Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FROM BEYOND

FROM BEYOND

Spod Ziemi

ocena:6
Rok prod.:1986
Reżyser:Stuart Gordon
Kraj prod.:USA
Obsada:Jeffrey Combs, Ken Foree, Barbara Crampton
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.86
Głosów:21
Inne oceny redakcji:
TSR - 8

Któż z Nas nie chciałby poznać tego co nieznane, posiąść tego co nieokiełznane i spojrzeć w świat, do którego inni śmiertelnicy wstępu nie mają...? Odpowiedź znajdziecie w kolejnym filmie Stuarta Gordona, "From Beyond".

Crawford Tillinghast (w tej roli Jeffrey Combs) wraz ze swym przyjacielem, doktorem Edwardem Pretoriousem, dokonują przełomowego odkrycia. Udaje się im wynaleźć maszynę, która pozwala spojrzeć w inny, równolegle istniejący wymiar. Niestety, już podczas pierwszego eksperymentu, stwory z innego świata przedostają się w miejsce eksperymentu, śmiertelnie atakując doktora Pretoriusa. Całe zajście kończy się interwencją policji, która nie dając wiary z wyjaśnienia, całą winą obarcza asystenta naukowca. Crawford trafia do szpitala psychiatrycznego jednak tu z nieoczekiwaną pomocą przychodzi pani psycholog - Dr. Katharine McMichaels, która jako jedyna wierzy w wersję twórcy ponadwymiarowej machiny. Kobieta, wyciąga mężczyznę ze szpitala i wraz z detektywem Leroy Brownem, postanawia raz jeszcze przeprowadzić jego eksperyment...

"From Beyond" to kolejna próba ekranizacji twórczości H.P.Lovecrafta... próba, której raz jeszcze podjął się Stuart Gordon ("Re-Animator", "Castle Freak", "Dagon"). W filmie nie brakuje scen gore, dziwnych i oślizgłych stworów, oraz pozaziemskich teorii naukowych, które zmieszane ze szczyptą erotyzmu i humoru tworzą całkiem udaną mieszankę. Plusem jest także, kojarzona każdemu miłośnikowi horrorów, obsada z Jeffrey Combs'em i czarnoskórym Kena Foree ("Dawn of the Dead", "Texas Chainsaw Massacre 3") na czele. Od strony wizualno-techicznej, "From Beyond" nie należy do czołówki. Niektóre efekty specjalne i animacje kolą w oczy swą amatorszczyzną jednak i one mają swój niepowtarzalny urok.

Reasumując. "From Beyond" to przede wszystkim dobry pomysł na film jednak jego wykonanie pozostawia dużo do życzenia. Osobiście wydaje mi się, że twórcy zmarnowali wiele świetnych pomysłów na dobry horror sci-ficiton, który w rezultacie stał się jedynie kolejnym średnim horrorem klasy B. Całość niczym szczególnym nie zachwyca jednak dla fanów Lovecrafta i Stuarta Gordona, jest to pozycja obowiązkowa!

Screeny

HO, FROM BEYOND HO, FROM BEYOND HO, FROM BEYOND HO, FROM BEYOND HO, FROM BEYOND HO, FROM BEYOND

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawa mieszanka (gore+sci-ficition+humor+...)
+ Jeffrey Combs
+ Ken Foree

Minusy:

- rola Barbary Crampton
- wykonanie (momentami efekty specjalne stoją na strasznie niskim poziomie)
- po pełnym nadziei ciekawym początku, przychodzi spore rozczarowanie

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -