Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:DRILLER KILLER, THE

DRILLER KILLER, THE

The Driller Killer

ocena:5
Rok prod.:1979
Reżyser:Abel Ferrara
Kraj prod.:USA
Obsada:Jimmy Laine , Carolyn Marz , Baybi Day
Autor recenzji:Buio Omega
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:5.33
Głosów:6
Inne oceny redakcji:
Majster - 5

Film Abla Ferrary zapoczątkował powstanie niesławnej listy "Video Nasties" i przykleił do reżysera etykietkę: skandalista. Czy rzeczywiście "The Driller Killer" jest tak krwawy i szokujący, jakby się zdawało? Przyjrzyjmy się bliżej temu legendarnemu już dziś filmowi.

Reno jest młodym artystą malarzem. Twórczość swą uprawia w małym nowojorskim mieszkanku, które wynajmuje wraz z dziewczyną i jej przyjaciółką lesbijką. Reno przeżywa frustracje: nie ma z czego płacić czynszu, a z obrazu, który maluje na zamówienie, wciąż nie jest do końca zadowolony. Na domiar złego do budynku wprowadza się hałaśliwa grupa punk-rockowa "The Roosters", która urządza próby i balangi przez 24 godziny na dobę. Pewnego dnia Reno ogląda reklamę telewizyjną, zachwalającą podręczny akumulatorek (Porto-pack). Będący u skraju wyczerpania psychicznego, Reno uzbraja się w Porto-pack i wiertarkę. Pod osłoną nocy, wyładowuje swe frustracje na licznej grupie bezdomnych, zagłębiając świdrujące wiertło w ich ciałach. Niestety, jest coraz gorzej: ukończony obraz nie podoba się nabywcy, a ukochana dziewczyna odchodzi do byłego męża. Reno postanawia przy pomocy wiertarki załatwić swoje prywatne sprawy...

Na początek chciałbym przestrzec ludzi spragnionych mocnych wrażeń: wbrew pozorom "The Driller Killer" nie jest krwawą jatką. To raczej dramat psychologiczny z leciutką domieszką gore. Film pokazuje powolną przemianę bohatera, który cierpi na tzw. "Urban Psychosis". Młody, utalentowany chłopak, który nie potrafi sprostać wyzwaniom stawianym przez los, kumuluje w sobie złą energię, by wyładować ją na przypadkowych ludziach. Problemy rzecz jasna nie rozwiązują się przez to same, ale nawarstwiają się. Maksymalnie zdesperowany i przegrany życiowo Reno, sięga po wiertło, by rozprawić się z niezadowolonym z obrazu przyjacielem-gejem, czy byłym mężem swojej dziewczyny. Jest to dość ciężki film, miejscami chaotyczny. W połowie jest quasi-dokumentem (koncerty i próby "The Roosters" - zdecydowanie najgorszej kapeli na świecie), co jeszcze bardziej sprawia, że film ogląda się z trudem. Muzyka Josepha Delii jest momentami ciekawa, świdrujące, psychodeliczne dźwięki tworzą ponurą atmosferę. Z aktorstwem jest gorzej - oprócz pary głównych bohaterów grających przekonywująco, reszta osób gra niezbyt ciekawie (zwłaszcza przyjaciółka lesbijka). Mimo wszystko warto się z nim zapoznać - choćby dla słynnej sceny, gdzie Reno przewierca czaszkę jednemu z bezdomnych pijaczków. Ciekawostką jest, że "The Driller Killer" zapoczątkował listę "Video Nasties"; czy słusznie? Chyba jednak nie - ponoć najsłynniejsza "piła" z BBC, Mary Whitehouse, kazała umieścić ten film na liście, bo nie spodobała jej się okładka (przedstawiająca ujęcie z przewiercaniem czaszki) i nawet nie obejrzała filmu w całości. Szkoda, bo być może zmieniłaby zdanie. Jednakże dzięki temu posunięciu świat filmu stał się bogatszy o wykaz najokrutniejszych filmów w historii kina. Podsumowując: mimo legendarnej otoczki spowijającej film, "The Driller Killer" to raczej przeciętny film, przede wszystkim dla wielbicieli twórczości Abla Ferrary.

Screeny

HO, DRILLER KILLER, THE HO, DRILLER KILLER, THE HO, DRILLER KILLER, THE HO, DRILLER KILLER, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ponura atmosfera
+ wiertarka narzędziem zbrodni!
+ dobra rola Abla Ferrary
+ dość ciekawe studium choroby psychicznej
+ sprawdza się jako dramat psychologiczny

Minusy:

- "The Roosters" - aż uszy puchną
- aktorstwo drugoplanowe
- wbrew tytułowi, nie sprawdza się jako krwawy horror

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -