Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:FROM HELL

FROM HELL

Z Piekła Rodem

ocena:8
Rok prod.:2001
Reżyser:Allen Huhges
Albert Hughes
Kraj prod.:USA / Wielka Brytania / Czechy
Obsada:Johnny Depp, Heather Graham, Ian Holm, Paul Rhys
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:6.74
Głosów:50
Inne oceny redakcji:
Skaldi - 8
Flaco - 7
GrzEGOrz - 7
BartX - 2
Piotr Sawicki - 2
Kinson - 6
Carmilla - 8
Skaraś - 5

Ekranizacja kultowego komiksu opowiadającego o detektywie, który usiłuje schwytać siejącego grozę seryjnego mordercę - sławnego Kubę Rozpruwacza.

Filmy o prawdziwych seryjnych mordercach nie zdarzają się zbyt często. Toteż produkcję opowiadającą o słynnym Kubie Rozpruwaczu postanowiłem bezzwłocznie zobaczyć. Akcja przenosi nas do Londynu roku 1888, terroryzowanego przez tajemniczy mordercę. Sprawca zabija w okrutny sposób wycinając wewnętrzne narządy z chirurgiczną precyzją. Jego ofiarami padają głównie ubogie prostytutki, które wabione drogimi przysmakami, dają się łatwo złapać w pułapkę oprawcy. Angielski detektyw postanawia położyć kres tym makabrycznym zbrodniom i za wszelką cenę pochwycić mordercę. Posiada on niezwykły dar: widzi pojedyncze sceny i twarze ofiar bezpośrednio przed popełnioną zbrodnią. Jednak nie może on do końca zapanować nad swoimi wyjątkowymi zdolnościami, więc musi minąć trochę czasu zanim Rozpruwacza wpadnie w jego ręce. A czas ucieka i przybywa ofiar. W między czasie między nim, a jedną z prostytutek nawiązuje się romans, a jego wybranka jest na liście mordercy.

Fabuła czerpie bardzo wiele z kultowego komiksu opartego na faktach, ponieważ w tym okresie w angielskiej stolicy rzeczywiście grasował maniakalny zabójca, zwany Kubą Rozpruwaczem. Przede wszystkim wspomnieć należy o niesamowitym klimacie, jaki towarzyszy nam od początku filmu. Mroczna, chłodna atmosfera i genialnie ukazany Londyn. To spora sztuka przenieść w tak doskonały sposób XIX wieczne miasto. Prawie czujemy jakbyśmy byli na zamglonych, brukowanych uliczkach. Dzięki temu ani przez chwilę nie grozi nam nuda. Mimo, że jest to raczej thriller niż prawdziwy horror, to efekty wizualne są bardzo dobre. Chociaż ograniczają się praktycznie do pokazania ofiar zbrodni, ale te wykonane są w profesjonalny i dokładny sposób. Zdarzają się jednak sceny nietrafione i źle umiejscowione, ale nie zwracamy na to zbytnio uwagi. Nie uświadczymy również szczególnie zaskakujących momentów, w których twórcy znienacka by nas przestraszyli. „From Hell” jest statyczny, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Gra aktorów stoi na wysokim poziomie. Johnny Depp wcielił się w charyzmatycznego inspektora Freda, doskonale oddając duszę granej przez siebie postaci. Towarzysząca mu Heather Graham również może zaliczyć swój występ do udanych. A klasą samą dla siebie jest Ian Holm, który znakomicie zagrał Kubę Rozpruwacza. Końcówka niektórych zapewne zaskoczyła. Efekty dźwiękowe są bardzo dobre. Muzyka buduje klimat, a w tych gorących momentach, potrafi dać niezłego kopa. Warto też obejrzeć i przeczytać komiks, który stał się bestsellerem. Ja miałem do niego dostęp i skorzystałem z okazji. Powstała też gra komputerowa bazująca na komiksie i występuje w niej bardzo wiele ilustracji zaczerpniętych z niego. Gra nazywa się Jack The Ripper, a można ją ściągnąć ze strony http://www.the-underdogs.org .

„From Hell” w doskonały sposób oddał mroczną atmosferę Londynu z 1888 roku. Być może brakuje tutaj niektórych elementów, jakich fani horrorów, by sobie życzyli, ale całość prezentuje się świetnie. Jeden z najlepszych filmów 2001 roku. Dodać należy, że zwolenników komiksu oraz trzymania się faktów ucieszy wiadomość, że aktorzy zostali dobrani na podobieństwo bohaterów komiksowych i prawdziwych postaci.

Screeny

HO, FROM HELL HO, FROM HELL HO, FROM HELL HO, FROM HELL HO, FROM HELL HO, FROM HELL

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ nastrój
+ fenomenalnie oddana atmosfera Londynu w 1888 roku
+ gra aktorów i napięcie do końca

Minusy:

- brak niektórych elementów horroru
- nie do końca zgodny z komiksem

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -