetów jest telefon komórkowy, obecny w popularnym wśród polskich horroromaniaków japońskim „Nieodebranym połączeniu” Takashiego Miike. Oczywiście filmów, których ważnym rekwizytem jest „komórka”, znaleźć można więcej, jak chociażby koreański „Telefon” Ahn Byeong-ki. Obydwa obrazy łączy w gruncie rzeczy jedno – zemsta zza grobu i widoczne podobieństwo do „Ringu” Hideo Nakaty. Inną drogą poszło dwóch tajskich twórców. W 2002 roku powstaje utrzymany w konwencji slashera „999-9999” Petera Manusa, a pięć lat później recenzowany „Video Clip” Pakphum Wonjinda.

Ken pracuje w centrum handlowym w małym komisie, w którym reperowane są również popsute telefony komórkowe. Młody mężczyzna nie jest jednak wzorem idealnego pracownika, gdyż oprócz naprawy często przegląda znajdujące się w powierzonych mu telefonach zdjęcia i krótkie filmy wideo. Co ciekawsze, przedstawiające nagie kobiety, kopiuje i razem z dwójką przyjaciół umieszcza na stronie internetowej. Pewnego dnia do komisu z uszkodzoną „komórką” przychodzi atrakcyjna, aczkolwiek nieśmiała Mina. Ken i jego nowa klientka się zaprzyjaźniają, a ich znajomość szybko się rozwija. Pewnego dnia jeden z przyjaciół chłopaka popełnia samobójstwo, niedługo później inny znajomy zostaje zabity przez gang motocyklistów. Obydwie śmierci wydają się powiązane z filmikami umieszczonymi w internecie, nakręconymi ukrytą kamerą telefonu komórkowego. Szybko, pojawiają się kolejne nagrania, przesłane już bezpośrednio na „komórkę” Kena. Tym razem ich bohaterką jest Mina, która najwyraźniej będzie następną ofiarą tajemniczego kamerzysty.

Telefon komórkowy to dzisiaj urządzenie, które posiada właściwie każdy mieszkaniec wysokorozwiniętych państw. Obecna technika pozwala na robienie zdjęć i filmów w całkiem przyzwoitej rozdzielczości. Dzisiaj niejednokrotnie w telewizji możemy zobaczyć komórkowe filmiki nakręcone z rożnych ciekawych miejsc, często pokazujące ludzkie tragedie – wypadki, katastrofy, etc. Niestety wraz z rozwojem techniki pojawiają się również zjawiska negatywne, takie jak wykonywanie fotografii, czy nagrywanie różnych osób bez ich zgody i wiedzy. Tego typu proceder występuje na całym świecie, zarówno w Europie, jak i Azji, czy Ameryce. Nawet w państwach islamskich. W Arabii Saudyjskiej jednym z ulubionych zajęć bogatej młodzieży jest kręcenie damskich stóp, co w tamtej kulturze uznawane jest za nieprzyzwoite. Bywa, że komórkowe filmiki są szybko umieszczane w internecie i jeżeli przedstawiają ludzi we wstydliwych sytuacjach, czasem prowadzą do nieszczęść. Tej tematyki podjął się Pakhaus Wonjinda, znany fanom azjatyckiej grozy ze scenariusza komedio – horroru „Body Jumper” oraz slashera „Scared”. Recenzowany obraz również nie jest opowieścią o duchach, o czym szybko można się przekonać już po pierwszej samobójczej śmierci mężczyzny, który traci pracę, skutkiem nagrania, umieszczonego w internecie, przedstawiającego go w niedwuznacznej sytuacji z innym mężczyzną. To, co również odróżnia „Video Clip” od innych tajskich produkcji to erotyka, jako jeden z ważnych elementów fabuły, właściwie niewystępująca w grozie tego państwa. Właściwie zawsze filmiki pokazane w filmie prezentują nagość lub seks, aczkolwiek nie należy się spodziewać odwagi w pokazywaniu tego typu nagrań.

Za podjęcie takiej tematyki, przedstawionej dosyć ciekawie należy się reżyserowi pochwała, niestety w wielu innych elementach horror nie prezentuje się już tak ciekawie. Największe zastrzeżenia budzi scenariusz. Bohaterowie są bardzo stereotypowi, co może bardzo przeszkadzać, tym bardziej, że w filmową opowieść wpisana jest tajemniczość. Niektóre sceny są niestety nadmiernie wydłużone. Widać, że twórcom wyraźnie brakowało koncepcji, co nieprzyjemnie zaskakuje, bo sama fabuła ma duży potencjał, na nieszczęście nie wykorzystany. Mimo wad scenariusza, obraz potrafi zaintrygować, i co najważniejsze, tajemniczość udaje się reżyserowi zachować właściwie prawie do samego końca.

Nie popisali się również sami aktorzy, którzy niejednokrotnie grali zbyt ekspresyjnie i sztucznie. Częściowo winę za to ponosi sam reżyser, zbyt skupiony na prowadzeniu akcji, zapominający o innych elementach obrazu. Oprócz aktorów razi również praca kamer, zwłaszcza obiektywów telefonów komórkowych. Wystarczy odrobina wyobraźni, aby stwierdzić, ze w wielu momentach bohater powinien dostrzec, iż jest obserwowany. Oczywiście to nie jest reguła i niektóre komórkowe ujęcia przedstawiają się imponująco.

„Video Clip” to horror, pomimo wspomnianych wyżej wad, zaskakujący. Niezwykle ciekawie przedstawia się zakończenie, mimo iż, to kim jest zabójca można domyślić się nieco wcześniej. Intryguje również sama postać mordercy, który przynajmniej przez jakąś część czasu sprawia wrażenie, dokonującego zbrodni w „białych rękawiczkach”, czyli nie samemu, a wykorzystującemu telefon komórkowy i internet, po to by sprowokować określone ludzkie zachowania. Widz otrzymuje zatem coś w miarę świeżego – horror bez mordercy z piłą łańcuchową, z komórką, która dla odmiany nie jest nawiedzona. Źródłem zła nie jest zjawa poszukująca zemsty. Kto? Warto przekonać się samemu, mimo że film nie jest największym osiągnięciem ani światowej, ani tajskiej grozy.

Screeny

HO, VIDEO CLIP HO, VIDEO CLIP HO, VIDEO CLIP HO, VIDEO CLIP HO, VIDEO CLIP HO, VIDEO CLIP HO, VIDEO CLIP HO, VIDEO CLIP HO, VIDEO CLIP HO, VIDEO CLIP HO, VIDEO CLIP HO, VIDEO CLIP HO, VIDEO CLIP

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ tematyka
+ zakończenie

Minusy:

- gra aktorska
- scenariusz
- dłużyzny
- praca kamer

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -