Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FEAR ITSELF, EP.10: CHANCE

FEAR ITSELF, EP.10: CHANCE

Fear Itself, EP.10: Chance

ocena:4
Rok prod.:2008
Reżyser:John Dahl
Kraj prod.:USA
Obsada:Ethan Embry, Vondie Curtis Hall
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:2
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Istnieją w kinematografii motywy, które zdają się być nieśmiertelne. Stale wykorzystywane, podejmowane w sposób zarówno poważny jak i parodystyczny, w dobie postmodernizmu w sztuce traktowane także jako swoiste puzzle, z których, odejmując lub dodając szczegóły, można tworzyć nową jakość, niczym bumerangi co i rusz wracają na ekrany kin i telewizorów. Jednym z takich tematów, wiecznotrwałym przede wszystkim w kinie grozy, jest mit o dwoistej naturze człowieka, kapitalnie i niezwykle sugestywnie opisany w powieści Roberta Louisa Stevensona pt. „Doktor Jekyll i pan Hyde”. Byłoby więc dziwne, gdyby producenci i scenarzyści serialu „Fear Itself” nie spróbowali wykorzystać potencjału drzemiącego w pomyśle o człowieku posiadającym podwójną osobowość. Zadania tego podjął się John Dahl („Red Rock West”, „Joy ride”) w epizodzie zatytułowanym „Chance”.

Bohaterem filmu jest Chance, mężczyzna o niejednoznacznej moralnie postawie życiowej. Z jednej bowiem strony pragnie żyć w stabilnym związku z ukochaną dziewczyną, z drugiej zaś nie robi nic, by zdobyć pracę zapewniającą finansowy fundament przyszłej rodzinie. W jego mniemaniu kluczem do finansowego raju jest szybki, łatwy interes, bez wchodzenia w związane z nim kwestie etyczne. Wprowadzając powyższą ideę w czyn, Chance kupuje dla zysku za duże pieniądze zabytkową wazę, na którą wcześniej znalazł kupca, Waltera, właściciela sklepu z antykami. Wplątawszy się w sieć długów, pożyczek i kłamstw nagle dowiaduje się od niego, iż nabyte naczynie warte jest grosze. Oszukany i upokorzony Chance postanawia siłą odebrać należne, w jego mniemaniu, pieniądze. Na skutek bójki właściciel sklepu zostaje ranny, zaś spanikowany bohater nagle orientuje się, iż świadkiem całego zdarzenia był jego sobowtór.

Nie trzeba być orłem intelektu, by domyśleć się, iż „bliźniak” naszego bohatera w perfidny i oparty na manipulacji sposób zacznie namawiać go do zbrodni. Autorzy także nie wysilają się, aby przekonać nas, iż „antybohater” jest kimś innym, niż złym alterego Chance’a. Pomimo dobrotliwej twarzy i przymilnego głosu mężczyzna jest typem człowieka, który w każdej życiowej sytuacji będzie starał się iść na skróty. Siłą rzeczy więc, kondycja moralna nie zalicza się do jego wyróżniających się zalet, zaś wyczulenie na czyjąś krzywdę stoi tylko na przeszkodzie do zarabiania pieniędzy. Nie znaczy to jednak, iż „z wierzchu” tego rodzaju ludzie wyglądają na obmierzłych czy odrażających typów. Codzienne, uprzejme zagadywanie o zdrowie nie przeszkodzi im w oszukaniu czy wykorzystaniu kogokolwiek.

„Chance” to bardzo przeciętna, sztampowa i do bólu przewidywalna historia. Kiedy tylko w wirze akcji pojawia się sobowtór bohatera, bardzo łatwo jest się domyśleć, jaki koniec będzie ona miała. Nieprzekonywująca jest więc ani fabuła, ani będące jej częścią jednowymiarowe postaci. Całość przypomina słabsze odcinki „Z Archiwum X”, które może nie odrzucały spiętrzeniem bzdur, lecz także nie intrygowały spotkaniem ze zbrodnią, tajemnicą czy zagadką. Pod względem jakości „Chance” idealnie więc wkomponowuje się w całą serię „Fear Itself” stanowiąc jej kolejny mało ciekawy i pozbawiony jakiegokolwiek pazura element.

Screeny

HO, FEAR ITSELF, EP.10: CHANCE HO, FEAR ITSELF, EP.10: CHANCE HO, FEAR ITSELF, EP.10: CHANCE HO, FEAR ITSELF, EP.10: CHANCE HO, FEAR ITSELF, EP.10: CHANCE HO, FEAR ITSELF, EP.10: CHANCE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ w miarę sprawnie sklecona historia
+ wykorzystanie przewodniego motywu z powieści „Doktor Jekyll i pan Hyde”

Minusy:

- nuda
- sztampa
- brak jakiegokolwiek polotu
- mało interesujące postacie
- grozy tyle, co kot napłakał

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -